Rozumné stanovisko Evropského parlamentu

obrazek
5.10.2017 14:49
Čeští europoslanci, alespoň ti, kteří byli o víkendu vidět, se pohoršovali nad akcemi španělské policie proti referendu o katalánské nezávislosti a katalánským občanům.

Čeští europoslanci plýtvali mnoha slovy a nikdo z nich si asi nepovšiml, že vrcholní katalánští politici nepostupují lege artis. Ignorují ústavu a ústavní instituce Španělska.

Toto vše vzalo v úvahu včerejší usnesení Evropského parlamentu, které rovněž vyzvalo k jednání mezi španělskou centrální vládou a představiteli Katalánska. Řekněme si také otevřeně, že ani výsledky referenda, v němž účast nepřekročila 46%, nebyly právě ty nejreprezentativnější…

Osobně si myslím, že výsledkem jednání mezi španělskou vládou a vládou Katalánska, které by mohl zprostředkovat právě Brusel, by mohlo být, že by se referendum zopakovalo řekněme do půl roku, tak aby mělo zcela reprezentativní výsledek, nezpochybnitelný kýmkoli.

Na základě výsledků referenda se zdá, i s jistým zohledněním deformace, kterou způsobila španělská policie zabavováním volebních uren, že podpora příznivců nezávislosti je zhruba stejné síly jako těch, kdo si přejí setrvat ve svazku se Španělskem.

Příští pondělí začne v katalánském parlamentu jednání na téma referenda a nezávislosti.

Zastavme se však ještě u další záležitosti, která je jíž nevratná. V červnu 2016 proběhlo v Británii hlasování o tom, zda si Britové přejí setrvat v EU, či odejít. 48,1 % z nich hlasovalo pro setrvání a 51,9 % hlasovalo pro odchod.

Jak ukazují nedávné průzkumy veřejného mínění v Británii, v červenci tohoto roku by pro brexit bylo 43 % dotázaných a pro setrvání 46 %. Odpověď nevím vybralo 5 % respondentů a vůbec by nešlo hlasovat dalších 6 % dotázaných. Tento průzkum byl uskutečněn 1. července na reprezentativním vzorku více než 1600 respondentů.

Jinak řečeno, svěřovat referendu otázky tak významné, jako je vystoupení ze svazku nějaké země, tedy jinak řešeno otázky, které jsou vlastně po jejich zodpovězení už neopravitelné, se nezdá být nejlepší nápad. Na rozdíl od naprosté většiny běžných v referendu řešených otázek ve Švýcarsku, kdy po několika letech může dojít k opakování hlasování, výsledek referenda typu katalánskeho může znamenat nenapravitelné změny ve struktuře státu a v jeho ústavním pořádku.

V případě Katalánska může být posun stanoviska lidí během krátké doby podobný, k jakému došlo ve Velké Británii. Nicméně pokud je katalánská společnost hluboce rozdělena, Madridu asi nic jiného, nežli učinit gesto směřující k opakování referenda za účasti mezinárodních pozorovatelů, nezbyde. A pokud se toto opakované referendum uskuteční v dohledné době, bude to řešení nejlepší.

Síly, které byly tímto referendem rozpoutány, je však už nyní těžko zastavit a těžko spoutat…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Stanovisko Evropského parlamentu vychází ze zakotvené zásady, která odmítá separatismus. Španělsko a další země by se nikdy nepřipojily k EU. kdyby jim nebylo právo na celistvost země garantováno. Španělská vláda by nebránila referendu, nekradla prostřednictvím policie a národní gardy volební urny s hlasovacími lístky, kdyby se neobávala úspěchu referenda. Je evidentní, že bez zásahu ozbrojené pěsti madridské vlády, by účast byla vysoko nad 50%. Více než staleté touze Katalánců po samostatnosti nelze už zabránit a brzy bude samostatnost Katalánské republiky oficiálně vyhlášena.

duchodce

Potíž je v tom, že jednostranným krokům s vyhlašováním nových státních útvarů vždy předcházejí pokusy dosáhnout tohoto cíle lege artis. Bohužel, bezvýsledně, protože s vyjímkou  pánů Klause a Mečiara se nikdo části svého území dobrovolně vzdát nechce.