Semafor finišuje a dobíhá do cíle převzít vládu nad Německem

semafor
7.12.2021 08:33
Jako poslední ze tří semaforových stran schválili koaliční smlouvu i Společenství 90/Zelení. Při hlasování se velkou většinou vyslovilo pro smlouvu a účast v koaličním spolkovém kabinetu. Vzniku první semaforové koalice sociálních demokratů, Zelených a liberálů už nic nestojí v cestě.

 Zelení se tak 86 procenty vyslovili pro společný vládní program, který předtím 98 procenty schválila SPD a 92 procenty FDP. Hlasovací lístek Zelených potvrzuje 178 stránkovou koaliční dohodu a ministrů a tak „vypořádání se s velkými úkoly, které před námi leží“. Spolušéfka strany Annalena Baerbocková tak hovořila o „skvělém výsledku“, který přinesl „závan“ práci v nové vládě. Hlasování členské základny je zároveň schválením personální tabulky Zelených v budoucím spolkovém kabinetu. Na ministerstvu zahraničí bude vládnout Annalenua Baerbocková, na ministerstvu hospodářství a ochrany klimatu, novém superministerstvu, druhý spolušéf Robert Habeck. Ministerstvo rodiny povede Anne Spiegelová, ministryní životního prostředí se stává Steffi Lemkeová a ministrem zemědělství překvapivě Cem Özdemir. Navíc je tu ještě nová státní ministryně kultury Claudia Rothová.

Koaliční partneři si ve smlouvě stanovili zavést minimální mzdu ve výši dvanáct eur a aby bylo bydlení dostupné, má být prodloužena nájemní brzda u nových pronájmů a zvýšení nájemného má být v určitých oblastech výrazněji omezeno. Odběratelům elektřiny má ulevit fakt, že miliardy na EEG odvodu už nejsou financovány přes účet za elektřinu. Semaforové strany se také dohodly na zřízení nového spolkového ministerstva pro stavebnictví . Do roku 2030 má Německo získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Koaliční smlouva obsahuje závazek zvýšit minimální mzdu, udržet dluhovou brzdu a posunout výluku uhlí, což SPD a FDP už o víkendu schválily na stranických sjezdech. To umožnilo koaliční smlouvu podepsat v úterý a schválit sestavení spolkové vlády ve středu v Bundestagu, v čele s Olafa Scholzem jako novým spolkovým kancléřem.

Sociální demokraté v pondělí jako poslední strana představila své navržené ministry pro semaforovou vládu. V souboji o nejdůležitější úřad ministra zdravotnictví v době pandemie dokázal zvítězit lékař Karl Lauterbach. Kvůli své aktivní přítomnosti v pandemii byl dlouhou dobu považován za kandidáta, ale ve straně se setkával s výhradami. Nominovaný kancléř Olaf Scholz řekl, že většina občanů by si přála, aby příštím ministrem zdravotnictví byl však specialista, který bude zárukou, že boj s pandemií bude vyhrán i kdyby to trvalo déle, než se očekávalo. Proto virolog Lauterbach byl vybrán na toto místo, jeho cílem je do budoucna zdravotní systém učinit robustnějším.

Na ministerstvu vnitra bude premiéra: Je to poprvé, co ho řídí právnička žena, předsedkyně hesenské strany a parlamentní skupiny Nancy Faeserová. Jako politické zaměření označila boj proti pravicovému extremismu, současné „největší hrozbě“. Scholz v této souvislosti odsoudil pochod pravicových extremistů a odpůrců ochranných opatření proti koronaviru před soukromým domem saské ministryně zdravotnictví Petry Köppingové. Ministerstvo obrany povede dosavadní ministryně spravedlnosti a rodiny Christine Lambrechtová, předchozí spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová povede ministerstvo rozvoje. Ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil podle očekávání zůstává ve funkci a bude zodpovědný za realizaci prestižního projektu SPD vyšší minimální mzdy a jako další zaměření jmenoval zavedení nových občanských peněz jako náhradu za Hartz IV. Nově ušité ministerstvo stavebnictví převezme místopředsedkyně SPD Klara Geywitzová. Ministrem kancléřství Scholz podle očekávání udělal z předchozího státního tajemníka pro finance Wolfganga Schmidta, jednoho ze svých nejbližších důvěrníků. V kabinetu budou i nadále sedět tři předchozí ministři. V nové spolkové vládě bude tak osm mužů, osm žen a při jejich prezentaci Scholz, který se k nim přidá jako kancléř zdůraznil, že je pro něj důležitá genderová rovnost. 

