Steinmeir: Němci jsou povoláni k solidaritě v Evropě

Frank-Walter Steinmeier
14.4.2020 09:38
Po prvé v dějinách Spolkové republiky promluvila hlava státu k národu mimo vánoční poselství. K letošním Velikonocům však Frank - Walter Steinmeier učinil vzhledem k virové pandemii vystoupením, kterým sdělil, že až bude překonána, svět bude již jiný.

V úvodu poděkoval za úsilí všech v boji s tímto neviditelným nepřítelem a zdůraznil, že je hluboce ohromen úsilím, které celá země vynakládá v posledních týdnech. Pandemie nám ukazuje, že jsme zranitelní a ačkoliv jsme příliš dlouho věřili o opaku, kde nemůžeme narazit na žádnou překážku a budeme stále pokračovat v cestě k vyšším metám, ukázalo se, že to byla chyba. Ano jsme zranitelní, prohlásil spolkový prezident.

Vyzval přitom k trpělivosti a disciplíně a položil řečnickou otázku, kdy bude možná omezení způsobená koronavirovou krizí uvolněna. Podle jeho názoru to všichni  máme v našich rukou. 

Zřejmě k tomu, že o rychlosti uvolnění neexistuje jednota, která se projevuje v různých spolkových zemí v názoru jejich politiků, musí být dodržována jednotná pravidla právě v této době, kdy nebezpečí nebylo dosud odvráceno. Tím, že se zdržíme radikálních škrtů, jde o ochranu lidských životů s cílem zachránit jich stále více každým dnem, řekl Steinmeier.

Všichni toužíme po normálnosti a vrátit se zpět ke starým návykům a zvyklostem  co nejrychleji, ale je nutno si uvědomit, že svět poté bude se lišit od toho na který jsme byli  dosud zvyklí.

Poučme se proto ze zkušenosti dobrých a zlých, kterými se nyní v této krizi každý den setkáváme. Nechceme se stát poté podezřelou společností, naopak může se stát s větší důvěrou a  úctou. Koronavirová pandemie je „zkouškou našeho lidstva“, která způsobuje v nás jak to nejhorší … ale i nejlepší. Ukažme si navzájem proto na to nejlepší co je v nás.

V této souvislosti Steinmeier důrazně naléhal na německou solidaritu v Evropě. "Německo nemůže vyjít z krize silné a zdravé, pokud se naši sousedé nestanou silnými a zdravými," řekl. Třicet let po německém sjednocení, 75 let po skončení války, jsme Němci nejen povoláni k solidaritě v Evropě – jsme povinně tak učinit.

Tato pandemie není válka. „Národy nejsou proti národům, vojáci proti vojákům,“ řekl spolkový prezident Frank- Walter Steinmeier a vyzval, aby se sdílely veškeré znalosti lékařského výzkumu na objevení vakcíny, která spolu s terapií bude zpřístupněna všem lidem i v nejchudších zemích.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antonin vaclav

Projev Německého prezidenta nepřinesl nic zvláštního jak nám prozrazuje ysat autora.

Domnívám se jeho vyjádření je jak je to u těchto potentátů zvykem uklidnit a povzbudit obyvatelstvo státu který reprezentuje. Autor je poměrně strohý i když uvedl volání o síle a zdraví, které už známe z historie tohoto národa.

Náš prezident měl ten projev pravděpodobně barvitější podle ohlasů v článcích na internetu.

O nějaké solidaritě v EU, což je asi hlavním tématem autora článku, jsme dostatečně seznámeni díky různým nařízením z parlamentu EU, či dalších podpůrných oblastí informatiky. Otázkou je, jestli autor nechtěl jen zviditelnit Steinmeiera na těchto stránkách.

 

Roland Olbert

Projev tohoto pána jsem si poslechl minulý týden na stránkách www.welt.de  a množství převážně negativních komentářů německých diváků mně pouze potvrdilo to, jak je tato osoba velmi neoblíbena u té  části obyvatel, která  má delší paměť, než obvykle udávaných14 dnů.

Delší paměť je žádoucí, jinak dochází k určitému zbožňování  a obdivu, což v jeho případě není vůbec na místě. Svou  nadstranickost  spláchl do WC  v momentě, kdy plně podpořil vykonstruovaná obvinění  pokojných demonstrantů v Chemnitz, aniž by uvedl nějaké důkazy o údajných štvanicích, které se nekonaly. Ony se nekonaly, ale stály místo šéfa úřadu  na ochranu ústavy, Maaßena. Tak rychle zatočil režim  s někým, kdo nešel s proudem, kdo nešel se Steinmeierem.

A nejen to. Merkelpropagandou byla zorganizována mohutná akce pod  #wirsindmehr , (je nás více), kdy byla svážena mládež i z jiných částí Německa, protože kulturní tahoun zdarma představovala  odpudivá skupina Feine Sahne Fischfilet.

Čímž se mohu pouze  solidárně připojit k těm německým občanům, kteří tomu pánovi vzkazují :

"Strčte si váš pokrytecký projev k trpělivosti a disciplíně za klobouk a Feine Sahne k tomu ! "