Spolková vláda slibuje zlepšit podporu podnikání

německá vlajka
17.2.2021 09:34
S ohledem na sílící kritiku pomalé ekonomické pomoci svolal spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier na včerejšek krizový summit se zástupci více než 40 asociací, jichž členové žádají s prodlužujícím lockdownem vládu o ekonomickou podporu. Jsou to zoufalé výzvy o pomoc, jak charakterizovala stanice ARD, z gastronomických služeb, maloobchodu a spotřebního průmyslu. Odvolávají se přitom na slíby ministra financí, vicekancléře za sociální demokracii Olafa Scholze a ministra hospodářství křesťanského demokrata Petera Altmaiera, že miliardové podpory jsou na cestě.

Mnoho společností ale považuje ekonomickou pomoc spíše za propadák, protože existenční finanční injekce probíhají příliš pomalu. Postiženy jsou zejména menší společnosti, které se svými zřídka malými rezervami nemohou tak dlouho zůstat nad vodou. Pokud maloobchodní prodejny zůstanou zavřené, jak je v současné době zamýšleno, a státní podpora nebude masivně rozšířena, mnoho maloobchodníků by nevyhnutelně bylo na pokraji zhroucení, prohlásil výkonný ředitel Malobchodního svazu Německa HDE Stefan Genth.

„Když v první polovině letošního roku nedostanou další pomoc, pak se budou muset vzdát svého podnikání. Půjde o více než každý druhý podnik a pak si dokážete představit, jak by vypadaly pustě vnitřní části měst. Zhroutila by se struktura nabídky a nejméně 250 tisíc pracovních míst by bylo ztraceno“, prohlásil Genth. Likvidita společností byla vyčerpána a státní podpora dosahuje jen nedostatečných částek, konstatuje přitom tisková agentura DPA. Maloobchodní sdružení proto požaduje lepší možnosti odpisování sezónního zboží, které prodejcům zbývá kvůli oficiálnímu uzavření. I když se obchody v nejlepším případě v březnu znovu zprovozní, maloobchod by letos opět čelil masivnímu selhání, měřeno předkrizovým prodejem v roce 2019.

Altmaier a zástupci obchodníků se dohodli, že za této situace vypracují společnou strategii, která má být připravena pro další jednání spolkové kancléřky se šéfy 16 spolkových zemí začátkem března. Jde o společný postoj s doporučeními z hlediska ekonomiky, který se týká základní strategie jak překonat současný negativní stav. Altmaier v této souvislosti slíbil zlepšení státní podpory prostřednictvím zvláštního „Fondu strádání“, který by měl napravit dosavadní nespravedlnosti. Předpokládá se, že by spolkové země mohly z něho použít určitou částku bez ohledu na jejich velikost. Zatím mohly žádat společnosti s obratem až 750 milionů eur v roce 2020. Pomoc pro samostatně výdělečně činné osoby, které byly těžce zasaženy koronavirovou krizí, nyní mohou získat jednorázový grant až do výše 7500 eur. Aplikační portál byl okamžitě aktivován, k „asistenci při restartu“ k rychlému použití. Oprávněné jsou samostatně výdělečně činné osoby, jejichž ekonomická aktivita je omezena z důvodu koróny ve finančním období od 1. ledna do 30. června 2021.

Kancléřka Angela Merkelová a předsedové vlád federálních států chtějí diskutovat o tom, jak postupovat po 7. březnu, do kterého byl minulý týden prodloužen lockdown. Altmaier uvedl, že výsledky posledních konzultací se spolkovými zeměmi nepřesvědčily všechny účastníky. Proto se dohodlo, že sdružení nejdříve dosáhnou shody ohledně toho, jak by mohla vypadat strategie otevírání, která by měla být založena na určitých kritériích pro hygienická pravidla, ale také koronavirové testy. Zástupci obchodních sdružení rovněž objasnili, že by nemělo být otázkou, která oblast se může otevřít jako první. Důrazně však požadovali spolehlivější plány na zmírnění omezení.

Konference byla více než „summitem útěchy“, uvedl Genth. Očekává skutečné vyhlídky a efektivní balíčky pomoci. Maloobchodní sektor v posledních měsících prokázal, že má fungující hygienické koncepty a může zajistit řádné nakupování. Celonárodní bezplatné rychlé testy jsou podle představitelů asociací možnou perspektivou pro zahájení dalších kroků. Bezpečné koridory pak potřebuje cestovní ruch především označení rizikových oblastí doma i v zahraničí a povinná karanténa po návratu ze zemí s nižším výskytem viru musí skončit. Kritéria pro otevření musí být srozumitelná, vhodná a srozumitelná.

Německé sdělovací prostředky věnují jednání velkou pozornost, ale v hodnocení jsou velmi zdrženlivé. Jak píše MITTELDEUTSCHE ZEITUNG, je v tomto případě rozdíl mezi nárokem a realitou příliš velký. Podnikatelé sice vidí miliardy v záchranných plánech politiků – ale nestačí se divit jak málo a jak pomalu peníze přicházejí na jejich obchodní účty. Vzhledem ke klesajícím tržbám a pokračujícím fixním nákladům jsou finanční rezervy rychle vyčerpány a mnoho společností již vidí svoji existenci reálně ohroženou, konstatuje sasko-anthálský vedoucí list.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.