Jiří Paroubek k výrokům některých představitelů ČSSD

obrazek
20.5.2011 16:26
Poněkud mě zaskočila (ale ne příliš) razance a míra osobních výroků vedení ČSSD v reakci na můj rozhovor pro Lidové noviny. Kéž by byla ČSSD tak hlasitá i v kritice Nečasovy vlády a přestala s dosavadním kuňkáním a nevýrazností! Je smutné, že se o ČSSD mluví většinou ve vztahu k mojí osobě a stanoviska si oba tábory sjednotí jedině tehdy, jedná-li se o moji kritiku.

ČSSD jsem pomáhal obnovovat a byl jsem v ní bez nároku na funkce i tehdy, když jsem byl v časech Miloše Zemana v mimořádné nepřízni vedení. Místo urážek by se vedení ČSSD mělo zamyslet, proč se nedokáže důstojně chovat ke svým bývalým předsedům, počínaje mým osobním přítelem Jiřím Horákem. Nejen, že jsem stranu v roce 1989 obnovoval, ale když jí teklo do bot a nikdo z lídrů ČSSD, včetně Slávka Sobotky, ji nebyl ochoten vést, šel jsem do beznadějného boje, který skončil v roce 2006 málem volebním vítězstvím.

 

Úvahy o mém přeběhlictví jsou ubohé a kdo je rozvíjí, měl by se stydět, zejména kvůli tomu, co jsem pro ČSSD v minulosti udělal. Přeběhlíkem je ten, kdo uvažuje o přeběhnutí na stranu vládní koalice. Za přeběhlictví proto považuji naopak Haškovy úvahy o opuštění koncepce sociálního státu, Palasovy snahy o privatizaci zdravotnictví či opuštění proplácení zdravotnických poplatků!

 

Co se týče míry osobních útoků, jsem jí překvapen i proto, že se v rozhovoru jednalo pouze o úvahy. Jsem připraven na spolupráci jak v ČSSD, tak případně i mimo ni. Tato reakce špiček ČSSD bohužel potvrzuje mé obavy, že o mou spolupráci není zájem.

 

A jsme-li u osobních útoků - ohrazuji se proti tomu, aby mě takto kritizovali lidé, jako Michal Hašek. Ten moc dobře ví, že mi vděčí za svou politickou kariéru, kdy jsem jej prosadil v roce 2006 proti vůli mnohých na šéfa poslaneckého klubu. Vážil jsem si jeho loajality a odrážel jsem útoky některých, kteří o něm tvrdili, že často připomíná figurku kývajícího jezevčíka na zadním okénku mého auta. Možná i proto je dnes tak nesmírně osobní. Směji se jeho výtkám, že usiluji o funkce, protože vím, jak složité mu bylo vymluvit například to, že ve 32 letech a bez solidní znalosti cizího jazyka nemůže být eurokomisařem.

 

Pánové z vedení ČSSD by si měli zapamatovat jednou provždy: Nic, než dospělé a slušné chování po vás nechci.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak

Pane Paroubek,mate zcela pravdu a nikdy nepochopím,proč lide kterym jste pomohl nahoru po vas ted plivají,je to pro mne zahadou,oni ted žijí na zakladech strany,kterou jste pomohl obnovit a zpevnit a přesto si nevaží předchudcu,copak si neuvědomují,že pokud to bude pokračovat,jejich nastupci je budou taky zatracovat a tím se bude snižovat vyznam cele strany.Moje bytostne přesvědčení,že každy předchudce ma mit uctu nasledníka.Potom bude strana pevnou stavbou a protivníci budou mít respekt.Je stare česke přísloví:Nedělej druhemu to co nechceš,aby on dělal tobě.

