Rozhodnutí soudu v kauze Peterková mne nepřekvapilo, říká v rozhovoru Petr Dimun

obrazek
22.7.2011 18:49
Petr Dimun je již týden v zahraničí, proto ani nepublikuje na našem serveru. Bylo složité se s ním spojit, protože se nachází v Alpách, kde se věnuje svému koníčku, vysokohorské turistice. Redakce Vasevec.cz však od něj dnes obdržela přeposlanou SMS s dotazem MF Dnes na dva dny staré rozhodnutí soudu, kdy se Petr Dimun dotazoval, zda bychom mu nezjistili více informací, aby mohl MF Dnes odpovědět. Po vyhodnocení některých faktů, například toho, že se MF Dnes jako jediný deník zajímá o dva dny starý soudní případ v den, kdy Vasevec.cz zveřejnila otevřený dopis Jiřího Paroubka šéfredaktorovi MF Dnes Robertu Čásenskému, který je pro MF dnes plný nepříjemných dotazů, redakce Vasevec.cz vyhodnotila celou věc ze strany MF Dnes jako velmi nestandardní a účelovou. Petr Dimun patří mezi VIP bloggery našeho serveru a jeho články jsou často kritické k práci právě MF Dnes. Byl to navíc právě Petr Dimun, který se jako první postavil na obranu Věry Jourové proti ÚOOZ, a to již v říjnu 2006. Proto jsme se rozhodli mu poskytnout prostor, aby se k celé věci vyjádřil v rozhovoru.

Vaše věc: Jakou roli hrála či hraje MF Dnes v kauze Jany Peterkové, která Vás podle policie a státního zástupce křivě obvinila z toho, že jste ji vydíral, aby poskytla informace o Tomáši Pitrovi, který byl údajně jejím milencem?

Petr Dimun: Od počátku nebyla MF Dnes nezávislým pozorovatelem. Její redaktor Jaroslav Kmenta byl například na svou schůzkách s Tomášem Pitrem, na něž nás v roce 2006 pozvala tehdy redaktorka TV Nova Peterková. Kmenta chtěl po Pitrovi tu část tzv. Mrázkova archivu, kterou podle jeho tehdejších slov Pitr ÚOOZ při domovní prohlídce nezanechal, a která se měla týkat informací o politicích převážně ODS. Z debaty mezi Pitrem a Kmentou tehdy vyplynulo, že Pitr, možná v dohodě s tehdejšími detektivy ÚOOZ, vybral jen část informací Františka Mrázka, týkající se ČSSD. Ty pak sloužily pro vznik tzv. Kubiceho zprávy. Po mně zase Peterková chtěla, abych Pitrovi z pozice mluvčího ministerstva spravedlnosti pomohl v jeho soudních sporech. Se schůzkami jsem svolil, protože jsem si říkal, že když tam budou dva novináři, nemůže mne nikdo podezírat z ničeho nekalého. Pitrovi jsem tehdy v přítomnosti Kmenty a Peterkové poskytl obecné informace, které bych poskytl komukoliv na ulici. MF Dnes a Jaroslav Kmenta pak 17.11. 2006 zveřejnili článek, který otevřel celou kauzu Peterková. Nicméně s Kmentou jsme si to již chlapsky vyříkali a jeho slova byla, že se už bude věnovat jen zločincům. Od té doby mi nevěnoval ani jednu negativní řádku.

Vaše věc: Jaký byl Váš vztah s Peterkovou?

Petr Dimun: Nejdříve na profesionální, pak i přátelské bázi. Často točila v TV Nova kauzy, kdy potřebovala informace či stanoviska ministerstva spravedlnosti. Postupně se mi začala svěřovat i se soukromými problémy, kterých neměla věru málo. Protože jsem nikdy příteli neodmítl pomoc, vždy jsem se snažil jí v rámci svých možností vyjít vstříc.Proto když za mnou někdy na podzim 2006 přišla s tím, že je na dně, že jí Tomáš Pitr nadobro odkopl, zneužil a že se bojí o život a zároveň se mu chce pomstít, snažil jsem se jí i tehdy pomoci.

Vaše věc: S čím konkrétně se na Vás obrátila?

