Sasko a Braniborsko: nepříjemné, ale ne katastrofální

smerovka k volbam
3.9.2019 15:16
Na Vaší věci jsme se v posledních měsících několikrát zabývali průzkumy veřejného mínění před zemskými volbami ve dvou spolkových zemích – v Sasku a v Braniborsku. V těchto průzkumech bylo signalizováno posílení pozic protiimigrační, krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) a také oslabení tradičních stran, zejména pak obou stran vládních. Tedy CDU a SPD.

Německo zažívá dlouhá léta prosperity, což je do značné míry zásluhou dvou největších politických rivalů poválečného období, kteří spolu v posledních čtrnácti letech většinou spolupracovali ve vládě. Na jedné straně CDU/CSU a na druhé straně SPD. Situace v Německu ovšem došla, při posunu politiky CDU kancléřkou Merkelovou až do středu a levého středu tak daleko, že SPD jako juniorní koaliční partner trvale oslabuje. Kromě toho, zejména ve východních spolkových zemích a také v tradičních voličských vrstvách SPD, tedy mezi zaměstnanci, panují velké obavy z rozsáhlé imigrace do Německa, kterou připustila právě vláda Angely Merkelové, a to zejména v minulém volebním období. Zaměstnanci ovšem v minulosti tradičně volili také CDU/CSU. I tyto strany zažívají citelné volební ztráty. Jak to kdysi řekl král Pyrrhos, po jednom svém vítězství v bitvě s Římany: „Ještě jedno takové vítězství a jsem zničen“. Totéž nyní, po těchto dvou volbách, platí i pro CDU/CSU a SPD. Ještě jeden problematický volební výsledek v jedné spolkové zemi a současná vládní koalice v Berlíně skončí. Na druhé straně je ovšem potřeba vidět spíše tu pozitivní stránku věci. V obou východních zemích získala AfD kolem čtvrtiny hlasů. Bude tak mít velmi početnou a hlasitou politickou reprezentaci v obou zemských sněmech. Může obtěžovat zemskou vládu, může ji hlasitě kritizovat, provádět obstrukce. Ale to je tak asi vše, co může.

V Sasku to vypadá, že může vzniknout vládni koalice CDU, Zelení a SPD. Všechny tři politické strany budou nuceny k politickým ústupkům a program nové zemské vlády bude zelenější nežli kdy předtím. CDU v Sasku nechce jít do vládni koalice se stranou Levice. Zmíněná tříčlenná vládni koalice je tak vlastně jediná vládní alternativa.

V Braniborsku by bylo možné zřejmě vytvořit i koalici „moderní levice“ pod vedením SPD a s účastí strany Levice a Zelených. Je ale možné, že se vítězná SPD vydá schůdnější cestou, tedy cestou vytvoření vládní koalice s CDU a se stranou Zelených. Upřímně řečeno, pro obě velké německé strany by bylo dobré, aby spolu nyní vytvářely co nejméně koalic na zemské úrovni tak, aby se je voliči naučili rozlišovat. V Sasku ale jiné řešení nežli spolupráce těchto dvou stran, a to zřejmě se Zelenými, nebude možné. Takže shrnuto a podtrženo. Výsledek AfD je pro berlínskou vládní koalici nepříjemným zjištěním, ale na druhé straně to mohlo dopadnout ještě hůře. Ba katastrofálně. Pět let do příštích zemských voleb může být velmi pravděpodobně problematika uprchlíků, pokud jí ovšem znovu chybně neoživí spolková vláda, minulostí. A minulostí může být i zbytnělý politický vliv AfD. Pokud nebude existovat problém, Afd se na něm nebude moci politicky přiživovat. Na druhé straně ovšem, velká část východních Němců pociťuje v podmínkách SRN stres a odcizení a bude hledat pro své hlasy v následujících volbách politický domov mimo tradiční politické strany, kde by se její hlasy mohly lépe uplatnit. A to už vůbec nemusí být AfD, ale někdo úplné jiný.

Dílčí výsledky voleb v Sasku a v Braniborsku

Sasko

(v závorce výsledky z roku 2014)

CDU

32,5%

(39,4%)

AfD

27,8%

(9,7%)

Levice

10,1%

(18,9%)

Zelení

8,4%

(5,7%)

SPD

7,8%

(12,4%)

Liberálové

4,7%

(3,8%)

………………………………………

Volební účast 65% (49,1%)

Braniborsko

(v závorce výsledky z roku 2014)

SPD

26,1%

(31,9%)

AfD

23,7%

(12,2%)

CDU

15,7%

(23,0%)

Levice

10,7%

(18,6%)

Zelení

10,6%

(6,2%)

Liberálové

4,7%

(1,5%)

Svobodní voliči

5,0%

(2,7%)

…………………………………………….

Volební účast 59% (47,9%)

*zdroj:Lidové noviny

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.