Španělská pravice vede zemi do záhuby

obrazek
6.5.2012 16:28
Španělská vláda je zcela bezradná. Nezaměstnanost atakuje historické rekordy, ekonomika se propadá a Rajoyův kabinet jen vesele škrtá veřejné výdaje. Místo vytváření nových pracovních míst se dále propouští a prorůstová opatření se nekonají. Že vám to připomíná politiku Nečasovy vlády? Evropská pravice se chová všude stejně a zarputile se drží škodlivých neoliberálních dogmat.

Premiér Mariano Rajoy již před listopadovými volbami avizoval rozsáhlé škrty a odmítl zvýšit daně firmám a bohatým lidem. Socialisté, kteří sami vydatně škrtali, ho varovali, že s úspory nelze jít dál, protože už neúnosně dusí ekonomický růst země. Nezaměstnanost se pravicový kabinet rozhodl řešit liberalizací pracovního trhu a novým zákoníkem práce, jenž umožňuje snadnější propouštění, oklešťuje práva zaměstnanců a posiluje pozici zaměstnavatelů. Výsledek je takový, že zatímco v době nástupu Rajoye do funkce ministerského předsedy byla nezaměstnanost 21,5 %, nyní činí již rekordních 24,5 %. Za první čtvrtletí letošního roku ve Španělsku ztratilo práci asi 366.000 lidí. Kromě toho, že přibyla tři procenta lidí bez práce (celkem je nezaměstnaných 5,6 milionu), HDP pokleslo o 0,3 % a deficit státního rozpočtu se má zvyšovat více, než se dosud předpokládalo. Ačkoliv Madrid plní požadavky Bruselu, trhů a ratingových agentur, Standard & Poor’s snížila Španělsku rating o dva stupně. Tudy cesta evidentně nevede.

Nastalo to, před čím varovaly odborové centrály. Neoliberální pseudoreforma způsobila zvýšení nezaměstnanosti, protože neobsahuje žádná opatření na tvorbu pracovních míst. Odbory místo tupých škrtů navrhují strukturální změny, stimulaci hospodářského růstu a zvýšení kupní síly obyvatel. Rajoy však oznámil další úspory ve školství a zdravotnictví. Odboroví předáci ho obratem vyzvali k obnovení společenského dialogu a informovali, že mobilizace lidu proti „reformám“ se nezastaví. Generální tajemník UGT Cándido Méndez prohlásil: „Je pravděpodobné, že brzy zde bude šest milionů nezaměstnaných… Rajoy se inspiroval Margaret Thatcherovou a chce zlikvidovat veřejné služby.“ Španělští pracující reálně mohou přijít o práva a jistoty dosažené během posledních třiceti let. Obě nejsilnější odborové centrály UGT a CC OO postupují společně i proti tzv. zákonu o mlčení, jehož cílem je omezit právo na stávky a demonstrace.

Španělé, kteří dali ve volbách Lidové straně téměř 45 % důvěru, zaručující nadpoloviční většinu v kortesech, se začali po pěti měsících jejího úřadování bouřit. Kromě nedávné generální stávky se koncem dubna uskutečnily další masové demonstrace po celé zemi, které vyvrcholily na Svátek práce. 1. května manifestovaly statisíce lidí v ulicích šedesáti španělských měst. 15. května tomu bude rok, co vzniklo protestní hnutí 15-M, které podnítilo rozsáhlé sociální nepokoje a budování stanových městeček v řadě dalších zemí. Nyní se však do čela demonstrací postavili odboráři. Aktuální průzkumy veřejného mínění naznačují – podobně jako v Řecku – pozvolný rozklad třicet let trvajícího systému dvou velkých stran střídajících se u moci. Lidová strana (PP) od listopadových voleb ztratila sedm procent voličů a nyní by získala 38 % hlasů. Výrazně oslabili i socialisté (PSOE), kteří by dosáhli pouze na 23 % (-6). Naopak posilují menší strany – postkomunisty ze Sjednocené levice (IU) by volilo 12 % (+5) a centristickou formaci Jednota, pokrok a demokracie (UPyD) 6 % (+1).


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Každá pravice, nejen ta španělská, vede každou zemi do záhuby...

schlimbach

celkem bych přivítal, kdyby si lidé již uvědomili, že stávající ekonomický systém je totální mrtvola a je třeba systém zcela změnit...