catumbelan1

Snad jen k tomu přeběhlictví protože do vnitřních třenic a vztahů nikdo z nás čtenářů asi až tak dobře nevidí! Nemohu souhlasit s panem Paroubkem, že přeběhlík je ten kdo uteče na "druhou" stranu politického spektra. Pokud se nepletu i ze strany ČSSD se ozývaly výhrady k "parlamentní" straně TOP09 ještě před volbami. A bylo to za vedení JP a téměř jistě i z jeho úst. Čili, běžně veřejnost chápe za přeběhlictví každý odklon od politického subjektu za který byl ten onen poslanec nebo senátor zvolen. Můj názor je s tímto totožný a diskuze o Ústavě a o osobní zodpovědnosti jsou pouze účelové!

bohumil

Pane Paroubku, pokud máte sílu, neodcházejte, zabalte  tu verbeš do dárkového koše s lahůdkou p. Haška a předejte panu Nečasovi, jinak oni čssd neprosto zlikvidují. Jsou neschopní, ale příliš schopní na lumpárny. Ten koš od Haška Nečasovi to byl lehký závan chtivosti a jeho trapnosti. Každý příznivec čssd si musel na jednáním Haška odplivnout. Jste silná osobnost a proto se Vás bojí, ti lidé nemájí žádnou čest.

skodovka_1

Pane Jiří, v ČSSD je to jako v ODS. Tak y jsou tam dva proudy. A já Vás prosím pokud bude chtít udělat v tomto státě pořádek bude ji to stát hodně sil. A bude muset si uvědomit, že bude potřeba na kandidátku dát lidi z okresů. Tak, aby poslanec se zpovídal občanům v okrese, alespoň jednou za měsíc. Kamarád čoft musí stranou.

Vy máte dost sil na to, aby tímto směrem se přerodila ČSSD. Jinak si myslím, že já asi na svém místě, bych se raději věnoval dceři. Ale bohužel jak Vás pozoruji, kdyby byla malá skupina poctivě pracujících voličů, kteří potřebují pomoc v zákonných nárocích a ochranu státu, tak půjdete hrnout. A za to dík !!

paul

Vážený pane Paroubek,právě proto o čem píšete, vy a vaše paní si myslím, že Vás ČSSD a zejména pan Sobotka bude potřebovat. Podívejte se na stínovou vládu a pochopíte. Pokud nebude mít Sobotka někoho silného za zády, pravdoláskovci si z něj brzy udělají loutku. Stahují kolem něj pomalu ale jistě smyčku. A to se i vůbec nelíbí. Pan Dienstbier je jistě perspektivní ale na vládní angažmá je snad také trochu brzy. Pokud je na jedné lodi s Haškem a ten má stále ambice srazit Sobotku, tak to nepovažuji zrovna za rozumné... Pan Sobotka by si měl uvědomit, že člověk který kope do předsedy minulého bude bez výčitek svědomí kopat i do současného. Pozoruji to jen z dálky a třeba se pletu. Ale přesto považuji své obavy za opodstatněné...  

adamicek

Úvahy jsou dosti zvláštní, proč by měl pan Paroubek podporovat koalici v nějaké formě bez VV? Podle mě ta možnost padla s tím jak se do dění v koalici vložil pan Klaus. Od té doby je jakákoliv podpora ze strany ČSSD nebo pana Paroubka podle mě utopií, protože vládní strany se budou držet dokud to půjde u koryta. Otázka přestupu k ČSNS je skoro stejná, jako se zeptat proč si Miloš Zeman založil svou stranu a nezůstal v ČSSD. Problém bývalých předsedů je u všech stran Klaus také vystoupil z ODS kvůli neschodám v programu a směřování ODS a to byl zakladatel a čestný předseda. Nesnáší se s Topolánkem také bývalým předsedou. Topolánek zatím má vazbu na Nečase, takže si jak takž rozumí, protože to nejsou tak silné osobnosti. Na těchto příkladech je vidět problematické postoje vůči výrazným osobnostem bývalých předsedů velkých stran.

rezjir10

Śkutečně je národně sociální strana Váš šálek čaje?  Myslím si, že v žádném případě nejste nacionalistou? Když se socialisté přejmenovali na národní socialisty, vystoupil jsem.