Petr Dimun: Byla to lavina faktů, emocí, pocitů... Působila na mne naprosto bezmocně, zhrouceně, plná strachu a zároveň záště. Prostě žena, která se zamilovala do nesprávného muže, který ji podle ní jen využil a pak odkopl. Líčila, jak jí Tomáš Pitr zneužíval ještě když pracovala v TV Nova, jak pro něj točila reportáže, že to byl také důvod, proč musela z TV Nova odejít, protože vyšel najevo jejich bližší vztah, jak jí měl dávat peníze, jak pak po jejím odchodu z Novy postupně ochládal jeho vztah k ní, až jí přestal reagovat na telefonáty, že se vrátil k manželce, a že ona se teď chce pomstít, říci vše, co ví o jeho praktikách...

Vaše věc: O jakých praktikách?

Petr Dimun: Vše jsem řekl jak policii, tak u soudu. Peterková u soudu byla, nikdy to nepopřela a pokud si dobře pamatuji její výpovědi před policií, ani tehdy toto nepopřela. Pouze tvrdila, že jsem měl zneužít její tíživé situace. No, posuďte sami. Jednalo se o to, že mi začala líčit, koho všeho Pitr kdy a jak uplatil, u policie, ve státním zastupitelství, v justici, dokonce říkala, že nechal zabít Mrázka a v této chvíli jsem jí zastavil a požádal jsem jí, ať to neříká mně, ale jde to oznámit policii.

Vaše věc: Co ona na to?

Petr Dimun: Okamžitě přešla z plačtivého do útočného, že jsem se zbláznil, že kdyby to udělala, je okamžitě mrtvá, že to má Pitr podchycené a že snad ji chci mít také na svědomí a tak.

Vaše věc: Jak to celé skončilo?

Petr Dimun: No, v jisté chvíli, když jsem jí uklidňoval a říkal, že to snad tak horké nebude, zarazila proud plačtivých slov a zeptala se, zda se ještě znám s Jaroslavem Dolejším, tehdy šéfem odboru závažné hospodářské kriminality a korupce na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Protože jsem nikdy neskyrýval, že se známe a že si ho nesmírně vážím pro jeho nekompromisnost a odvahu v boji se zločinem a korupcí, přitakal jsem. Okamžitě po mně chtěla, ať jí u něj zařídím program na ochranu svědků, že bude proti Pitrovi vypovídat. Tvrdila, že to jediný člověk, kterého Pitr nemá podplaceného a má z něj nesmírný strach. Že ho chtěl několikrát zničit přes spřízněné politiky i policisty, ale že mu vždy vyklouzl.

Vaše věc: Co Vy na to?

Petr Dimun: Snažil jsem se jí vysvětlit, že je to velmi nestandardní, že jí to nikdo, ani Dolejší, nemůže dopředu slíbit. Ona však trvala na tom, že chce s Dolejším mluvit a že bude mluvit jen za podmínky zařazení do ochrany svědků. Nakonec navrhla, že vše sepíše anonymně a já to má předat Dolejšímu, který to vyhodnotí a případně rozhodne o dalších krocích.

Vaše věc: Takže iniciativa vzešla z její strany?

Petr Dimun: Jednoznačně. Sepsala nakonec dva emaily, které jsem pak předal Jaroslavu Dolejšímu. Ani jeden jsem nemazal, mám je stále uložené v poště a poskytl jsem je jak polici, tak novinářům, kteří o to měli zájem. Koneckonců, aktivní roli Peterkové v celé kauze mohou doložit a policii ji doložili i další. Jak svědkové, tak i další - podle Peterkové - vyděrači.

Vaše věc: Počkejte, Vy jste nebyl v celé kauze sám? Média a koneckonců i dnes MF Dnes ve svém dotazu to staví tak, že jste jediný, jak Vy říkáte, vyděrač...

Petr Dimun: No vidíte. A byli jsme v tom tři. Hlavou, chcete-li organizátorem celého údajného vydírání, měl být chudák Jarda Dolejší a vydírat Peterkovou měl někdejší redaktor ČT, dnes TV Nova, Jiří Hynek...

Vaše věc: Jiří Hynek?

