Sledujeme prezidentské volby v Rusku - aktualizováno

obrazek
4.3.2012 11:45
Portál Vaše věc bude svým čtenářům v průběhu dne přinášet informace týkající se voleb v Rusku. Tam se dnes konají šesté prezidentské volby v historii. Jako první byly v 00:00 moskevského času otevřeny volební místnosti na Dálném východě. O hlasy voličů se uchází pět kandidátů: předseda vlády Vladimir Putin – kandidát "Jednotného Ruska", předsedové parlamentních stran Gennadij Zjuganov (Komunistická strana Ruské federace), Vladimir Žirinovskij (LDPR) a Sergej Mironov (Spravedlivé Rusko) a rovněž oligarcha Michail Prochorov.

Poprvé bude nový ruský prezident zastávat funkci šest let. Ve volebních seznamech je zapsáno 108 milionů 137 tisíc 957 občanů Ruska. Volební místnosti - je jich zhruba 95 tisíc - jsou otevřeny od 08:00 do 20:00 místního času. Vzhledem k současné rozsáhlé ruské diaspoře je rovněž v zahraničí – ve 147 zemích – zajištěna pro a asi 1,8 milionů Rusů volit nového prezidenta. V 91 tisících volebních místností jsou nainstalovány internetové kamery, jejichž prostřednictvím je možné průběžně kontrolovat regulérnost voleb. Odborníci považují tento projekt za "unikátní fenomén voleb", protože taková kontrola „v místech pro hlasování neplatí nikde na světě." S okamžikem zahájení voleb byla v sídle ruské Ústřední volební komise zprovozněna velkoplošná obrazovka, na které je možné volby v rozhodujících střediscích sledovat. Volby také sleduje 685 akreditovaných mezinárodních pozorovatelů, přičemž nebyla odmítnuta žádná žádost o akreditaci. Navíc je očekáván velký počet pozorovatelů ze štábů kandidátů a politických stran. Po celé zemi se bude volby sledovat a zpravodajsky pokrývat asi 6000 novinářů. Pouze v Informačním centru Ústřední volební komise je jich akreditováno dva tisíce, 800 z nich jsou zahraniční média. První výsledky voleb je možné očekávat po uzavření volebních místností v Kaliningradu po osmnácté hodině našeho času. (sk)

 

Volební účast je vyšší než v předchozích volbách

Volební účast v prezidentských volbách v Rusku byla v 10:00 moskevského času 12,2 procenta. Podle tiskové agentury RIA Novosti je toto číslo mnohem vyšší než v posledních prezidentských volbách, kdy se volební účast byla 8,9 procenta. (sk)

 

Kromě Putina již odvolili všichni kandidáti

Z prezidentských kandidátů jako první – hodinu po otevření volebních místností - hlasoval oligarcha Michail Prochorov. Není bez zajímavosti, že jeho štáb sděloval, že na večerní bufet je připraveno asi 150 litrů šampaňského a vodky, a to navzdory tomu, že Prochorov je podle průzkumů nejslabším kandidátem. Hlasoval již také Vladimir Žirinovskij. Tomu se nelíbila volební místnost a prostor pro úpravu volebního lístku. Téměř v pravé poledne moskevského času již také odvolil kandidát strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov a komunista Gennadij Zjuganov. U volební urny se tedy z kandidátů zatím neobjevil pouze Vladimir Putin. (sk)

 

Jiří Paroubek k ruským volbám

Míra nenávisti a předpojatosti komentátorů českého tisku vůči V. Putinovi, který bude už možná v 1. kole zvolen po čtyřleté přestávce ruským prezidentem, nezná mezí. Pobavil mě v sobotním Právu v článku z pera jednoho z kmenových redaktorů výčet vůči Putinovi opozičních ruských médií. Upřímně, pane redaktore, je jich více, nežli kdy bude proti pravicové české vládě, resp. před příštími volbami do sněmovny proti pravici. Pokud si vzpomenu na minulé volby do sněmovny, před nimi se nedalo o pluralitním charakteru českých médií vůbec hovořit.

