Richard Seemann: Německo ve stínu teroru

merkelová2013
10.4.2018 08:42
O víkendu shodou okolností přišlo k celé řadě událostí, které vyvolaly obavy z rostoucího terorismu a navazující xenofobie . V historickém tři sta tisícovém Münsteru, kde byl uzavřen v roce 1648 Vestfálský mír čímž skončila Třicetiletá válka, došlo k atentátu při kterém zahynuly dvě osoby, dvacet jich bylo zraněno z čehož tři zápasí se smrtí.

Čtyřiceti osmiletý designer najel svým autem do skupiny nic nečekajících osob což vyvolalo pochopitelnou paniku a nepotvrzené fámy, že šlo o islámský útok . Následně bylo zjištěno, že pachatel, který na místě činu spáchal sebevraždu byl Němec s řadou drobnějších kriminálních záznamů, který měl zřejmě psychické problémy oproštěné od politického pozadí. Plně to potvrdil nalezený dvacetistránkový dopis který po sobě zanechal ve kterém vyjádřil svou životní beznadějnost. Místo činu je obsypáno květinami a svíčkami a v tamním dómu za účasti politiků v čele se spolkovým ministrem vnitra Horstem Seehoferem se konalo smuteční shromáždění. Policie několikráte vyzvala obyvatelstvo, aby nerozšiřovalo neověřené informace, které vyvolávají rasistickou nenávist, zejména proti skupinám imigrantů. Domněnky a spekulace v této dramatické situaci by mohly zapříčinit nedozírné následky. Vedly by k strachu, nenávisti přerůstající v hysterii až v masovou paniku.

V Berlíně oproti Münsteru policie oznámila, že se jí podařilo zabránit útoku proti probíhajícímu berlínskému půl maratonu. Zřejmě měl být inspirován bostonským dubnovým bombovým útokem na obdobnou sportovní slavnost před pěti léty. Policii prohlásila, že se jí podařilo tomu však zabránit a zatkla čtyři osoby údajně patřící ke kruhu Anis Amrina, který v roce 2016 provedl teroristický útok proti berlínskému vánočnímu trhu, který stál život dvanácti lidí. Měla tak zhatit připravený útok na účastníky, který měl být proveden k tomu speciálně upravenými noži a výbušinou, která měla být u pachatelů podle zpráv tisku nalezena. Státní zastupitelství však bylo jiného názoru a nechalo propustit všechny zadržené osoby obviněné z terorizmu protože podle jejího zjištění žádný reálný útok ve skutečnosti nehrozil, protože k tomu ani potřebné nástroje ani neměly. Mluvčí policie poté prohlásil, že šlo z její strany o bezpečnostní opatření na základě některých informací, které získala a zjištění Úřadu na ochranu ústavy, že počet radikálních muslimských salafistů v Berlíně prudce v minulém roce narostl. V současné době jich je kolem tisíce, což je dvojnásobek oproti sedmi léty. Přitom polovina je orientována k násilným činům což vypývá i z toho, že z devadesáti procent se jedná o muže. Většinou však nepocházejí z řad imigrantů, ale postupně pronikají jako moslímští věřící z různých zemí do Německa a třetina z nich má dvoji převážně německo - turecké státní občanství.

. Ve stejnou dobu probíhala však Berlíně, Braniborsku a Durynsku razie u osob, kteří jsou jsou v podezření, že jako tzv. Říšští občané připravovali teroristické útoky. Proti nim je nasazována speciální jednotka GSG 9 a mobilní komando spolkového kriminálního úřadu. Jde o německé občany jejíž počet v poslední době o stovky narůstá, kteří neuznávají existenci Spolkové republiky a podřizování se jejím zákonům. Toto seskupení charakterizované jako extrémně pravicové uznává jen zákony německého císařství z let 1871 až 1918 včetně hranic tehdejší Říše. V současné době má registrovaných na 16.500 osob, kteří od léta minulého roku jsou společně organizovány. Hrozí likvidací svých odpůrců a za tímto účelem se vyzbrojují. Neváhaly již použít zbraně i proti zasahujícím bezpečnostním složkám.

V tomto ovzduší dochází přirozeně i k nárůstu antisemitismu. Spolková vláda , která bude v úterý a ve středu na klauzurním jednání projednávat závažné problémy oznámila , že bude jmenovat prvního svého pověřence proti antisemitismu, který bude podřízen spolkovém ministerstvu vnitra. Horst Seehofer přislíbil, že jeho šiřitelé z řad uprchlíků budou okamžitě vypovězeni.

Za této situace straničtí kritici CDU Angely Merkelové zveřejnily „konzervativní manifest“. Žádájí změnu současného středového kurzu v konzervativní a ostře se vyslovují proti uprchlické politice spolkové kancléřky nastoupené v roce 2015. Manifest byl přijat nashromáždění stovky účastníků ve Schwetzingenu, kteří bouřlivě uvítali nového spolkového ministra zdravotnictví za CDU Jense Spahna, který patří mezi kritiky Merkelové.

 

Ilustrační foto: A. Merkelová, Vánoce 2013

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Je zapotřebí, aby byly i semitské zločiny, mafie a zájmové skupiny řádně prošetřovány. Aby ubylo semitských právníků a vysoce postavených úředníků a přibylo semitských dělníků a rolníků. Aby příslušnost k této skupině nebo národnosti nebyla automatickou vstupenkou do nejvyšších pater společnosti.