S Merkelovou odcházejí z Bundestagu její opory

merkel socha
11.10.2021 09:47
Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová a ministr Peter Altmaier překvapivě oznámili, že se vzdávají nedávno získaných poslaneckých mandátů. Podle prohlášení těchto dvou blízkých spolupracovníků Angely Merkelové chtějí tak umožnit generační výměnu oznámili to vrcholoví politici CDU v Saarbrückenu. Uvolní tak cestu Nadine Schönové a Markusovi Uhlovi, kteří tak vstoupí do Bundestagu jako jejich nástupci na základě výsledků spolkových voleb v Sársku. Je důležité zajistit generaci změn, řekl Altmaier a obnova je možná, jen se musí se chtít, dodal. Kramp-Karrenbauerová se k tomu vyjádřila, že nestačí jen říci, že země a strana jsou důležitější než vaše vlastní politická kariéra. Nyní nastala situace „kdy se to musíte udělat“.

Zřeknutím se mandátu tak uvolňují místo dvěma mladším členům strany v poslaneckém klubu Unie. Nadine Schönové je 38 let a pomohla vyjednávat se sociálními demokraty na konci roku 2020 a v zásadě dohodly na závazné kvótě pro ženy ve výkonných radách. Markus Uhl byl do Bundestagu poprvé zvolen v roce 2017. Předtím absolvoval obchodní administrativu. Předseda sárské vlády Tobias Hans ocenil oba ministry za jejich rezignaci. S ohledem na probíhající průzkumná jednání mezi SPD, FDP a Zelenými o vytvoření koalice semaforu, řekl, i když jsou myslitelná jiná konstelace, „značky jsou zřejmě nyní na semaforech“. Musíme to nyní přijmout a převzít roli opozice.

Altmaier by členem Bundestagu od roku 1994. Kramp-Karrenbauerová byla premiérkou Sárska, dokud se v roce 2018 nepřestěhovala do Berlína jako generální tajemnice CDU. V prosinci 2018 byla zvolena předsedkyní CDU s těsným výsledkem v hlasování proti bývalému vůdci parlamentní skupiny Unie Friedrichovi Merzovi. V únoru 2020 oznámila svou rezignaci v důsledku vládní krize v Durynsku. Jejím nástupcem v čele strany stal předseda vlády Severního Porýní – Vestfálska, který usiluje o funkci kancléře Armin Laschet.

Podle vlastních prohlášení si Altmaier a Kramp-Karrenbauer ponechají své ministerské posty, dokud nebude vytvořena nová spolková vláda. Svým tahem chtějí umožnit generační výměnu v poslaneckém klubu. Poté budou nadále politicky aktivní a udělají vše pro to, aby byla mladá generace zodpovědná.

Pondělní Berlínský TAGESSPIEGEL se zabývá náladou CDU a komentuje prohlášení současného spolkového ministra hospodářství Altmaiera: „Obnovení je možné, jen musíte chtít - dobrá věta. A pokud bude mít Altmaier štěstí, bude na něj pamatováno, alespoň v té jeho straně, CDU. Altmaier a ministryně obrany Kramp-Karrenbauerová se vzdávají tak svých mandátů v příštím, 20. Bundestagu. Oba Saarlandři, 63 a 59 let, to nyní oznámili v Saarbrückenu. Vytvářejí prostor pro mladší lidi, kteří by se jinak nedostali do Bundestagu kvůli špatnému volebnímu výsledku Unie. Sárskému premiérovi Tobiasu Hansovi, nástupci Krampa-Karrenbauerové, je 43. Vidí, že konečně nadešel čas jeho generace. Nyní také naléhavě ve spolkové vládě. A kdyby ti dva, AKK a Altmaier, neměli tento nápad - Hans ano. Jeho náznak, že Unie nyní musí přijmout situaci a převzít roli opozice, je jasný. Toto je jediný způsob, jak umožnit obnovu, “ říká TAGESSPIEGEL.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.