Stanislav Huml: Je odpovědností premiéra, že David Rath vazbu přežije

5.6.2012 19:51
Úplatek jsem nevzal, řekl poslanec David Rath ve sněmovně, obklopený ozbrojeným policejním doprovodem. Prohlásil – bez dalších podrobností – že to byly peníze na volby. Má za to, že když policie na někoho nasadí půl roku takhle masívní sledování a odposlechy, dostane každého. Kauzu označil za inscenovanou a zmanipulovanou. Žádal poslance, aby vydán nebyl, ale sněmovna nakonec odhlasovala jeho vydání, protože rozhodnout musí soud.

Případ zatčeného hejtmana by pochopitelně přitáhl pozornost i bez soustředěné palby médií, která dílem jdou za sledovaností a dílem se chtějí vlichotit, aby si zasloužily nějakou tu inzerci státních nebo polostátních podniků. Ovšem také další program sněmovny nesmí zapadnout (byť se mu teď v tomto článku věnovat nebudu), už proto, že na něj upozornil osvědčený návrh vládních stran, aby se jednalo a hlasovalo i po půlnoci. Na pořadu bylo zkrouhnutí valorizace penzí, kvůli kterému se senioři minulý týden vydali na strastiplný pochod k sídlu vlády. Mnozí šli o berlích, z posledních sil, aby vláda viděla na vlastní oči, jakou ostudu tu páše. A krátce na to, co se koaliční většina chystala odkopnout boží přikázání „cti otce svého a matku svou“, měla hlasovat také o „narovnání s církvemi“, tedy o návratu do feudálních časů rakouské monarchie, ovšem před Josefa II.

Věnujme se ale Davidu Rathovi. Po několikatýdenní mediální masáži a řízených únicích odposlechů z živého policejního spisu se veřejnost konečně dočkala přímého vysvětlení od někdejšího hejtmana a stále ještě poslance, byť už ne za ČSSD, jak to bylo s tou krabicí s penězi. Ohradil se proti tomu, že by šlo o úplatek, ale přiznal, že šlo o peníze na volby. Zbytek argumentace – kde se peníze vzaly – si nechal pro soudní jednání.

Naznačil tak klíčový vřed naší demokracie, kdy o výsledku voleb nerozhoduje program a věcné posouzení dosavadního působení, ale mediální palebná síla. Jeho případ znovu dokládá, že mezi nejdůležitější opatření, která nás mohou dostat ze současného politického marazmu, musí být nízký limit na volební výdaje a všechny volební účty na internetu (jak to navrhují s drsností sobě vlastní Piráti).

Žádné předražování?

Bývalý středočeský hejtman David Rath se ohradil i proti předražování. Řekl, že neexistuje jediný nezávislý posudek, který by doložil předražení projektu opravy zámku Buštěhrad. Tvrdil, že něco takového je také nemožné, Středočeský kraj jako první zavedl systém, kde se každý projekt schvaluje položku po položce. Za tři roky tak kraj podle Ratha naopak ušetřil 700 milionů korun.

David Rath plně využil možnosti vystoupit na otevřeném plénu sněmovny – a tedy i před televizními kamerami – aby vysvětlil, proč považuje celý případ za zinscenovaný a zmanipulovaný. Jeho vystoupení bylo součástí bodu jednání, ve kterém se rozhodovalo o tom, zda je přípustné, aby byl poslanec vydán k trestnímu stíhání.

Předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové se tedy nepodařilo dosáhnout toho, aby toto jednání bylo neveřejné, a taky toho později litovala, dokonce na dlouhý čas utekla ze sálu. Hned na začátku totiž z moci své funkce vyslovila souhlas s přítomností ozbrojených policistů v jednacím sále, což se v historii sněmovny dosud nestalo. Místopředsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Marie Rusová to dokonce hned na začátku jednání označila za protiústavní.

