Richard Seemann: Rakousko slavilo Den osvobození

Rudá armáda Vídeň
10.5.2018 17:18
Oslavy 8.května v Rakousku jako Den osvobození vyvolalo značné kontroverzní diskuse. Alpská republika jediná s evropsky německy hovořících zemí si připomíná 8.květen jako památný den. V důsledku vítězství nad Třetí říší byla opět obnovena rakouská státnost tak jak bylo slíbeno v Moskevské deklaraci v roce 1943. Pro Německo je to den porážky a Švýcarsko v důsledku své neutrality nejenže neutrpěla Druhou světovou válkou žádné lidské ztráty ani materiální škody, ale naopak naplnilo své banky zlatem.

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen, spolu s kancléřem a vicekancléřem položili věnce u vídeňského památníku proti fašismu a války. Ani Osvětim nebo Mauthausen nespadl z nebe, prohlásil. Již mnoho let před válkou krok za krokem se připravoval. Vzpomínejme proto na konec války a osvobození od nacismu.

Hlavní oslava, která se konala v spolkovém kancléřství na Balhausplatzu byla ve znamení dětského sboru a třináctileté anglické skladatelky, která jej na klavíru doprovázela. Na shromáždění za účasti spolkového prezidenta  a reprezentantů politického a kulturního života vystoupili  představitelé koaliční vlády šéf lidovců kancléř Sebastian Kurz spolu s šéfem populistické strany Svobodných vicekancléř Heinz-Christian Strache a známý mnohostranný umělec  Arik Brauer. Kurz jednoznačně vyjádřil, že Rakušané jsou byli nejen oběťmi nacistického režimu, ale i jeho spolutvůrci, což se až velmi pozdě přiznávalo.   Heinz-Christian Strache odsoudil důrazně  zločiny Třetí říše, která pohltila Rakousko a  na konci svého projevu rezolutně se distancoval  od antisemitismu. Zatím co jejich projev byl přijat se zdvořilým souhlasem, vystoupení  89letého Arika Brauera, ve stoje bouřlivým potleskem a podáváním ruky. Ten přežil válku přes svůj židovský původ jen díky tomu, že se mohl po celou dobu skrývat. V působivém vyprávění pak popsal jak hladový 40 kilový běžel naproti ruským tankům s židovskou hvězdou na hrudi ,  to bylo pro něho skutečné vítězství v jeho boji o holý život.

Vystoupení obou státníků bylo zřejmě pod tlakem předcházejícího slavnostního zasedání parlamentu, který přechodně zasedá ve vídeňském Hofburgu. Zde s velkým souhlasem byl přijat projev známého rakouského spisovatele Michaela Köhlmeiera. Ten zaujal kritické stanovisko k rozhodnutí  spolkového kancléře uzavřít tzv. balkánskou cestu uprchlíkům a k dvojakému přístupu jeho koaličního populistického partnera strany Svobodných k otázkám antisemitismu.     Připomenul, že obdobné uzavření cesty postihlo židovské uprchlíky před Druhou světovou válkou kdy prchaly před nacistickým terorem obdobně jako nyní utečence před hrůzami válečných konfliktů.

Navíc pak v neděli následovalo deseti tisícovém shromáždění v bývalém koncentračním táboře v Mauthausenu.  Při příležitosti jeho  osvobození prezident Izraelitské kulturní obce Oskar Deutsch  kritickými slovy se vyjádřil ke straně Svobodných. Označil jimi podporované buršácké společenství za pokračovatele nacistických předchůdců. .Konstatoval, že od utvoření  koaliční vlády lidovců se Svobodnými došlo k dvaceti třem antisemitským případům bez politické vládní reakce. Izraelská velvyslankyně Talya Lador-Fresherová varovala ve svém vystoupení proto relativizovat  holocaust. Na shromáždění se vztahoval zákaz aby se jej účastnili zástupci Svobodných na základě usnesení z roku 1960. Bylo by maškarádou kdybychom jim to umožnili, prohlásili pořadatelé setkání.

Ve večerních nedělních hodinách Mauthausenský komitét uspořádal na Náměstí hrdinů, na kterém Hitler oznámil anšlus Rakouska, za velké účasti koncert Vídeňské filharmonie.

 

Foto: Vojáci Rudé armády po vítězné bitvě o Vídeň.

           

 

           

 

           

 

 

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.