Jestli tentýž redaktor Práva, který na jaře roku 2009 vajíčkové útoky na mě vyhlašoval za projev svobodného myšlení, roní krokodýlí slzy nad nesvobodou ruského tisku a naznačuje, že tím dochází k manipulaci volebního výsledku v Rusku, má možná pravdu. Pokud to ale připustíme, pak to platí pro dvoje poslední volby do sněmovny (2006 a 2010) u nás. Analogie jsou velmi nebezpečné. A každá jednostrannost spíše budí sympatie (tedy alespoň u mně).

 

Aktivistky FEMEN „kradly“ hlasy pro Putina“

Aktivistky hnutí FEMEN narušily pořádek ve volební místnosti, kde měl volit Vladimir Putin. Hnutí FEMEN je známo tím, že na různé otázky reaguje akcemi, při kterých aktivistky vystupují bez horní části oděvů. Tentokrát ovšem vedle slovních projevů a plakátů se dívky pokusily ukrást volební urny a vyřadit z provozu zařízení pro elektronické hlasování. Činily tak s výkřiky, že kradou pro Putina. Aktivistky byly zadrženy. Jejich problémem zjevně je, že nesledují výsledky průzkumů veřejného mínění. Ty totiž ukazovaly značnou převahu V. Putina a jeho vítězství v prvním kole ziskem více než 60 procent hlasů. Hlasy by tedy z pohledu odpůrců bylo třeba krást Putinovi a ne pro Putina. (sk)

 

Odvolili již také Medveděv a Putin

V Moskvě již volili oba dva hlavní představitelé Ruska. Jako první volil v dopoledních hodinách prezident Dmitrij Medveděv a jeho žena Světlana. Prezident se podle zpráv poněkud potýkal s elektronickým volbním zařízením, nicméně prokázal prý vytrvalost a nakonec volební lístky byly zpracovány. Výrazně později a jako poslední z kandidátů ve volební místnosti v Ruské akademii věd na Leninském prospektu odvolil Vladimir Putin. Taho doprovázela manželka Ludmila. Agentruy v obou případech uvedly, že po dobu přítomnosti obou politiků nebyl provoz ve volebních místech nijak omezen. (sk)

 

Na Dálném východě mají odvoleno

Agentura RIA Novosti s odkazem na Ústřední volební komisi uvedla, že na Dálném východě vě většině volebních obvodů již skončilo sčítání hlasů z odevzdaných hlasovacích lístků. Nejvyšší volební účast je zatím registrována v regionu Čukotka (76 procent) a Jamalo-Něnecké autonomní oblasti (71,16 procenta). V Moskvě a Petrohradu je zatím volební účast 13,56 procenta, resp. 10,33 procenta. Po ukončení voleb budou zveřejněny první výsledky hlasování, ale oficiální výsledky budou oznámeny zítra v dopoledních hodinách. Pokud na konci hlasování, žádný z kandidátů na prezidenta nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo s účastí dvou kandidátů s nejvyšším počtem hlasů. (sk)

 

V Londýně přišla k ruskému velvyslanectví demonstrovat necelá desítka lidí

Nedaleko sídla ruského velvyslanectví v Londýně se uskutečnila v souvislosti s prezidentskými volbami demonstrace odpůrců pravděpodobného vítěze V. Putina. Podle fotozpráv se jí zúčastnila asi desítka lidí, včetně dětí v kočárcích. (sk)

 

600 000 lidí může na internetu sledovat dění ve volebních místnostech

Průběh hlasování ve více než devadesátí tisíc tisících volebních místností je možné sledovat a kontrolovat prostřednictvím kamer a internetové sítě na stránkách Webvybory2012.ru. Podmínkou je jediné –zájemci se museli na portálu do včerejšího dne registrovat. , což učinilo více než 600 tisíc lidí. V rámci tohoto projektu, který navrhl V. Putin po kritice průběhu voleb do Státní dumy, jsou ve volebních místnostech nainstalovány dvě kamery, jedna je zaměřena k volebním urnám a další na stůl, za kterým sedí volební komise. Sledováno bude i sčítání hlasů a poté předseda komise do kamery přečte výsledky a ukáže protokol, aby se zabránilo možným podvodům při hlasování a sčítání hlasů. Náklady na celý projekt se odhadují na 25 miliard rublů (853 milionů dolarů). (sk)