Němcová také nepředložila k projednání žádost o vystoupení právních zástupců poslance Ratha, která jí byla před jednáním zaslána. A nakonec nereagovala ani na výzvu poslance Jiřího Paroubka, aby uvedla, kdo jí poradil, aby okamžitě souhlasila s Rathovým zadržením.

Kdo vám poradil v tak pozdní hodinu, jak postupovat?, ptal se marně Paroubek – a vystoupil kvůli tomu třikrát a pokaždé otázku zopakoval. Chtěl vědět, zda se radila se s nějakým vynikajícím expertem na ústavní právo. Nebo se o celou věc zajímala předem, ještě než se o kauze oficiálně dozvěděla? Věděl o tom předem i šéf policie, ministr vnitra a předseda vlády?

Paroubek připomněl předchozí pokusy zneužití policie pro ovlivnění voleb, jako byla Kubiceho zpráva nebo případy Jourová, Budišov a Biolíh. Kubiceho zpráva o prorůstání politiky a organizovaného zločinu, vytažená těsně před volbami 2006, už po volbách, které ovlivnila, nikoho nezajímala. Zapadla, nikdo se tím nezabýval, připomněl Paroubek. Také okázalá předvolební zatčení v případech Jourová, Budišov a Biolíh skončila osvobozujícími rozsudky. Soud dokonce doložil, že policie se snažila trestný čin nikoliv vyšetřit, ale nejprve vyvolat.

Ministr vnitra Jan Kubice už této části jednání nebyl přítomen a sál s poslanci předtím přijal s pobavením zprávu, že bude muset pro naléhavé pracovní vytížení odejít.

Poslanec Stanislav Huml, bývalý policista, vyjádřil obavu o Rathovu bezpečnost ve vazbě. Řekl dokonce, že po sérii ohýbání a porušení práva, které Rathův případ vykazuje, je premiér Petr Nečas osobně odpovědný za to, že poslanec ve vazbě „nespáchá sebevraždu“, tedy – že ji přežije a skutečně se dostane k soudu.

Mytí jen dvakrát týdně

Vystoupení Davida Ratha se nakonec odehrávalo na obvyklém místě, za řečnickým pultem, přestože podle Němcové měl původně mluvit v sedě, od bočního stolku, uprostřed ozbrojených policistů. Změnila to místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová, když viděla, jak je to ponižující. Ale policisté se přesunuli také. Občasné pohledy kamery do sálu ukazovaly zvláštní atmosféru mezi poslanci, tváře pohroužené do úvah, jak by to prožívali sami.

Rath sám označil vazební podmínky za obdobu středověkého mučení a vyzval mezinárodní organizace pro lidská práva, aby se přišly podívat, jak se tu nechávají obvinění „vyhnít“, aby řekli, co je třeba. Neohrazoval se proti lidem, kteří tam konají službu a postupují, jak řekl, naprosto profesionálně. Špatný je systém. Proč lidé, kteří tam teprve čekají na vyšetření svého případu, mohou do sprch jen dvakrát týdně? Proč smí jen na hodinu denně na dvoreček o rozměrech dvakrát tři metry? A k čemu je ta šaškárna s neprůstřelnými vestami, motorkami, zakuklenci a vrtulníky, která stojí statisíce, zatímco jinde musí chodit policie pěšky, protože nemá na benzín? Operativní technika, sledovačka, kamery, odposlechy, prý byla podle jednoho z bývalých kriminalistů na úrovni průmyslové špionáže. Ti, kdo honili Krejčíře, Mrázka a Pitra si mohli něčem takovém nechat jenom zdát.

Dvě otázky

Nepřicházím se hájit, řekl Rath úvodem. Sněmovna nebude rozhodovat o tom, zda jsem, či nejsem vinen. Přicházím požádat o odpověď na dvě otázky, na které musíte odpovědět.

