Richard Seemann: Andrea Nahlesová se stala první předsedkyní SPD

nahles spd zdf
23.4.2018 06:28
V stopadesátipětileté historii německé sociální demokracie byla včera na mimořádném sjezdu ve Wiesbadenu poprvé zvolena do jejího čela žena 47letá Andrea Nahlesová. Dosáhla svého vítězství jedním z nejtěsnějších výsledků v dějinách strany, když pro ní hlasovalo 66 procent delegátů - z 600 jí dalo 414 svůj hlas. Pro její jediného protikandidáta, opět ženu, 41letou vrchní starostku Flensburgu Simonu Langeovou hlasovalo 172 delegátů a čtyři desítky se zdrželi.

Šlo o nejnižší poválečnou podporu, která potvrdila nespokojenost velkého počtu členů strany se směřováním stranické špičky. Nahlesova, která je třicet let členkou strany je v současné době šéfkou poslanecké frakce Bundestagu. Stranu přejímá v době její klesající oblíbenosti , která dosahovala až 40 procent voličstva. V loňských parlamentních volbách dosáhla však nejhoršího výsledku, kdy pro ní hlasovala pouhá pětina. Tento propad zřejmě podle posledních průzkumů má pokračující tendenci a její oblíbenost současně poklesla již pod dvacet procent. Samotná Nahlesová v žebříčku popularity politiků zaujímá teprve osmé místo oblíbenosti a před ní jsou ze sociálních demokratů na druhém a třetím místě bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel a do včerejšího dne úřadující její předseda, vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz.

Již zřejmě pro současnou špatnou vnitropolitickou situaci strany, která se prohloubila eskapádami svého bývalého předsedy Martina Schulze, se jako jediný protikandidát přihlásila celkem neznámá komunální politička z bývalé NDR, která přesto získala téměř 30 procent hlasů. Ve svém projevu, kterým zahájila boj o předsednictví strany zdůraznila, že strana musí nastoupit jasný levicový kurs a svou politiku přenést mezi členstvo a nikoliv o ní jen diskutovali funkcionáři v kuloárech. Jakým způsobem však nevysvětlila.

Nahlesová slíbila ve světle slabého volebního výsledku v bojové řeči delegátům sjezdu, že prosadí obnovu strany. Přiznala i chybu ve volební taktice naplnit základní Schulzovo heslo „Spravedlnost pro všechny“ , při opomenutí vysvětlit jakým způsobem bude toho dosáženo. Pojmenovat záměr, ale nechat pouze k tomu směřující vágní cestu, vede nakonec k tomu, že lidé mají k ní nedůvěru a nejsou ochotni ji podporovat. Jako hlavní cíl snažení strany v současné éře digitálního kapitalismu Nahlová podporuje jeho usměrňování a mezinárodní koncerny donutit dělit se o zisky se společností pro podporu vědy, zdravotnictví, péče o staré lidi a potírání všeobecné chudoby.

Mimořádnému wiesbadenskému sjezdu, který se konal pod heslem „Nová doba potřebuje novou politiku“ byly předloženy základní stranické materiály , které budou vyzužity při přípravě nového základního programu Sociálně demokratické strany Německa. Má být schválen v příštím roce sjezdem strany a oživí jistě diskusi v půl milionovém jejím členstvu.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.