Roční bilance aktivit „Hnutí rozhořčených“

obrazek
16.5.2012 16:53
15. května uplynul rok od vzniku španělského hnutí 15-M, které je známé také pod názvy „Skutečná demokracie teď!“ nebo „Indignados – rozhořčení“. U příležitosti výročí 15-M vyšly do ulic španělských měst desetitisíce lidí, aby dali na vědomí, že odmítají vládní způsob řešení ekonomické krize a v protestech hodlají nadále pokračovat. Demonstrovalo se nejen na Pyrenejském poloostrově, ale i v dalších částech světa. Ačkoliv Španělé inspirovali lidi nespokojené s kapitalistickým systémem po celém světě a reakcí na 15-M byl vznik globálního hnutí „Occupy“, výsledky demonstrací a stanování na náměstích jsou velmi slabé. Jaké jsou příčiny neúspěchu tohoto hnutí?

V první řadě se deklaruje jako apolitické, přestože jeho požadavky jsou výsostně politické. Další problém představuje různorodost názorů jednotlivých aktérů, které spojuje pouze hněv proti soudobé politické a finanční elitě, jež přivedla jejich zemi do hluboké krize. Z toho vyplývá i odpor k politice jako takové a neochota transformovat protestní hnutí v politický subjekt. To vnímám jako kámen úrazu, protože pod tlakem ulice se mohou zhroutit leda opotřebované diktatury, ale v tzv. parlamentních demokraciích se mění vládní garnitury prostřednictvím voleb. Skutečnost, že „rozhořčení“ vyzvali k bojkotu voleb a nepodpořili žádnou z alternativních formací vymezujících se vůči monopolu konzervativců a socialistů, střídajících se už tři desetiletí u moci, ani nezaložili vlastní stranu, je taktickou chybou. Zatímco hlavním požadavkem tzv. arabského jara bylo uspořádání svobodných voleb, evropští demonstranti paradoxně považují volby za zbytečné a nic neřešící.

Španělská Sjednocená levice (IU) vyjádřila 15-M podporu, ale přesto byl její volební výsledek slabý. „Rozhořčení“ jsou evidentně ovlivněni historicky silným anarchistickým hnutím a přeceňují význam pouličních akcí. Ukazuje se, že demonstrace představují pouze jakousi hru na demokracii. Politici lidem neupírají právo vyjít do ulic, ale jejich požadavky je stejně nezajímají a dál plní diktát trhů, ratingových agentur, MMF a EU. Obrazně řečeno – psi štěkají a karavana jede dál. V takovém systému není jiné cesty, než zvítězit ve volbách, současnou garnituru odstavit od moci a systém zevnitř reformovat. Zcela odtržen od starostí obyčejných Španělů je evidentně i král Juan Carlos I., který v tajnosti odletěl lovit slony do Botswany. I proto jsou často na demonstracích k vidění republikánské trikolóry.

Rok demonstrací a stanování na náměstích evidentně nic nevyřešil. Ani v Řecku, kde měly pouliční nepokoje mnohdy násilný charakter, ke svržení vlády resp. systému nedošlo. Ten současný totiž není čím nahradit. Různorodí protestující se nedokážou shodnout, jaký režim vlastně chtějí a co má nahradit systém politických stran. Ačkoliv 15-M vzniklo za vlády socialistů, blíže k protestujícím mají levicoví voliči, zatímco sympatizanti pravice je kritizují. Disponují-li „rozhořčení“ masovou podporou, zastupujíce zájmy 99 % občanů proti 1 % bankéřů a politiků, mohli by volby vyhrát. Podle aktuálního průzkumu s nimi sympatizuje 51 % Španělů, zatímco loni v červnu to bylo 64 %.

Bojkot voleb a neexistence politické alternativy vedla pouze k tomu, že škrtající socialisty nahradili ještě více škrtající lidovci, kteří demonstranty otevřeně opovrhují, nazývají je lůzou a bagatelizují jejich význam. Výsledkem předčasných voleb z loňského listopadu je zhoršení sociální situace Španělů, dalších 700.000 nezaměstnaných a pokračující stávky a nepokoje. Pravicový premiér Rajoy přirozeně může argumentovat tím, že jeho kabinet získal silný mandát ve volbách a tudíž je oprávněn realizovat další škrty, které sliboval už v předvolební kampani.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nejsem členem žádného Rozhořčeného Bratrstva. Jsem „rozhořčenec – samotář“ . A nejsem ten, kdo skočil na VeVerčí program a Bavič Babiš to s námi také "nemyslí upřímně".  Tím pádem bych se rád podělil se svým "programovým prohlášením". Nebojte se, pouze s částí 1/ to jest: "Analýza –  hlavní příčiny dosavadního stavu. Proč je v Evropě tolik nezaměstnaných?"

Vzpomeňte si, že když jste si z nějaké evropské dovolené  přivezli nějaký tamní suvenýr. A doma si ten výrobek dobře prohlédli a zjistili, že má etiketu například „Made in China“. Bylo to laciné a nekvalitní.  A do Česka takovéhoto zboží proudí stále více, nadto se dovozem zabývají také Asiaté, kteří si s nějakým řádným placením eráru moc hlavu nelámou. Víte, že už dvě pětiny internetového obchodu jsou organizovány ze  zahraničí? Z Asie?  Co ušetříme, milí Češi, Moravané a Slezané při stánkovém a hypermarketovém nákupu, to a daleko více proděláme na stoupající nezaměstnanosti.

Rozhodně nejsem nějaký rasista, protože stejně mě rozhořčují výmysly z „bílého“ Bruselu. Větrné elektrárny, fotovoltaika, řepková nafta, klece pro slepice, nové porodny pro prasnice a další. Evropská unie má na svém teritoriu plno daňových rájů, takže zdaleka ne všechny vydělané peníze unikají do Vietnamu.

Všimli jste si, že Antimonopolní Ouřad ještě nikdy nezasáhl proti zahraničním  bankám ani proti zahraničním mobilním sítím? (české tady nejsou)  Přestože obě sféry svého postavení pořádně zneužívají.  Nepotěším Vás: tyto instituce mají výjimku, stejně jako řada firem zde působících daňové prázdniny. Pokud se chcete rozhořčovat, jeďte do Bruselu. Uspějete stejně jako v pověstné Staré Pace na nádraží v lampárně.

Ne všechno, o co minulý režim usiloval bylo špatné. Každý den zmizí 15 hektarů orné půdy. Jak dlouho ještě? Soběstačnost v zemědělství? Ano, už tady skoro BYLA. Za pár let budeme čistými plátci do EU.   Řekněme si to jasně, byť s hořkostí, vážení rozhořčení:  Lépe už bylo.