První: Zda je stíhán z důvodu činnosti v poslanecké sněmovně. Za sebe odpovídá, ano, je za tím „chobotnice pana Kubiceho“, politická pomsta, odstranění opozičního politika, tvrdého kritika

Druhá: Zda je to proces férový, seriózní, standardní. I tady za sebe odpovídá, že není, že je nezákonný.

Proto se sice vzdal funkce hejtmana a funkce krajského zastupitele, ale nikoliv poslaneckého mandátu. V okamžiku, kdy jsem byl vsazen do vazby, jsem pochopil, že to není možné. My nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí, prohlašuje Rath a označuje to za „estébácké metody“.

Jsem ve vazbě, abych neprchl - kam? Transport stál statisíce - přijel bych sám. Druhý důvod, mohl bych pokračovat v trestné činnosti - to ale bylo vázáno na funkci hejtmana, toho jsem se vzdal. Třetí důvod - abych neovlivňoval svědky? Jednak sama policie tvrdí, že mě chytla při činu a že to má dokonale půlročně zmapované, má všechny důkazy. Tak k čemu svědci? A kdybych chtěl něco ovlivňovat, tak tady v tom svém vystoupení skutečně mohu, koukají na to desetitisíce lidí…

Předražený Buštěhrad - na to není jediný nezávislý posudek, přestože to policie vyšetřuje půl roku. Přitom ve Středočeském kraji jako jediní děláme kontrolu položku po položce, zavedli jsme to už před třemi lety, ušetřili jsme 700 milionů korun. Tady žádná škoda nevznikla, ani vzniknout nemohla.

A teď si vezměte jiné projekty - Opecard, IZIP, Promopro – to jsou miliardy. Nebo Johnův časopis Pohoda, který stál každý rok VZP podle objektivních posudků o 50 milionů víc než obvyklé. Sociální software na úřadech práce ministra Drábka, miliardy navíc, bez výběrového řízení.

Vzal David Rath úplatek - já tvrdím, že nevzal. Peníze na volby, financování voleb - dál to komentovat nebudu.

Proč to není férové

V říjnu ohlásil podezření soukromý detektiv z Kladna, který předtím byl shodou okolností policistou na ÚOOZ, Kubiceho člověk. Šel s tím rovnou na Nejvyšší státní zastupitelství a tam se ho ujal náměstek nejvyššího státního zástupce, druhá nejvyšší funkce systému. Popsal trestnou činnost, která se odehrává ve středních Čechách a v Praze, ale přiděleno je to do Ústí nad Labem.

Jak si to vysvětluji? Působí tam ambiciózní státní zástupkyně, a možná jí za to slíbili postup do Prahy. Ale korupcí je třeba i slib kariérního postupu a funkcí. I to je neoprávněná výhoda.

Následovala policejní akce, jaká nemá v České republice obdoby - byl jsem tedy sledován i jako poslanec, s kým se stýkám, co řeším. Jako poslanec nejen odposloucháván, ale i sledován.

Začali s tím někdy v prosinci a už v prosinci a v lednu podle toho torza, co máme k dispozici, policie měla určité závažné indicie o tom, že může docházet k nějaké trestné činnosti. A nic nedělala. Dál sledovala, poslouchala. Proč nic nedělala? Odpověď je jednoduchá: Tehdy tam v tom nebyl David Rath. Tehdy nemohl být přichycen. Tak policie sledovala únor, březen, duben, květen. A v polovině května konečně do té pasti ten hlupák prostě vlezl. A past sklapla. Měli důvod se definitivně zbavit nepohodlného opozičního politika.

Past sklapla

Já se ptám, proč policie, když tak dlouho čekala, tolik měsíců, a byla si tak jistá, že si jdu pro úplatek a odnesu si ho, tak proč mě nesledovala dál s těmi prostředky? Mohlo se třeba stát, že bych to vrátil nebo šel na policii. To přece nemohli riskovat. A navíc už potřebovali to, co měli. To znamená, měli Davida Ratha chyceného tzv. při činu. To jim stačilo, nic víc nepotřebovali. Takže tím to celé uzavřeli a ukončili, popisuje Rath svůj pohled na věc.