Petr Dimun: Ano. Ten se do celé kauzy dostal proto, že asi po týdnu po první schůzce mne Peterková kontaktovala s tím, že by bylo dobré, kdybych se sešel s Pitrem. Že strašně touží po mých kontaktech do justice, že bych se něco dozvěděl o tom, jaká jsou jeho slabá místa a ona by se zase dostala u něj "do kurzu". Trochu jsem tento posun ve vztazích nechápal a tak jsem se o celé věci svěřil člověku, o němž jsem věděl, že má jak znalosti tohoto prostředí, tak ví o Pitrovi z novinářů asi nejvíc. Tím člověkem byl právě Jirka Hynek.

Vaše věc: Co on na to?

Petr Dimun: Nejdříve byl velmi skeptický. Neměl valného mínění o Janě Peterkové. Domluvili jsme se ale, že dohodnu jejich schůzku a tam si vše vysvětlí.

Vaše věc: A jaký byl další vývoj?

Petr Dimun: Hynek se s Peterkovou sešel a začali komunikovat i beze mne. Výsledkem bylo, že jsme se nakonec dohodli všichni tři, že schůzka s Pitrem proběhne a já budu mít na sobě nahrávací nařízení ČT tak, aby celá schůzka s možnými korupčními návrhy ze strany Pitra byla zaznamenána.

Vaše věc: A proběhla?

Petr Dimun: Ne.

Vaše věc: Proč?

Petr Dimun: Protože jsem se ten del sešel s Václavem Moravcem, který se překvapivě pro mne o celé věci nějak dozvěděl a rozmlouval mi, ať to nedělám. O tom, že informaci o schůzce, která má být nahrávána, má někdo další, jsem informoval Hynka a také Peterkovou. Ta se však strašně rozčílila, že jsem se rozhodl jinak.

Vaše věc: Proč jste i přesto nešel s nahrávacím zařízením ČT na schůzku s Pitrem, kterou Peterková domluvila?

Petr Dimun: Chápejte, měli jsme oba - já i Hynek - o Peterkovou strach. Celou dobu nás přesvědčovala o tom, že kdyby Pitr věděl, co se děje, že by jí zabil. A najednou vám sdělí moderátor nejsledovanějšího politického pořadu v TV že o celé věci ví od policie a že mi to nedoporučuje. Byl jsem v této situaci poprvé a musím říci, že mne tato indiskrece mimořádně zaskočila, což jsem také sdělil Hynkovi, který mne však ubezpečil, že z ČT informace neunikla.

Vaše věc: Jak si pak ale vysvětlujete obrat v postoji Jany Peterkové, která se na Vás nejdříve obrátila jako kamarádka s problémem, Vy jste se jí snažil pomoci, měl jste o ní dokonce strach, aby to pak skončilo přesně obráceně, tedy tím, že Vás obvinila z vydírání?

Petr Dimun: Strach jsem o ní neměl jen já. Policie měla k dispozici i SMS Hynka, který, když Peterková nereagovala, se jí snažil kontaktovat, protože měl také strach, co s ní je. Můj osobní názor, a to na základě toho, že případu se od počátku chopil Kubiceho ÚOOZ, který pak dělal nezákonné úkony typu, že vyslechl Peterkovou i Pitra před soudcem formou neopakovatelného úkonu, což trestní řád stanovuje jen pro případy, kdy člověk leží na smrtelné posteli anebo u dětí, kdy výslech je pro ně psychická zátěž, je ten, že se Pitr dozvěděl, co se děje. Okamžitě kontaktoval Peterkovou a své policisty v ÚOOZ v čele s Luďkem Žákovcem a rozjel protioperaci. Tomu by napovídalo jak to, že se v celé věci angažovali jeho lidé u ÚOOZ, tak dnešní šéf policejní inspekce Dušan Brunclík, který jen tak mimochodem požívá od MF Dnes a pana Syrovátky nepochopitelnou vstřícnost v kuaze Hudec. Nikdy jsem také neviděl, ani můj právník, že by policejní orgán šíboval s případem po několika krajích tak, jak tomu bylo v tomto případě, než našli soudce, asi na třetí pokus, který jim na tyto nestandardní úkony šel.

Vaše věc: A jak si vysvětlujete obrat Peterkové?