 

Oproti roku 2008 je zatím rekordní účast

V prezidentských volbách v Rusku hlasovalo podle informačního centra Ústřední volební komise už 47,6 procenta registrovaných voličů. Údaj se vztahuje k patnácté hodině moskevského času. Pro srovnání - v prezidentských volbách v roce 2008 volební účast do 15:00 bylo 42,8 procent. (sk)

 

Zbyněk Fiala k ruským volbám

Rozložení politických sil v Rusku rozebírá americká zahraničně politická revue Foreign Affairs a klade si otázku, proč jsou představitelé střední třídy ochotni jít do ulic a útočit na systém, který jim zajistil jejich status? Zaráží to zvláště proto, že vznik střední třídy složené ze vzdělaných obyvatel velkých měst, je jedním z viditelných efektů Putinovy vlády. Tato hnací síla protiputinovských nálad je dokladem toho, že významný segment ruské populace je už dostatečně hmotně zajištěn, aby se mohl občansky ozvat v naději, že teď mu bude bez Putina lépe, soudí autorka Taťána Makajeva.

Tohle se nepodobá arabskému jaru, kde vzdělaní mladí lidé se vzepřeli systému, který jim nenabízel budoucnost, a neměli proto co ztratit. V Rusku je to přesně opačně – stárnoucí společnost má relativně stabilní, byť nijak oslnivé ekonomické vyhlídky, a je co ztratit, pokud by došlo ke společenským otřesům. To, co lidé v ulicích chtějí, soudí autorka, je západní politický standard, jak jej znají z internetu nebo stále častěji z vlastních cest.

Už nejde o tradičně pojatou inteligenci, doktory a profesory, kteří byli věčně v čekárně pro střední třídu, měli mnoho jejích znaků, ale kazil jim to mizerný plat. V době Putinovy vlády země prošla proměnou a prožívala rychlejší hospodářský růst, než jakým se vyznačovala Stalinova industrializace. Mzdy ztrojnásobily. Aut se prodává v Rusku víc než v Německu.

Putin možná měl jen štěstí, že zachytil období rostoucích cen ropy. Nabídl inteligenci podíl na tomto bohatství – když se nebude plést do politiky. Jenže krize z roku 2008, která srazila ceny ropy z jejich vrcholu, narušila tento „pakt nevměšování“. Růst platů se zastavil. Vláda už utratila 200 miliard dolarů na intervence do směnného kurzu rublu, což je vnímáno jako pomoc oligarchům, kteří měli velké půjčky v zahraničních měnách.

Začala víc vadit korupce, která podle Sergeje Gurjeva z moskevské New Economic School dosahuje úrovně, jakou bychom čekali spíše v zemi s třetinovým nebo čtvrtinovým příjmem na hlavu. Přibývá arogantních aut s majáčkem. Neschopnost místních vlád se plně ukázala během lesních požárů roku 2010, kdy lidi obklíčené ohněm zachraňovaly až občanské dobrovolnické týmy, které se svolávaly mobilními telefony.

Ještě víc než rostoucí příjmy a neschopnost úřadů však novou třídu ovlivnil kulturní vliv Západu, touha přiblížit domácí prostředí tomu, čím žijí lidé v Kodani nebo Dublinu, argumentuje Makajeva. Dobře situovaní obyvatelé velkých měst se cítí být víc Evropany. Vidí neslučitelnost svých vzorů s pokračující centralizací ruské moci. Ostrá reakce opozice na poslední parlamentní volby nebyla důsledkem toho, že byly horší než jindy, ale změnila se očekávání lidí.