Své dlouhé vystoupení (které najdete na portálu Vaše věc ZDE) ukončil salvou obvinění na opačnou stranu:

Viním vládu z výběrové spravedlnosti.

Viním vládu ze zneužívání policie k politickému boji.

Viním vládu, že zneužila boj s korupcí k likvidaci svého kritika.

Viním vládu z neschopnosti vyvést zemi z krize a snaží se to zakrýt takovýmto uměle vyrobeným skandálem.

Viním vládu, že stoupající naštvanost lidí z jejich klesající životní úrovně chce převést na opozici.

Viním ministra Kubiceho, že vytvořil chobotnici, která likviduje nepohodlné lidi.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou, že se nechala zkorumpovat příslibem funkce na Vrchním státním zastupitelství.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou ze zneužití institutu vazby k lámání, ponižování a týrání lidí.

Viním státní zástupkyni Bradáčovou, že mi brání ve výkonu mandátu poslance.

Viním policii, že se propůjčila k politickému boji. Viním policii, že zneužila mimořádných technických prostředků místo toho aby je užila na potírání skutečně té vážné kriminality.

Viním předsedkyni Poslanecké sněmovny, že svého poslance vydala během jedné minuty.

Viním i opozici z ustrašenosti se postavit těmto obludným manipulacím.

Viním i opozici ze zbabělosti se postavit zneužívání policie a některých státních zástupců.

Viním většinu politiků, že v zájmu vlastní individuální osobní popularity tolerují návrat estébáckých metod.

Naše země postupně ztrácí své svobody. Jak ztratíme své svobody, ztratíme i demokracii. Začne se šířit jenom strach.

Huml potvrzuje a přitvrzuje

Jak mám věřit lidem, státním zástupcům, soudcům, pokud sami nerespektují zákon?, ptá se poslanec Stanislav Huml, bývalý policista, když posuzuje nezákonné přidělení případu do Ústí na dl Labem. Jak mám věřit, že to, co říkají o důkazech, je pravda, když vidíme, jak jsou schopni a ochotni ohýbat, porušovat Ústavu. Kdo je schopen ohnout procesní pravidla, tak je schopen si připilovat odposlech, softwarové úpravy nejsou problém.

Nevidím do spisu. Nemohu tedy tvrdit, že je důvod k nějaké stoprocentní, absolutní nedůvěře, ale náznaky tady jsou a není jich málo.

Pochybnosti o místní příslušnosti státní zástupkyně nevyvrátila. Byla na to několikrát tázána.

Já se tedy ptám: nepostoupila justiční mafie do druhého levelu? Místo zametání pod koberec vyrábění kauz.

Je standardní, aby oznamovatele vyslechl náměstek nejvyššího státního zástupce? Zkuste to kdokoli z vás udělat. To se může podařit jedině po telefonátu z velmi, velmi vysokých míst, aby vás byť jen přijal, natož s vámi osobně něco sepisoval.

Máme se smířit s realitou, že se ze státní správy pouštějí fragmenty odposlechu, které poškozují nepohodlné jednotlivce?

Máme tady tři odpovědné za současný stav. Já to vidím tak, že to je premiér Nečas, ministr Pospíšil a ministr Kubice.

V trestních věcech tohoto typu musí rozhodovat soud. Pokud pud sebezáchovy soudcům a státním zástupcům dovolí ve věci pokračovat, pak do doby soudního verdiktu zůstane David Rath vězněm. Je však plnou odpovědností ministra spravedlnosti a premiéra této země, kde a jakým způsobem bude tato sporná vazba vykonávána a zda ji David Rath ve zdraví přežije.

