Rozhodla se MF Dnes v kauze Věry Jourové krýt justiční zločin nebo svého redaktora?

obrazek
21.7.2011 15:34
Redakce Vasevec.cz přinesla v posledních dnech několik článků, v nichž se nám podařilo odhalit zásadní nesrovnalosti v kauze Věry Jourové, která byla podle soudu nezákonně obviněna a vězněna policejním útvarem ÚOOZ, který tehdy vedl dnešní ministr vnitra Jan Kubice, za což jí přísluší od státu odškodné ve výši 3,6 mil. Kč a veřejná omluva.

Na základě našeho pátrání vyšel najevo zásadní rozpor mezi dnešním tvrzením někdejšího reportéra TV Nova Janka Kroupy, tehdy podřízeného dnešního formálního předsedy Věcí veřejných Radka Johna v pořadu Na Vlastní oči. Kroupa pracoval a točil tyto reportáže bez uzardění pod Johnem v době, kdy již John za podivných okolností figuroval ve firmě, která získávala miliony za nepotřebné kuchařky od státních Lesů ČR. O tom však v Kroupových reportážích tehdy ani dnes nenajdete ani slovo.

Kroupa tvrdí, že s ÚOOZ nespolupracoval, že tento útvar prováděl své vyšetřování „paralelně“ s tím, jak on točil v kauze Budišov své reportáže a že ÚOOZ dokonce získal Kroupou pořízené nahrávky až „několik dní“ po odvysílání jeho reportáží. Kroupa trvá na tom, že Kubiceho ÚOOZ neměl v době, kdy v TV Nova odvysílal svoji první reportáž o kauze Budišov (11.10. 2006), jeho nahrávky k dispozici. Stejně tak Kroupa tvrdí, že v jeho první reportáži z 11.10. 2006 nepadlo o Věře Jourové ani slovo. Tím se Kroupa snaží vyvinit z podílu na nezákonném obvinění, zatčení a nespravedlivém mediálním dehonestování Věry Jourové.

Kdo má pravdu – Kubice nebo Kroupa?

Proti Janku Kroupovi však mluví jedna zásadní věc: policejní usnesení o zahájení trestního stíhání aktérů kauzy Budišov, na jehož základě byla nezákonně obviněna, zatčena a vězněna Věra Jourová, které je datováno právě v den, kdy byla odvysílána první Kroupova reportáž, tedy 11. 10. 2006. V tomto usnesení stojí, že jako důkaz proti Věře Jourové byly opatřeny Kroupou pořízené nahrávky. Pokud má pravdu Kroupa, který se pro náš server vyjádřil tak, že nahrávky získala policie až „ několik dní po odvysílání reportáže“, pak ovšem ÚOOZ tehdy vedený dnešním ministrem vnitra Janem Kubicem uvedl tomto usnesení nepravdivé informace. To by ovšem znamenalo, že i soudce rozhodoval o vazbě Věry Jourové na základě nepravdivých informací a dnešní ministr vnitra tak podvedl soud podobně, jako tomu je v kauze Hudec, kdy Kubice naopak postup policie i soudu kritizuje. Zatímco v případu Hudec se však jedná o „pouze“ o výpisy telefonů, v tomto případě současný ministr vnitra podvrhl a zfalšoval důkazy, což mělo za následek jeden z největších justičních omylů od roku 1989.

Pravdu však může mít Kubice a naopak lže Janek Kroupa. Tomu by nasvědčovalo i to, že Kubice ve vztahu ke kauze Věry Jourové například v prosinci 2008 v rozhovoru pro server Aktuálně.cz prohlásil, že ho její zatčení dnes mrzí, ale že „by si do svědomí měli sáhnout ti, co o ní na nahrávkách mluvili jako o Věře, co má dostat odměnu“. O „Věře“, co má dostat 2 miliony odměny, se mluví na nahrávce Janka Kroupy, kterou v rozporu se svojí dnešní obhajobou zveřejnil již v první ze svých reportáží v pořadu Na vlastní oči, tedy 11.10. 2006. Tedy v den vyhotovení dokumentu ÚOOZ, kde je obvinění postaveno na Kroupovo nahrávkách a dva dny před zatčením Věry Jourové na Ruzyňském letišti.