Demonstrace, které se začaly objevovat, nepřicházely se seznamem politických požadavků, ale měly být jen manifestací vzniku probuzení reálného zájmu střední třídy o společnost, kterou předtím nevšímavě míjela. Je to projev určitého štěpení, protože za Putinem stojí zhruba dvoutřetinová většina. Avšak v důsledku toho, že všechna rozhodnutí v zemi proudí jednosměrně z federálního centra dolů, může to paradoxně vynásobit i vliv centrální menšiny, soudí autorka. Má za to, že nestabilitu by mohl způsobit až souběh pokračujícího konfliktu s městskou opozicí a hospodářských opatření v neprospěch těch hůře situovaných, kteří Putina podporují.

 

Volby probíhají bez podstatných narušení, řada stížností se při šetření nepotvrdí

Ústřední volební komise obdržela zatím okolo 500 stížností na průběh voleb. Podle sdělení agentury Interfax jich převážná většina byla doručena v období mezi 26. listopadem loňského roku a 3. březnem. Dnes v samotný den voleb přišlo zatím 86 stížností. Z části stížností je zřejmé, že byly připravovány předem, některé jsou prý značně nekonkrétní zpochybňování celého volebního procesu. Na centrum "Volby 2012" se do 17:00 moskevského času údajně obrátilo přes tisíc telefonujících s podáváním stížností na porušování volebního zákona. Podle ministerstva vnitra, se volby konají bez větších narušení. Policisté prošetřují oznámené stížnosti, ale mnoho z nich není potvrzeno. Dokonce i v případě, že by se všechna oznámení ukázala oprávněná, je zřejmé, že z hlediska celkového výsledku nehrají roli. (sk)

 

Hackeři útočí na server Ústřední volební komise

Server Ústřední volební komise je vystaven masivním útokům hackerů nejen z Ruska, ale také z dalších států SNS , ze západní Evropy a Austrálie, uvedl místopředseda komise Leonid Ivlev. Nejde prý o pokus zablokovat server množstvím přístupů, ale o přímo o pokusy překonat jeho ochranu. Již od rána také hackeři útočí na server, na kterém více než půl milionu registrovaných zájemců může sledovat průběh voleb ve více než 90 tisících volebních místností. Zde jde o klasický útok velkým množstvím přístupů, ke kterému jsou využívány počítače také z Japonska a USA. (sk)

 

Podle prvních odhadů zvítězil v prezidentských volbách Vladimir Putin

Podle výsledků průzkumů před volebními místnostmi (exit-poll) zvítězil v ruských prezidentských volbách v prvním kole Vladimir Putin ziskem 58,3 procenta hlasů. (sk)

 

Předběžné údaje Ústřední volební komise - Putin se blíží výsledkům předvolebních průzkumů

Podle předběžných údajů Ústřední volební komise by zvítězil Vladimir Putin již v prvním kole prezidentských voleb. Po zpracování 14 procent hlasů jich získal 61,8. Druhé místo patří kandidátu komunistické strany Gennadiji Zjuganovovi - 17,82 procenty hlasů. To odpovídá číslům posledních předvolebních průzkumů veřejného mínění. Vladimír Žirinovskij má podle předběžných výsledků 8 procent a nestranický kandidát oligarcha Michail Prochorov si připsal 7,57 procent. Zřejmě zcela propadl sociálně-demokratický kandidát strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov, tomu podle průběžných výsledků dalo hlas 3,67 procenta volič. Průběžné výsledky budou průběžně upřesňovány a mohou se poněkud měnit podle charakteru oblastí, ze kterých budou dílčí výsledky započítávány. Konečné výsledky budou známy zřejmě zítra odpoledne. (sk)

 

Stoupenci Putina slaví v ulicích Moskvy. Na Manéžním náměstí se jich sešlo 100 tisíc.

