Sebastian Kurz : Situace v Rakousku je vážná

sebastian kurz
19.10.2020 09:13
Vzhledem k novému maximálnímu počtu onemocnění koronavirem vyzval kancléř Sebastian Kurz v neděli populaci, aby držela pohromadě, aby se počet infekcí snížil. Je na nás všech, abychom toho dosáhli omezováním sociálních kontaktů, oslav a soukromých setkání, uvedl na Facebooku s titulkem „Situace v Rakousku je vážná“. Očekává, se že spolková vláda nová opatření by mohla oznámit již v pondělí. Pokud je nepomohou alespoň zpomalit, přibude do prosince každým dnem 6 000 nových infekcí.

Spolkový ministr  vnitra Karl Nehammer to označil za poplašný signál a zdůraznil, že osobní odpovědnost a ohled na omezováním osobních kontaktů musí být nyní nejvyšší prioritou. Kromě toho bude pokračovat zákaz provozování gastronomických zařízení. V tom stejně jako kancléř vidí jediný způsob, jak zastavit nárůst počtu infekcí spolu s  dodržováním hygienických předpisů. V Tyrolsku vstoupila od pondělí povinnost registrace jejich zákazníků  a v Solnohradsku byla zcela uzavřena sedmi tisícová obec Kuchl.

Mezitím došlo v sobotu ke sporu jaký je skutečný počet nových případů. Mluvčí vídeňské rady pro zdraví  uvedl, že média  hlásila nesprávná vysoká čísla.   Důvodem  bylo, že ačkoli dosud nejvyšší počet byl zaznamenán v Rakousku s 1 747 novými infekcemi, několik médií ohlásilo  2 317 případů před oficiálními čísly. To způsobilo správní potíže ve Vídni a Dolních Rakousích přesto že údajně šlo o nezpracovaná data.   Vídeňský zdravotní mluvčí je obvinil, že  lhali a tak   vytvářeli  obavu u lidí. Podle dolnorakouské zemské radní pro zdraví  byla tak vyvolána nejistota mezi populací. Ke kritice se připojil i šéf parlamentního klubu Svobodných Herbert Kickl, který obvinil Kurze, že svým prohlášením vede Rakousko k lockdownu a přesouvá svou odpovědnost za vznik nynější situace na obyvatelstvo.

Současná protivirová strategie se stále zaměřuje na regionální opatření, ale ta by se měla brzy změnit: Spolkový  ministr zdravotnictví Rudolf Anschober prohlásil, že kromě zpřísnění v jednotlivých zemích dojde celoplošně v celém Rakousku, které budou oznámena po pondělní vládní video konferenci s šéfy spolkových zemí.  O aktuální infekční situaci a dalších opatřeních bude diskutovat lidovecký Kurz, zelený vicekancléř Werner Kogler, lidovecký ministr vnitra a zemští hejtmani spolu se zeleným ministrem zdravotnictví. 

Ten se zejména zajímá o nárůst nemocničních pacientů, případy infekce v domovech některých důchodců a zvýšení průměrného věku těch, kteří měli pozitivní testy. Upozornil, že ve všech postižených okresech s vyšším rizikem dochází k stále většímu posunu infekcí  směrem k malým oslavám a večírkům v rodinách. Pokud se  podaří  snížit jejich počty, pak to bude polovina úspěchu.  

Mezitím   musel lidovecký ministr zahraničí  Alexander Schallenberg   po jednání se svými kolegy v Lucembursku nastoupit po provedeném testu do karantény. Původně měl v pondělí odcestovat do Londýna  na jednání se svým britským protějškem Dominicem Raabem. V úterý pak do Kodaně na pracovní setkání s tamním ministrem zahraničí a  s regionálním ředitelem Světové zdravotnické organizace a poté chtěl  navštívit Řecko a Kypr, ale  všechny cesty byly  zrušeny.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.