Steimeier přijal šest statečných obránců Bundestagu

Frank-Walter Steinmeier
1.9.2020 11:09
Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier osobně poděkoval policistům, kteří o víkendu chránili budovu Reichstagu před útokem pravicových extremistů. Během koronových protestů a eskalace v budově Spolkového sněmu se vyznamenali „příkladným chováním“, uvedl Steinmeier v pondělí berlínském prezidentském sídle paláci Bellevue.

Mezi šesti policisty, které Steinmeier pozval, byli i tři z pohotovostní služby, kteří původně stáli osamoceně proti rozlícenému tří set člennému   davu pravicových extremistů u vchodu do budovy Reichstagu, kam chtěli výtržníci proniknout dokud nedorazily posily. Ve svém projevu prohlásil

Říšské vlajky, dokonce i říšské válečné vlajky pod nimi, na schodech svobodně zvoleného německého parlamentu, v srdci naší demokracie - to je nejen opovrženíhodné, ale s ohledem na historii tohoto místa vyloženě nesnesitelné. Netolerujeme antidemokratickou agitaci a žádnou degradaci Spolkové republiky Německo v Bundestagu. Pravicově extremistické výtržnictví a násilí na demonstraci v Berlíně minulé soboty mnoho lidí správně vyděsilo a pobouřilo, a takové excesy nepřijmeme. Kdokoli, kdo je naštvaný na opatření proti koroně, nebo pochybuje o jejich nezbytnosti, může  proti tomu demonstrovat. Moje chápání však končí tam, kde se demonstranti nechají zneužít  nepřáteli demokracie a jejich a politických agitátorů. Společnou řeč s nimi mají ti, kteří  lhostejně běží vedle neonacistů, xenofobů a antisemitů a jasně a aktivně se od nich nedistancují. Sobotní násilí znovu ukázalo, že pravicový extremismus má v naší společnosti hluboké kořeny. Je vážnou hrozbou. Účinný boj proti němu a odhalování jeho činností  v rané fázi je důležitým a trvalým úkolem. Bezpečnostní orgány, policie a ochrana ústavy musí proto dostávat potřebnou podporu a být pro tuto zásadně důležitou práci dobře vybaveni. Za obranu svobodné demokracie však není odpovědná pouze policie. Je to úkol a povinnost společnosti jako celku - a každého jednotlivce. Aktivně, rozhodně a odvážně se musíme společně postavili nepřátelům naší demokracie. Každý, kdo viděl znepokojující obrázky ze soboty, se musel bát ještě horšího. Dlužíme vám - berlínské policii, policii z jiných zemí a spolkové vládě - že násilí nebylo přijato. Tisíce policistů, v sobotu bránili zákon s vysokým osobním rizikem a s velkou profesionalitou .Naše demokracie žije - a musí bojovat proti svým nepřátelům. Vy, policisté, jste zajistili, že desítky tisíc lidí dokázalo uplatnit své základní právo na svobodu projevu a shromažďování. Účinně a odvážně, ale také přiměřeně  jste prokázali, že náš ústavní stát funguje. Ale když byly podmínky úmyslně a vědomě ignorovány a demonstranti prosazovali násilí,  jste  vymohli dodržování zákonů v extrémně obtížných podmínkách. Za vaše odhodlání a příkladné chování vám, policistům, patří velké poděkování, respekt a uznání. “

Poděkovat policistům  na plenárním zasedání Spolkového sněmu   chtějí i představitelé velké koalice křesťanských a sociálně demokratických stran. Požádali o to prezidenta  Bundestagu Wolfganga Schäubleho,  za rozhodné a odvážné postavení se proti několika stovkám demonstrantů  čímž udělali pro demokracii skvělou službu. První  zasedání Spolkového  po letní přestávce začíná 7. září.

           

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Při vší úctě k pokročilému věku autora :

Roky praxe  bravurně ovládá to, co je třeba čtenářům zamlčet a naopak vyzdvihnout.

Když jsem si přečetl jeho včerejší článek   "Druhý boj o Reichstag" , nebyl jsem překvapen  lživým údajem o počtu  demonstrantů, což je běžná praxe  německých veřejnoprávních médií, trefně nazývaných  Lügenpresse, ale chybějícím komentářem o tom, že hlavní  mnohasettisícová demonstrace proběhla zcela pokojně. 

Dokonce tak pokojně, že stovky policistů, kteří dohlíželi na průběh,za potlesku demonstrantů opustili svá stanoviště ! 

Zmínit se o návštěvě a projevu synovce  J.F.Kennedyho, Roberta, který poukázal na pozadí  virové hysterie, konkrétně "doktora"  Billa Gatese a Co. je přece naprosto mimo téma, že ano. (Projev  R.F.Kennedyho na "konspirativních" stránkách AEnews., přeložen do  češtiny.)

Žádný údajný "Druhý boj o Reichstag"  se nekonal. Nespočet filmových záběrů dokazuje, že šlo pouze o jakési  "kočkování" zcela v režii školených policejních provokatérů, kteří  naopak  rozvášněný dav  udrželi do doby, než přišli objednané posily. Nebýt policejních agentů  v čele davu, tak by tento bez potíží smetl z cesty  dnes opěvované  hrdiny a vnikl do budovy. Není pochyb o tom, že tento dav byl cíleně naveden k  objektu Reichstagu s jediným cílem : soustředit pozornost  německé populace na hrozbu pravicových radikálů, upozadit  pokojnou demonstraci, aby je nenapadlo zase brzy demonstrovat.

A policisté ?  Tak to se musí ještě pořádně  to jejich hrdinství nafouknout a snad se poučí i ti policisté, kteří  za potlesku demonstrantů opustili svá stanoviště. 

Není přece možné, aby byli pořádkové síly na straně demonstrujících, to ne,  Bundesrepubliku si rozvracet nenecháme !

 

 

 

 

 

Jiří Volný st.

Tak dlouho budete potlačovat "pravicový extremismus" zavrženíhodnými prostředky, například pomocí provokatérů a konfidentů, až tak naštvete veřejné mínění, že tito vyhrají volby. Potom dojde k vyšetřování všech těchto nezákonností a zbudou vám jenom oči pro pláč. Myšlenky nelze zabít, s tím se musíte smířit. Za všechny zločiny jednou musíme zaplatit všichni bez rozdílu, nikdo není nedotknutelný!{#emotions_dlg.sealed}