Morální je nekrást, morální je nelhat, zloděje je třeba zavírat, nelze je však usvědčovat pomocí lží a nezákonností. To bychom mohli dospět k závěru, že koneckonců nepotřebujeme ani soud.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Paní Zenko, dobrý večer. Máte výtečný postřeh. Oceňuji Vaše jasné a přesné vyjádření. L. Zaorálek byl v těžkých rozpacích, ale Tejc, to je amatér a "tydýt" s tahem na branku. Vlastně, promiňte, Vy jste to vyjádřila ve vztahu k celé ČSSD. Bohužel, stále platí slova M. Zemana, v replice: "....60% ovčanů je pod hranicí demence...". Smutné, ale fakt.... Dobrou noc.

zenka

Také jsem včera sledovala dění v PS při jednání o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání. Jeho vystoupení opět potvrdilo, že je velmi inteligetní a skvělý řečník. Svou inteligenci prokázal podle mně i tím, že se nevzdal poslaneckého mandátu. Určitě věděl předem, že jej poslanci ke stíhání vydají a bez poslaneckého mandátu by se naši "investigativní novináři" o výsledek této kauzy nezajímali ať už by dopadla tak, či onak!! V tomto souhlasím i s L. Zaorálkem, kterého zřejmě přece jen trochu hryzalo svědomí za to jak se k D. R. zachovala jeho partaj. Podobný dojem jsem měla i z vystoupení předsedy PK J. Tejce. Ovšem zbytek opozičních poslanců má před národem z ostudy kabát. Hanba socanům. Byli pouze dva poslanci, kteří zabodovali - Jiří Paroubek a Stanislav Huml /EXCELENTNÍ/.

 

PS: Na Parlamentních listech probíhá  anketa: JE DAVID RATH POLITICKÝM VĚZNĚM?

Z cca 8500 hlasujících má 70% názor ANO!!!

heriot

Pane Adamíčku, média přece neselhala, ale odvedla svoji práci na výbornou. Vytvořila hysterické ovzduší nevídaného nátlaku na poslance i ve finále i na soud.

Média přece nejsou žádnými hlídači demokracie, ale jsou sluhou pravicové mafie, která je u moci...

pudlikmaxik

Pokud jsem správně pochopil Ratha, tak on o té vazbě hovoří nikoli o sobě - jak si naivně a hloupoučce mysleli např. ministr Pospíšil či fackovač Macek - Rath hovořil o tom, že vazba je prostě na to, aby byl člověk zlomen - fyzicky i psychicky - s tím, že fízlokraté si myslejí, že se člověk přizná i k tomu, co neudělal........nebo že se přizná i když nic neudělal......

A vo tom to je. A jestli to tady někomu nevadí, jako např. nejspíše mnoha poslancům či ministrům nebo všem mediálním pisálkům, tak by si měli uvědomit, že fízlokratické metody se od 50. let nezměnily, naopak jsou ještě horší ........nelidské.

Ten, kdo včera večer ještě měl možnost poslouchat ministra Pospíšila na čt24 někdy po té 22. hodině, tak mu jistě neuniklo, že ON Pospíšil vlastně vidí vazbu jako správnou věc, A TO I KDYŽ soudce v závěru obviněného osvobodí.  No vážení - to je takový prů-ser, že to nemá obdoby. Ano - opět to všichni vědí, a pokud to vědí, tak KDE JE POTOM ODPOVĚDNOST TĚCH REPRESÍVNÍCH SLOŽEK STÁTU ?  Jak je možné, že když soudce pošle prokurátora i s fízlokraty k "brdičkům" a osvobodí obviněného, že TY REPRESÍVNÍ SLOŽKY NEJSOU JMENOVITĚ A OSOBNĚ POTRESTÁNY ?  Vadí to někomu , nebo nevadí ? Ano - bude to vadit, až sám se někdo dostane do neoprávněné vazby. Tím neříkám, že Rath je tam neoprávněně - píšu to s obecnou platností.