Petr Dimun: Byla do Pitra bezmezně zamilována. Do ženy a do melounu nevidíš. Pitr je nesmírně chytrý člověk, takovým tím selským rozumem a empatií. Dokáže se vám dostat pod kůži, což prokázal mnohokrát i na novinářích MF Dnes, kteří mu psali články doslova na objednávku. Jakmile se dozvěděl o tom, že Peterková proti němu něco dělá, kontaktoval jí a sešel se s ní, což je potvrzené. A asi si dokážeme každý představit, co se stalo: slzy, láska, společná noc a obrat v názorech o 180 stupňů. V tomto názoru se ovšem liším jak od názoru Jirky Hynka, tak Jaroslava Dolejšího. Ti si myslí, že od počátku Peterková hrála s Pitrem hru na zničení jak Dolejšího, tak Jirky Hynka. V případě Dolejšího se to bohužel podařilo. Po nástupu Topolánkovy vlády byl na základě tohoto případu okamžitě odvolán z funkce pro boj s korupcí a přeřazen na odvolačku, kde řeší naprosté pitomosti. Tady Pitr opravdu dosáhl díky ODS svého.

Vaše věc: Jak hodnotíte předvčerejší rozhodnutí prvoinstančního soudu, který zprostil Peterkovou obžaloby?

Petr Dimun: Předně, já jsem od počátku, a to i tehdy, když Peterková o mně v médiích tvrdila, že jsem vyděrač  - mimochodem, první článek o tom zveřejnila MF Dnes z pera Jaroslava Kmenty, který s námi absolvoval schůzky s Pitrem - k celé věci mlčel. Stále jsem byl toho názoru, že byla zneužita. Myslím si to stále a to jsem také řekl i u soudu. Tam jsem řekl, že je mi jí líto a že ani nepožaduji uhrazení škody, která mi jejím obviňováním v médiích vznikla. Myslím, že se vytrestala sama a opět jí v tom Pitr nechal sám. Jako bývalý mluvčí ministerstva spravedlnosti navíc vím, jak končí soudy v těchto trestních činech, kde se jedná o pomluvu či křivé svědectví. Většinou tak, jak bylo rozhodnuto, totiž zproštěním. Taková je judikatura českých soudů. Abych pravdu řekl, nebyl jsem rád, že se policie i státní zástupce rozhodli Peterkovou zažalovat. Chtěl jsem, aby to skončilo. Bylo to pro mne lidsky těžké, měl jsem Janu Peterkovou rád a vtáhl jsem proto na její záchranu do celého případu mé kamarády, které ona potom označila za vyděrače a veřejně je dehonestovala. Každému rozumnému člověku je pak trapně za svoji důvěřivost i za policisty a novináře, kteří jsou schopni pomáhat zločincům.

Vaše věc: Jak hodnotíte dnešní zájem MF Dnes o celou kauzu?

Petr Dimun: Nevím, jsem skoro mimo civilizaci. Tento rozhovor vedeme na skále, kde je jakž takž signál. Faktem je, že mne doataz MF Dnes zaskočil svojí agresivitou. Vždyť musí vědět, jak se případ vyvíjel, že jsem Peterkovou nežaloval já, ale policie a státní zástupce a hlavně že se jedná o rozsudek prvoinstančního soudu. Chtít po mně hned vyjádření, zda nepřehodnotím své výpovědi před policií a soudem, to považuji za mimořádně neprofesionální a hlavně za lidsky nevyzrálé. Nechci v tom hned vidět účel. Vím, jak po mně pan Syrovátka toužil, když jsem mu dával informace týkající se pana Langera, jak mně naháněl, když chtěl kontakt na některé policisty, anebo když se to týkalo informací ohledna pana Martina Bartáka. Takže si o něm nedělám žádné iluze, sám o sobě tvrdí, že jeho vzor je pan Janek Kroupa, o jehž práci se vyjadřuji s ohledem na kauzu Věry Jourové velmi negativně. Je to prostě takové novinářské děcko, co nevidí problém v tom, že redakční komentář naplní vážně míněnou úvahou o tom, jak je na dně z toho, že mu zkrachovala jeho cestivní kancelář, s níž měl odjet na dovolenou. Jen mne mrzí, že přestože ani jednou nebyl u soudu s Peterkovou, vedení listu mu tuto mimořádně komplikovanou kauzu svěřilo. To by se, myslím, nemohlo stát ani v Murdochově impériu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.