Mimochodem, pokud dnes Kroupa tvrdí, že policie „neměla v rukou mé nahrávky“, pak musel Janek Kroupa lhát ve své reportáži 11. 10. 2006, protože podle přepisu v ní uvedl přesně toto:

Celkově jsme natočili za devět měsíců práce více než dvacet hodin materiálu na skrytou kameru. Policie České republiky mimo jiné na základě svědectví našich spolupracovníků a natočených rozhovorů pozatýkala organizátory celého podvodu. Celá skupina korumpovaných je však stále na svobodě. Právě o nich a vůbec o celém průběhu natáčení připravujeme rozsáhlou reportáž, kterou uvidíte příští týden.“

Ať už má pravdu Kroupa nebo Kubice, jedno je jisté: pravdu nemůžou mít oba.

Rozhodl se šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský krýt justiční zločin nebo svého redaktora?

Přes tato závažná zjištění, o nichž byla dopředu, formou reakce Jiřího Paroubka informována MF Dnes, včetně přiložených dokumentů (přepisů reportáží Janka Kroupy se zvýrazněnými pasážemi, které usvědčují redaktora MF Dnes Kroupu ze lži a Usnesení ÚOOZ o zahájení trestního stíhání ze dne 11.10. 2006) se šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský rozhodl hrát mrtvého brouka. Reakci se, ačkoliv v článku Kroupy byl Jiří Paroubek několikrát nepravdivě napaden, rozhodl nezveřejnit, a to „vzhledem k rozporům mezi některými Vašimi tvrzeními a fakty tak, jak jsem byl schopen ověřit“. O jaké rozpory se jedná však nevysvětlil.

Možné důvody svědčící pro variantu, že celá kauza je pro MF Dnes mimořádně nepříjemná – připomínáme, že jen dva dny poté, co Věra Jourová byla vyslechnuta Kubiceho ÚOOZ získala redakce MF Dnes od Kubiceho ÚOOZ celý výslechový protokol, který zveřejnila den před volbami v článku „Jourová do korupce zatáhla i Paroubka“ – ilustruje i fakt, že po odeslání reakce Jiřímu Paroubkovi volali jak šéfredaktor Čásenský, tak redaktor Kroupa. Redakce Vasevec.cz se rozhodla tuto informaci zveřejnit, protože je z pohledu veřejného zájmu na základě zjištěných skutečností a chování MF Dnes závažná. Činíme tak neradi, podobně jako nerada zveřejnila svého času MF Dnes totožnost Zdeňka Kořistky, který jí pod příslibem anonymity poskytl informaci o korupční nabídce. Oba pánové, Kroupa a Čásenský, se totiž snažili Jiřího Paroubka přesvědčit o tom, že se nemůže odvolávat ve své reakci na zmíněný dokument ÚOOZ z 11. 10. 2006 a dovozovat z něj, že Janek Kroupa lže. Prý nemůže na jedné straně Kubiceho znevěrohodňovat a na straně druhé používat dokumenty jeho útvaru jako důkaz.

Opravdu velmi zvláštní logika od novin, které bez uzardění den před volbami zveřejní celý výslechový protokol Věry Jourové a postaví na něm zásadní článek, poškozující jednu konkrétní osobu a jednu konkrétní politickou stranu.

Jiří Paroubek se proto rozhodl obrátit se na šéfredaktora Čásenského otevřeným dopisem, jehož znění zveřejníme v nejbližších dnech.

Redakce Vasevec.cz navíc shromáždila další mimořádně závažné důkazy, které zásadním způsobem zpochybňují dnešní tvrzení Janka Kroupy i práci ÚOOZ v kauze Budišov. Články redakce Vasevec.cz připravuje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.