Sociální demokraté žádají jednotná opatření v Rakousku

austria puzle
2.4.2021 11:59
Šéfka rakouských sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerová požaduje jednotný přístup k boji proti pandemii v celém Rakousku, včetně přísnějších opatření v západních spolkových zemích. Rakousko je příliš malé na to, aby v boji s virem mohlo něco změnit, uvedla na čtvrteční tiskové konferenci, protože virus nezná hranice okresů, obcí ani hranice spolkových zemí. Počet infekcí v současné době v Rakousku roste a vytváří kritickou situaci na jednotkách intenzivní péče. Pacienti, kteří v příštích dvou týdnech úředně vážně onemocní, jsou již dnes nakaženi. V některých regionech bude za dva týdny více pacientů intenzivní péče než je k dispozici lůžek, prohlásila předsedkyně největší opoziční strany.

Cílem nemůže být čelit Covidu-19 současnou na jedné straně otevřenou, ale na druhé uzavřenou politikou. V posledních několika týdnech měl člověk dojem, že se spolková vláda posadila na místo spolujezdce ve vedení pandemie, uvedla Rendi-Wagnerová. Nemůžeme bojovat proti této největší globální pandemii jako malému ohnisku salmonely a požadavkem musí být nejpozději do konce června, aby měli šanci být očkováni všichni, kdo o to mají zájem. To vyžaduje alespoň sto tisíc očkovaných denně, což dokážou i jiné země. Pokud se však vláda vzdává 1,5 milionu dávek vakcíny Johnson & Johnson, je to obrovský problém a nedbalost. V případě vakcíny Sputnik V, pokud výrobce poskytne potřebné údaje o bezpečnosti a kvalitě, schválení nic nestojí v cestě. Obecně však musí být Rakousko nezávislejší na současných dodavatelských řetězcích a proto domácí výroba by měla být zahájena co nejdříve, prohlásila Rendi-Wagnerová.

Zatímco ve východním Rakousku je kolem Velikonoc opět v platnosti tvrdé uzamčení, ve zbytku země platí pravidla naposledy pozměněná v polovině března. Ve Vorarlbersku je vzhledem k nízkému výskytu povoleno otevírat restaurace a pro návštěvu místní restaurace je nutný negativní test na CoV, respirátor, minimální vzdálenost dva metry a otevírací doba do 20:00. U stolu jsou povoleny čtyři osoby a nezletilé děti. Divadelní představení a návštěvy kin jsou možné až pro 100 osob a autotesty v digitální podobě jsou platné jako přístupové certifikáty. Přidělená sedadla nelze opustit a přítomní musí nosit respirátor při povinné registraci v rámci prevence proti Covid-19.

Odlišný přístup je ve východní části země, ve Vídni, Dolním Rakousku a Burgenlandsku. Zde je obchod s výjimkou základních potřeb a poskytovatelů služeb přátelských k tělu, jako jsou kadeřnictví, zatím uzavřen do 11. dubna. Školy po prázdninách úplně přejdou na dálkové studium a částečné docházky začnou znovu až teprve 12. dubna. Pro celé Rakousko platí od 20:00 do 6:00 omezení venkovního pobytu a opustit svůj vlastní soukromý obývací prostor lze pouze ze zvláštních důvodů.

V domovech pro seniory a pro zdravotně postižené jsou možné dvě návštěvy maximálně dvou osob na pacienta a týden. Svatební oslavy jsou zakázány a pohřbů se může účastnit maximálně 50 lidí. Všude platí pravidlo minimální vzdálenosti a požadavek nošení respirátoru též v interiérech náboženských komunit. Divadla zůstanou uzavřena - kromě Vorarlbergu, rovněž tak gastronomie, kdy jídla a pití je v ostatním Rakousku povoleno si vyzvednout mezi 6:00 a 19:00.

Sportovní akce jako od začátku pandemie jsou stále povoleny bez obecenstva a krytá sportovní zařízení jsou pro amatérské sportovce stále uzavřená. Při použití uzavřených kabin a zakrytých sedaček jakož i v uzavřených čekárnách je nošení masky respirátoru povinné a děti od šesti let musí mít ústenku. To platí ve všech místnostech, kde se nachází více než jedna osoba.

Každý, kdo vstupuje ze země mimo EU nebo Evropský hospodářský prostor musí předložit test, který není starší než 72 hodin. Totéž platí pro vstup ze země EU, která je klasifikována jako stát s vysokou incidencí, to je i případ České republiky. Každý, kdo nepřijde do Rakouska ze země EU nebo EHP z profesionálních nebo naléhavých rodinných důvodů, musí také pobýt v karanténě po dobu deseti dnů a bezplatný test může proběhnout nejdříve pátý den. Jedinou výjimkou jsou cestující z několika zemí, které nejsou považovány za rizikovou oblast a všechny ostatní země mimo EU nebo EHP mají obecně do země zakázán vstup.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.