Richard Seemann: Jednání o jamajské koalici se zhroutilo

merkelová přísná
20.11.2017 10:35
Jednání čtyř německých politických stran křesťanských demokratů a bavorských sociálů CDU/CSU liberálních Svobodných FDP a Spojenectví 90/Zelených o nové spolkové vládě se dva měsíce po volbách a čtyřtýdenním jednání zhroutily.

Mluvčí liberální poslanecké frakce Nils Droste oznámil v neděli večer , že FDP odchází z jednání. Stranický šéf Christian Lindner o půl noci oznámil novinářům, že jeho FDP ztratila po vleklých jednáních důvěru v úspěch o možném vzniku tzv. jamajské černo, žluto zelené koalice. Čtyřem jednajícím stranám se podle jeho názoru nepodařilo navázat důvěru ke vzniku společné myšlenky. „Je lepší nevládnout, než vládnou falešně“ prohlásil Lindner shromážděným zástupcům sdělovacích prostředků. Joachim Stamp k tomu dodal, že ztroskotání jednání zavinila křesťanská unie a Zelení, kteří v důležitých otázkách byli nedostatečně vstřícní. Šlo především o ulehčení občanů od byrokratické zátěže a politiky zaměřené na vzdělání. Navíc nebylo možno akceptovat, že ústupky se činily pouze Zeleným a ohled se nebral na nutnost dosáhnout vzájemného konsensu.

Spolková kancléřka Angela Merkelová, která po celý měsíc jednání se trpělivě pokoušela dosáhnout kompromisu vyslovila lítost nad tímto prohlášení liberálů. Křesťanské unijní strany po celou dobu věřily, že se nalezne společná cesta a dosáhne se jednoty a které bude možno užitečně vládnout. Vzhledem k vzniklé situaci navštíví ještě během pondělí spolkového presidenta Frank-Waltera Steinmeiera, který má pravomoc po případě rozpustit Bundestag a vyhlásit nové volby, které by se v tomto případě konaly zřejmě v únoru. Merkelová má kromě toho ještě dvě možnosti obnovit velkou koalici nebo utvořit menšinovou vládu.

Šéf bavorských sociálů Horst Seehofer označil rozhodnutí FDP za zátěž pro celé Německo. Přitom od dohoda byla již velmi blízko a to i u tak složitých otázek jako byla migrační politika.

Strana Zelených ostře kritizovala postup liberální FDP. Vedoucí Zelený politik Reinhard Bütikofer napsal do twitteru ohledně vystoupení Lindnera, že volí na svůj způsob populistické agitaci místo státně politické odpovědnosti. Známý představitel vedení Společenství 90/Zelených Jürgen Trittin prohlásil, že v době, kdy byl předložen společný balíček o kterém bylo možno se dohodnout FDP se místo toho již připravovalo z jednáních odstoupit.

Místopředseda sociálně demokratické strany SPD Ralf Stegner zhodnotil vývoj situace stručným vyjádřením, že Merkelová definitivně ztroskotala. Sociální demokracie přitom není připravena se zúčastnit velké koalice a neustoupí z této základní pozice. Nemá od svých voličů mandát k jejímu obnovení a proto nevidí žádnou perspektivu pro současnou spolkovou kancléřkou, protože i bez ní není připravena SPD k tomuto kroku. Své stanovisko vyjádří ještě dnes v odpoledních hodinách.

K vzniklé situaci se vyslovila i předsedkyně strany Levice Katja Kippingová. Podle jejího názoru je nutno uspořádat co nejrychleji nové volby, protože nikdo si vážně nepřeje pokračování dosavadní velké koalice CDU/CSU s SPD. Ty budou demokratickým východiskem v době, kdy Merkelová nemá potřebnou většinu k vytvoření životaschopné vlády. Po zhroucení středo pravicové vlády nastala doba k levé alternativě.

Ještě během jednání o jamajské koalici skončila koncem týdne v Bonnu světová klimatická konference, která byla zatížena vnitro německou politickou situací. Jedenácti tisíc delegátů, deset tisíc pozorovatelů a dvanáct stovek novinářů se rozešla se smíšenými pocity, které vyjádřila úřadující předsedkyně Greenpeacu Sweelin Heusová slovy „Duch Paříže nezazářil v Bonnu.“ Očekávání, že naplní zásady předchozí pařížské konferenci se neuskutečnila a byla odložen až se za rok v polské Katovici znovu sejde. Jak řekl politický ekolog Michael Schäfer : zůstali jsme daleko za cílem.

Především bylo kritizováno, že chybějí přislíbené prostředky pro vyřešení klimatických škod v chudších zemích. Ty mají především devastující účinky zejména v malých chudých ostrovních zemích a zcela jsou mimo zájem movitější zemí. Rovněž však i průmyslové země vyjádřili na zasedání nezájem se zabývat financování zde vzniklých klimatických škod. Odrážela se na tom, že konference organizována Fidžijskými ostrovy, se mohla konat v sídle sekretariátu Spojených národů pro klimatické otázky v Bonnu.

Naděje, že by mohla pomoci jedna z nejbohatších zemí světa na jejímž území se konala delegáty zklamala. Očekávaný projev německé spolkové kancléřky Angely Merkelové se jevil účastníkům se jako „tanec mezi vejci“. Byl neadresný a nepřinesl žádná jasné vyjádření k stávajícím problémům včetně výzvy Kanady a Velké Británie zastavit provoz uhelných elektráren. Konal se i pro ní v nepříznivé době, kdy musela brát ohled obtížné jednání o vytvoření nové německé vlády, které se nyní zhroutilo. Ty úzce souvisely též se zastavením výroby aut na naftu a skončení provozu uhelných elektráren, které se stalo jedním z nejcitlivějších problémů, protože se týká ztráty deseti tisíců pracovních míst.

Jde však o životní otázku, ke kterým se musí připojit zejména průmyslové země na jejichž bedrech bude ležet odpovědnost za snížení vypouštění dioxidu o čtyřicet procent do roku 2030.. Francouzský prezident Emmanuel Macron se svým vstřícným projevem snažil se nalít v tomto směru optimismus do krve delegátů. Povzbuzením bylo, že zasedání se účastnila delegace z USA, která nesouhlasí s odstoupením Trumpovým odstoupením od klimatických dohod Na řešení čistoty ovzduší Merkelová odpověděla slovy : Otevřeně říkám, že to není pro Německo jednoduché. Slíbit pouze mohu, že my se o to budeme snažit.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

NIC překvapivého, milý autore. Kdo sledoval v posledních týdnech přímo z německých zdrojů povolební  panoptikum, byl jistě překvapen, jakou vedoucí roli v nich měla strana, která získala ve volbách ani ne deset procent hlasů, strana Zelených. Zvlášť mě popuzují projevy a chování  Antona Hofreitera, pozadu nezůstává ani  Claudia Roth, která je,  mj. názorným důkazem, že v politice Zelených se na nějaké to IQ nehledí...  Pokud dojde k novým volbám, věřím, že to němečtí voliči straně Zelených spočítají stejně, jako to udělali jejich sousedé v Rakousku.