Soud proti vrahům Lübckeho zahájen

seemann
22.6.2020 16:05
Čtyři hodiny před zahájením procesu s vrahy německého křesťansko demokratického politika Waltera Lübckeho stála před vrchním zemským soudem ve Frankfurtu nad Mohanem fronta zájemců. Soud probíhající rok po vraždě kasselského vládního prezidenta soustředil na sebe nebývalou pozornost, protože šlo o mimořádnou záležitost v novodobých dějinách německého státu.

Vzhledem k probíhající pandemii byly k dispozici v soudní síni pouze dvě desítky  míst pro novináře a stejný počet pro diváky. Dalších šest desítek novinářů jej může sledovat pouze z vedlejšího sálu  ze zvukového záznamu, protože přenášení obrazu bylo zakázáno. Samotná soudní budova je obklopena speciálními policejními složkami.

Proces se považuje za jeden z nejdůležitějších nad pravicovým extremismem, kde jsou souzeny dva atentátníci na Lübcka . Pro obstarání vražedné zbraně  H. a E.  který se  sice po zatčení přiznal  jako  původce, ale později  toto prohlášení odvolal. Oba obžalovaní byli známí jako významní aktivisté tamní neonacistické scény a zejména E. byl již v minulosti podezírán z paličských, útoků se zbraní  a pokusu o pumový atentát. Přesto nebyli sledování bezpečnostními složkami a proto  Hessenský zemský sněm ustavil vyšetřující komisi k tomuto případu. Zřejmě oba pachatelé byli ve spojení s pravicově extremistickou skupinou nacionálně socialistického podzemí NSU a mimo jiné byli účastni před dvěma léty na „smutečním nacistickém průvodu“ v Saské Kamenici. O samotný proces je mimořádný zájem protože se bude zřejmě zabývat nejen případem Lübckeho vraždy ale také pozadím, které stojí za tímto činem.

Od sjednocení Německa v roce 1990 bylo pravicovými extremisty zavražděno na dvě stě osob. Úřady pověřené jejich přešetřením jsou stále silněji kritizovány, protože je často odmítají hodnotit jako politické činy, ale pouhé  názorové spory. Stalo se tak i v případě i  Waltera Lübcka  protože v roce 2015  údajně nesouhlasil jeho vrah, že  otevíral asylový dům.

Podle německých bezpečnostních služeb přitom  militantní němečtí pravicoví extremisté ze Spolkové republiky podstupují  nedaleko Petrohradu bojový výcvik v táboře extremistické  pravoslavné ruské Imperiální organizace RIM. Děje se tak v táboře „Partyzán“,  kde  podle svých zásad se připravují na  „nadvládu bílé rasy“. Příslušníci německých „Mladých nacionalistů“ která je součásti Nacionální strany Německa (NPD) a extremistické  strany Třetí cesta se zde cvičí spolu se Švédy a Finy   zacházení se zbraněmi a výbušninami v osobních soubojích. Po absolvování výcviku jsou zařazovány do řad ruských milicí působících ve východní Ukrajině.  Německá zpravodajská služba o tom sice ví, ale ze zákona jim nemůže cestu do Ruska zakázat.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.