FDP zajišťuje ve spolkové vládě ministra financí, kterým bude její předseda Christian Lindner, ministerstvem dopravy Volker Wissingem, ministrem spravedlnosti Marco Buschmannem a ministryní školství Bettina Stark-Watzingerová.

Se smíšeným úsudkem opozice byla přijata nominace nové ministryně obrany sociální demokratky Christiny Lambrechtové, protože toto téma údajně nezná a je známku toho, že SPD se o obrannou politiku a Bundeswehr ve skutečnosti nestará.“ Scholz však zdůraznil Lambrechtové velké zkušenosti v řízení ministerstev. S Lauterbachovou nominací na ministra zdravotnictví byli naopak spokojenější zástupci křesťansko CDU/CSU- Je to "dobrá volba", řekli generální tajemník CDU Paul Ziemiak i bavorský premiér Markus Söder a gratulace přišla od úřadujícího ministra zdravotnictví Jense Spahna za CDU. Nechyběla ani pochvala od lékařských sdružení. Zato poslankyně Alice Weidel z Alternativy pro Německo kritizovala Lauterbachovu nominaci slovy: „Horší to pro Německo nemohlo být.“

Komentáře se věnují téměř jen jedinému tématu – kabinetu budoucího kancléře Scholze a především jmenování Karla Lauterbacha novým spolkovým ministrem zdravotnictví. K tomu poznamenává REUTLINGER GENERAL-ANZEIGER, že Olaf Scholz nominoval doktora, který je stálým hostem politických talk show se svými odbornými znalostmi. Pro mnoho lidí se absolvent Harvardu stal červenou vlajkou a přesto je pochopitelné, že volba padla na Lauterbacha. I když v těchto osobnostech je nebezpečí, že kdo je ministr zdravotnictví, musí ovládat víc než to, aby zazářil znalostmi."

Internetový magazín CICERO poznamenává: "Zejména pro skeptiky, kteří podezřívavě sledovali restriktivní kurs spolkové vlády, se Lauterbach stal nenáviděnou postavou. Jiné si získal svou odborností - napříč stranickými liniemi. Lauterbach byl vždy o dvě délky nosu napřed a jeho prognózy byly téměř vždy správné. Bylo proto jen logické, že SPD nyní oficiálně intronizovala ministra zdravotnictví srdce. Olaf Scholz s touhle personou riskuje, podotýká WESER-KURIER z Brém: "S Karlem Lauterbachem přinesl do kabinetu technické znalosti, ale také nepohodlného muže, který rád varuje a polarizuje. Pokud se nám podaří vrátit koronovou politiku zpět na správnou cestu, byl by to také triumf pro Scholze."

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG kritizuje: "Ihned po svém jmenování Lauterbach dal jasně najevo, že se nesnaží omezit žádné výhody navrženého ministra zdravotnictví." NÜRNBERGER ZEITUNG jasně říká: „Lauterbach nyní bude muset sklouznout ze své role kasandry do role krizového manažera, což je metamorfóza, kterou by si přáli mnozí, kteří si pouze stěžují na nedostatky, ale štíhlé nohy, když je potřeba praktická spolupráce . Koneckonců je to správné, ale teď to musí dodat nový ministr zdravotnictví, který nemá na to moc času."

BADISCHE TAGBLATT z Baden-Badenu věří: Lauterbach se bude muset vystavit mnoha lobbistům ve žraločí nádrži zdravotního systému, kteří mají na mysli pouze své vlastní blaho. Může stavět na svých odborných znalostech, ale co to udělá, pokud jsou vytrvalost a obranné boje lobbistů neúprosné?“ Za těchto okolností lze Lauterbachovi jen popřát hodně štěstí v jeho kanceláři.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.