Po vítězství nastupuje čas obrany výsledků voleb Na Manéžním náměstí v Moskvě se sešlo asi 100 tisíc stoupenců nového ruského prezidenta Vladimira Putina. Další lidé stále přicházejí. Účastníci shromáždění mají ruské vlajky a plakáty "Můj prezident Putin". Podle policie nedochází k žádným incidentům, pouze doprava musela být odkloněna. Akce na podporu Putina jsou plánovány i na dalších místech Moskvy, mimo jiné na Bažinném náměstí, kde se v uplynulých měsících několikrát sešla opozice. Připomeňme, že na předvolebním shromáždění na podporu Putina v Lužnikách někteří řečníci uvedli, že je třeba volby nejen vyhrát, ale také jejich výsledky ubránit. Mládežnické hnutí Naši potom oznámilo, že po volbách zorganizuje v ulicích Moskvy hlídky, které se budou snažit zabránit provokacím. Odpůrci Putina připravují své hlavní akce na zítřek, zda se jim podaří mobilizovat v dané situaci své stoupence, je obtížné předpovědět. V každém případě ovšem moskevská radnice oznámila, že nedovolí budování žádných stanových městeček, podobně jako tomu bylo v Kyjevě v čase tzv. oranžové revoluce. Povolena jsou ovšem shromáždění nebo pochody. Podle předběžných údajů Ústřední volební komise Ruska, premiér Vladimir Putin o výsledcích zpracování 14 procent hlasů získal 61.82 procent hlasů.  (sk)

 

Podle Putina Rusové odmítli všechny provokace a pokusy „zničit ruskou státnost a uzurpovat si moc“. „Slíbil jsem, že vyhrajeme. Vyhráli jsme! Sláva Rusku!“ – končil Putin se slzami v očích

Manifestace na Manéžním náměstí se krátce zúčastnili nynější prezident Dmitrij Medveděv a jeho nástupce Vladimir Putin. Jako první promluvil Medveděv, který kromě jiného řekl, že není pochyb o volebním vítězství Putina. A dodal, že „toto vítězství potřebuje celá země, aby byla moderní, silná a nezávislá, a proto je nikomu nepřepustíme,“ čímž nepochybně varoval všechny, kteří by chtěli rozpoutat o výsledky voleb konfrontaci. V květnu, po převzetí úřadu prezidenta Putinem, se má Medveděv stát předsedou vlády. Zjevně dojatý Vladimir Putin poděkoval všem občanům, kteří se zúčastnili nedělních voleb. “Děkuji všem, kdo řekl ´ano´ velkému Rusku. Slíbil jsem, že vyhrajeme a vyhráli jsme. Vyhráli jsme v otevřeném a spravedlivém boji,“ dodal. „Dokázali jsme, že skutečně nám nikdo nemůže nic vnutit!“ zdůraznil. Rusové podle něj odmítli všechny provokace a pokusy „zničit ruskou státnost a uzurpovat moc“. Takové scénáře nemají šanci uspět, dodal v narážce na vlnu protestů, která se zdvihla po prosincových parlamentních volbách. „Slíbil jsem, že vyhrajeme. Vyhráli jsme! Sláva Rusku!“ – končil Vladimir Putin své vystoupení na mohutné demonstraci na jeho podporu v Moskvě. (sk)

 

Žirinovskij a Mironov již Putinovi telefonicky blahopřáli. Prochorov výsledky voleb nezpochybnil. Jedině komunista Zjuganov rozčileně odmítá výsledky voleb uznat

Kandidáti na prezidenta Ruska Vladimir Žirinovskij a Sergej Mironov dnes v telefonickém rozhovoru blahopřáli Vladimiru Putinovi k jeho vítězství. Mironov a Žirinovskij také v průběhu večera uvedli, že uznávají výsledky voleb a vítězství Vladimira Putina již v prvním kole. „Jsme přesvědčeni, že jsou to skutečné výsledky voleb,“ řekl předseda strany Spravedlivé Rusko Mironov, když odpovídal v televizi 1. kanál na dotaz , zda přijímá výsledky voleb. “Dnešní výsledky jsou obecně v souladu s těmi předcházejícími odhady, které jsme měli k dispozici,“ - řekl. V. Žirinovskij se nejdříve odpovědi vyhnul, později agentuře RIA Novosti také on uvedl, že uznává výsledky voleb. Žirinovskij to prohlásil s tím, že důkladně sleduje volby a žádné závažné narušení podle něj nebyla pozorována. Naopak komunista Gennadij Zjuganov volby odmítl jako naprosto nečestné a zmanipulované a sdělil, že výsledky neuznává. Zjuganov se účastnil voleb počtvrté a vždy skončil na druhém místě. Tvrdé vystoupení předsedy komunistů může být i reakcí na vnitřní situaci k KSRF. Dají se totiž očekávat požadavky na odchod tohoto letitého lídra z jeho funkce. Poražený oligarcha Michail Prochorov prohlásil, že nepovažuje Putinovo vítězství za férové, nicméně výsledky voleb nezpochybňuje. (sk)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Šebku, nesázím, ale účastníkem jsem. Jen nevím, jak dát červené víno "do tvaru" a kam "tvar" poslat. Uhnětu vlastníma rukama a zašlu, popř. dodám.... Zítra jedu dokonce do Prahy, kdyby to náhodou mohlo klouznout - bílé nebo červené....????? Gratuluji nejen Vám, ale i ČR a Evropě. Zdravím.

