Rozsudek nad vrahem Lübckeho vzbuzuje rozpaky

vrah lubckeho
30.1.2021 11:45
Rozsudek nad vrahem vládního prezidenta okresu Kassel Waltera Lübckeho, zastřeleného v červnu 2019, je ve velké pozornosti německých sdělovacích prostředků. V procesu, který mohl vyslat fatální signál, byl hlavní obžalovaný neonacista Stephan Ernst odsouzen za vraždu nejvyšším v Německu možným trestem, doživotním žalářem. Spoluobžalovaný kumpán Markus H. byl však překvapivě zproštěn obvinění z napomáhání.

Přestože výše rozsudku vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem sice nepřekvapila, účastníci řízení nebyli zcela spokojeni s tímto verdiktem, protože nedosáhli toho, v co doufali. Ernst bude sice doživotně uvězněn, ale byl osvobozen z pokusu o další vraždu iráckého uprchlíka. Jeho pomocník Markus H. byl osvobozen ze spoluúčasti na vraždě Lübckeho a odsouzen pouze podmíněně za porušení zákona o zbraních na jeden a půl roku podmínečně na tři roky.

TAZ suše konstatuje, že pachatel byl tak soudem osvobozen za útok nožem na Iráčana Ahmeda I. a jeho spoluobžalovaný, také pravicový extrémista, dostal prakticky osvobozující rozsudek. Je odsouzen pouze k probačnímu trestu za držení zbraně, což je v celém případě maličkostí. 

Rodiny zavražděného Waltera Lübckeho a napadeného Ahmeda I. požadovaly na začátku procesu „úplnou pravdu“ a vynesení spravedlivého trestu pro pachatele. Takto přece nefunguje právní stát, poznamenává renomovaný berlínský list. Nejde přece o odškodnění utrpení obětí, ale o potrestání zločinů spáchaných obžalovanými, které byly nepochybně prokázány a v tomto procesu bylo v tomto směru učiněno příliš mnoho pochybností.

MITTELDEUTSCHE ZEITUNG se dívá na jiný aspekt. Před vraždou se zdálo, že konfrontace s neonacistickými silami je záležitostí levičáků a liberálů, zatímco křesťanské strany CDU a CSU se cítily více odpovědné za islamisty. Tato nešťastná dělba práce nyní však skončila. Osud Lübckeho a následné útoky pravicových extremistů na synagogu v Halle a masakrem v Hanau jasně ukázaly nebezpečí pravicového extremismu i pro měšťácké kruhy.

Foto: Vrah W. Lübckeho

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.