adamicek

Média hlídací pes demokracie opět selhaly, jako vždy když jde o levicovou opozici, kterou hází do jednoho pytle s komunisty.

antoninsebek
novotny

Celkový stav naší vlády a jejich mafiánských praktik se zneužitím státní moci přizpívá výrazně k snižování celkové morálky národa. Co mají říkat učitelé dětem ve školách? Jak mohou dávat vrcholové politiky za vzor morálky a cti? Končí to tak, že si lidé říkají, kradou beztrestně ti nahoře, je to výzva, aby jsme kradli všichni. Jsme tedy zpět v socialismu, kdy platilo heslo "Kdo nekrade, okrádá rodinu". A skončí to možná občanskou válkou, protože policie a soudy to nezvládají. Žádné hezké zítřky nás nečekají, jen další a další hnus.

stvan

Bolševik týral hodně lidí. Proč ta starost zrovna o M.Horákovou? Ano, tato asociace mne prostě pane Kulíku při čtení Vašich myšlenek  musela napadnout. Není to  proto, že na základě osudů významných lidí došlo k pozitivním změnám a jejich osudy se připomínají vždy, když demokracii teče do bot? Možná se na základě Rathovi argumentů vazební podmínky zlepší. Já opravdu nechápu proč by neodsouzený člověk měl mít podmínky, které jsou součástí trestu. 

Krajtl

Pane Šebku ten odstavec uprostřed mého příspěvku je doslovná citace z vystoupení Davida Ratha. Pokud to překroutíte v to co uvádíte jako citaci vy, moc k porozumnění nepřispíváte, spíše k dezinterpretaci. Podle mě David Rath upozorňoval na to, že ve spisu jsou zakoncentrovány slovní spojení "peníze na volby" a proto nebude divu když se objeví spekulace tohoto druhu. Stalo se, Týden a Lidovky to v tomhle stylu asi rozjeli dřív než se plánovalo, dokud jiskřička "přiznání" kterou vykřesali překroucením významu nepohasla a kují železo dokud je žhavé... a Šebek jim to taky sežral

schlimbach

Pane Kulíku, vy asi nechápete, že zde nejde vůbec o Rátha, ale o kohokoliv z občanů? Co se vazby týká - ve vazbě má být člověk izolován z 3 základních zákonem stanovencýh důvodů, není tam ve výkonu trestu, přesto je vazba podle svědectví mnohých podstatně náročnější, než výkon trestu sám. proč? V Německu, Holandsku i Dánsku a dalších evropských zemích je to "izolace hotelového typu" ...

Prohlížení tělesných dutin, které tak s oblibou užiteční idioti v TV neustále zmiňují - dnes opět neopomněli - kde si do nich měl Rath v PS čas a možnost něco strčit?

Zneužívání vazebních důvodů - můžete argumentovat tak, že Rath neměl pravdu, že neexistují? Domníváte se snad, že soudce je nějaký nadčlověk, kterému bylo " shůry dáno" a on je oprávněn ohnout si paragraf, jak se mu zlíbí?

Jsem zvědav, jak se Němcová bude tvářit, až na ni dojde řada , až skutečně bude muset nést odpovědnost za svoji činnost a ti další okolo ... myslíte si snad, že je to nějaká hra? Jde skutečně o naše životy, kdy nás bezskrupulozní zločinci ve svém zločinném spolčení postupně likvidují, berou nám svobody, berou nám práci, berou nám možnost obživy, zadlužují nás a ženou do bezvýchodných situací, ženou jednotlivé generace proti sobě, oblbují nás a manipulují za účinné poprory užitečných idiotů v médiích.

Možná to dnes nevidíte a nechápete, jste si ale jist, že zítra nebudete v situaci, kdy vám to "najednou" docvakne, protože se to bude týkat i vás?  To není o pravici nebo levici - vždyť nikdo z těch zlosynů, co to svinstvo páchají není pravičák - skutečně pravicově smýšlejícím lidem z toho musí být na zvracení, když se takové kreatury vydávají za pravicově smýšlející.

