Starec odmítl nominaci na hlavního manažera

11.12.2010 10:46
Rozpaky provázely dnešní jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD při bodu volby ústředního tajemníka. Jak informoval před měsícem server Vaše věc.cz, žhavým kandidátem na tuto funkci byl "kůň" úřadujícího šéfa strany Bohuslava Sobotky Martin Starec - dosavadní šéf Ústřední kontrolní komise ČSSD. Ten však k překvapení všech zúčastněných nominaci Bohuslava Sobotky odmítl, a to chvíli poté, co jej úřadující místopředseda Ústřednímu výkonnému výboru navrhl. "Trapas," ozývalo se mezi účastníky.

Řízením jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, které se jako pokaždé konalo v pražském Kongresovém centru, se ujal místopředseda strany Roman Onderka. Po projednání všech administrativních formalit přišel na řadu bod volby ústředního tajemníka strany, na kterou koncem listopadu rezignoval Jiří Havliček. "Jiřího Havlíčka jsem žádal, aby své rozhodnutí změnil, ale byl už rozhodnut," vysvětlil členům ÚVV úřadující místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Poté představil Martina Starce jako toho nejvhodnějšího kandidáta na tento post. "Martin Starec je dlouholetým členem strany, který ji po listopadu 1989 obnovoval," řekl Sobotka a doplnil, že Starec zastával také funkcí místopředsedy pro řízení. "Má vlastní názor, což je v této funkci velmi důležité," dodal Sobotka.

Poté se ujal slova Martin Starec, který však k překvapení všech nominaci úřadujícího předsedy ČSSD do funkce hlavního manažera odmítl. Mezi členy v jednacím sále panovaly rozpaky a někteří krok Martina Starce brali jako podraz na Bohuslava Sobotku. "Nejdřív ho nechá pronést nominační řeč, ve které ho chválí, a pak mu to odmítne," řekl s údivem serveru Vaše věc.cz jeden ze členů výkonného výboru. Důvodem Starcova odmítnutí je podle jeho slov neochota účastnit se vnitrostranického boje o post předsedy strany, kterého si ČSSD zvolí na svém řádném sjezdu v březnu příštího roku. "Místo volby tajemníka strany jen dojemné vystoupení Martina Starce jaký má zájem o blaho strany a pak, že kandidovat nebude. Co to je za způsob myšlení? Místo, aby to řekl hned na počátku, nechá se nominovat a znemožní tím hledání jiné varianty. Takže v tom nechal Slávka Sobotku i stranu. Jen osobní zájem," shrnul nevybíravě Starcovo jednání místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na svém facebookovém profilu.

Velmi výživné bylo k této věci také jednání včerejšího Předsednictva ČSSD, kde podle některých médií padala ostrá slova. Jak portálu Vaše věc.cz potvrdili někteří z účastníků, předsednictvo se Starcovou nominací zabývalo téměř dvě hodiny a v sále prý panovala velmi hustá atmosféra. Důkazem toho může být i to, že úřadující šéf Bohuslav Sobotka po jednání předsednictva nedorazil na pravidelný vánoční večírek zaměstnanců ČSSD, který se koná každoročně v restauraci Arco naproti Lidového domu. "Omluvil se, prý mu nebylo dobře," řekl serveru Vaše věc.cz jeden ze zaměstnanců Lidového domu. "Michal Hašek tam ale byl," doplnil zdroj z Lidového domu.

Podle slov některých členů si tak úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka Starcovou nominací "uštědřil gól do vlastní branky". Stranické stanovy totiž říkají, že statutární místopředseda mohl funkcí hlavního manažera pověřit některého z úředníků Lidového domu. V kuloárech se nejčastěji hovoří o Jaroslavu Brychtovi, současném šéfovi organizační sekce Lidového domu, který by tak úřad ústředního tajemníka strany zastával do březnového sjezdu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.