Vladimír Štingl

Pane Sedláčku, tak perfektní a bleskurychlé info, jak jste prezentoval, jsem za 20 let nezaznamenal. Díky. Promiňte, doplním: posranci již chrní.... Zdravím.

paysan

To, co předvádí veřejnoprávní televize v právě zahájeném speciálu nemá s objektivitou nic společného. Snaha znevážit jakýmkoliv způsobem Putina je šílená. Kde je TV rada, kde jsou poslanci? Já vím, ýže v naší republice je už možné opravbdu všechno, ale snad tu ještě existuje někdo, kdo se proti tomu postaví.

antoninsebek

S vrozenou skromností chci připomenout, že jsem zdejším sazkářům již před drahnými dny  navrhoval zbohatnutí sázkou na ПОБЕДУ Vladimíra Vladimíroviče již v prvním kole.

Přijímám gratulace a dary ve tvaru červeného vína

:-)

paysan

Už se také rozeběhl server Centrální volební komise s již sečtenými hlasy. Podle něj zatím jasně vede Putin s  61,81%  následuje Zjuganov s 17,85%, dále Žirinovský s 8,1%, Prochorov s 7,55% a Mironov s 3,67%.

paysan

Podle Exit polls, tedy průzkumu před volebními místnostmi, jehož se zúčastnilo 159 161 voličů z 63 ruských regionů, Putin vyhrál již v prvním kole s 58,3 %, druhá byl Zjuganov 17,7%, třetí Prochorov s 9,2%, dále Žirinovský s 8,5% a Mironov se 4,8%.

paysan

První skutečné porušení volebních pravidel bylo zachyceno na videu v jedné volební místnosti v Dagestánu (viz. http://www.youtube.com/watch?v=CGNc0nCsnis ). Okamžitě bylo rozhodnuto hlasy z této volební místnosti nezapočítat a orgány činné v trestním řízení již zahájily vyšetřování.

Jinak volby již byly ukončeny. Ccca dvě hodiny před uzavřením volebních kístností se jich po celém Rusku zúčastnilo asi 58% optavněných voličů, v Moskvě pak 49%. Moskvu mimochodem čeká asi perná noc, novináři píčí o tom, že se do ulic chystají jak příznivci, tak i odpůrci Putina.

paysan

Zatím jen jedna malá poznámka, zaregistroval jsem se až dnes kolem poledního a vzápětí jsem mohl nahlížet do volebních místností dle vlastáího výběru. Faktem je, že tento monitorovací systém stál miliard rublů a na to dnes nikdo jiný v Evropě nemá.

Bez ohledu na používaný systém se četná ruská, ale i zahraniční média snaží počítat ke kolika nedostatkům (dle novinářů machinací) zatím došlo. Uváděna z různých volebních štábů jsou různá čísla, tak například od miliardáře Prochorova se dozvídáme o 2500 narušeních, pak od organizátora nedávných protiputinovských mítinků je to číslo vyšší - 6600 narušení (zajímavé, že ta čísla jsou tak pěkně kulatá)

A další poznámka. Volební účast je mimořádná. V Čečenské republice volilo dokonce 95% oprávněných voličů.