Když jsem slyšel v TV užitečné idioty, jak hodnotili vystoupení pana Humla, říkal jsem si, co ten huml zase vyváděl - našel jsem si jeho řeč na netu a přečetl si ji - do posledního písmene ji podepisuji. jako ostatně vždy, užiteční idioti zase podali jen svoji verzi událostí těm, kteří se nezajímají podrobněji o dění okolo sebe nebo na to z nějakého důvodu nemají čas.

 

Historie dokládá jasně, jak nakonec končí užiteční idioti, jak nakonec skončí ti, kteří se domnívali, že jsou nad zákon. Smutné je, že změna k lepšímu nakonec bude krvavá, protože tupouni a jejich užiteční idioti nejsou schopni vidět, že stačí ona pověstná "poslední kapka" a nevědí tedy, kdy přestat.

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý večer. Stanislav Huml to neuvěřitelně "rozbalil". Ono je to o realitě této země a individua, která ji "řídí" a ovládají nemají žádné skrupule. A jak se staví k životu - viz např. důchodci - ať pochcípají, když si "nezvyknou"..., nemocní, postižení, nezaměstnaní jakbysmet - to je snad zřejmé i těm méně chápavým..... Takže o "jednoho méně, nebo více...."? Pro tuto soldatesku žádný problém. Ale reakce, postoj a ubohost ČSSD, resp. Sobotky a spol., to mě od počátku doslova šokovalo.

Věta o odpovědnosti, myslím,  je Nečasovi pro srandu, zatím.... Vystoupení St. Humla bylo exelentní. Zůstává otázkou proč je tolik proč, když to mohl Kubice "zorganizovat" jednoduše a čistě, aby to čisté bylo. A potom ať to čistě řeší soudní mašinérie. Ale v tomto státě jsou státní instituce v rozvalu a je to pouze boj o moc. Za každou cenu, jakýmikoliv prostředky. A opět opakuji: Stanislav Huml to řekl naplno a bez zaváhání. Mrazí z toho....

Ještě štěstí, že vše neskončilo a je stále "jakástakás" šance na rozkrytí celé kauzy D. Ratha. "Kradou všichni, jeden víc a druhý méně" - názor značné většiny občanů, totální morální destrukce společnosti....

Zdravím.

 

rku

Já tedy rozhodně nevěřím, že by policie při jakémkoliv nasazení techniky a lidí, dostala každého se sedmi miliony v krabici od vína. Poslanci asi vědí, proč Ratha vydávají. A vazbu  přežívají tisíce lidí, proč ta starost zrovna o Ratha?

videnak

velmi dobře napsany članek plně se s ním ztotožnuji a mrzí mne,že v čechach nevladne jen justiční ale taky vladní mafie,je něco víc nemravneho,že premier korumpuje svou milenku ze statních peněz??????a nic,všude jinde by si vzal klobouk a tu jeho prazdnou sítovku,kterou strašil před volbami

antoninsebek

Možná, že jste nepochopil, že v daném momentě hovořil o sobě obviněný v třetí osobě jednotného čísla. Přečtěte si to ještě jednou. Ta věta zní (opět cituji): "Vzal David Rath úplatek - já tvrdím, že nevzal. Peníze na volby, financování voleb - dál to komentovat nebudu."

Doufám, že jsem nikoho nepopudil, ale naopak přispěl k Vašemu vzájemnému porozumění.

Krajtl

Kde jste vzal interpretaci že rath řekl že to byly peníze na volby?


Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. To tam najdete. Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů samozřejmě, protože to je tisíc stran, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď, v tuto chvíli, a dál to nekomentovat nebudu.

 

Spíš nás chtěl připravit na to co se v médiích objeví za hovadiny! A vy jim skočíte na špek!!!