Strana Levice vyhrála přesvědčivě v Durynsku

linke durynsko
28.10.2019 12:53
Strana Levice vedená dosavadním ministerským předsedou zemské vlády Bodo Ramelowem vyhrála parlamentní volby ve Svobodném státě Durynském. Získala téměř třetinu hlasů z 1,7 milionů zapsaných voličů a tím 29 mandátů z 91 v zemském sněmu.

Jeho vláda sestavená spolu se sociálními demokraty, kteří ztratili třetinu hlasů s pouhými 8 mandáty a stranou Zelených s pěti, však nezískala potřebnou dosavadní většinu. Zatím co krajně pravicová alternativa pro Německo AfD, která zdvojnásobila počet svých voličů  a získala téměř čtvrtinu všech hlasů se umístila na druhém místě s 22 mandáty. Křesťanští demokraté  po značné ztrátě získali pětinu hlasů a skončili až na třetím místě s 21 mandáty. Svou pozici získali nazpět liberální Svobodní FDP, když se jim podařilo dosáhnout těsně jako Zelení nutnou pětiprocentní hranici vstupu do sněmu a získali též 5 mandátů.

Na základě z toho plynoucí rozdělení poslaneckých  míst bude však utvoření nové zemské vlády komplikovanou záležitostí. Bezesporu bude pověřen sestavením nové vlády dosavadní premiér Ramelow, ale ke  koalici nestačí jako doposud sociální demokraté a Zelení  když ani FDP nebo CDU nechtějí být zatím s Levicí jejími členy. AfD pak není  stranou s kterou by někdo chtěl vůbec spolupracovat. Mementem pro celoněmeckou politickou scénou však je, že v letošních zemských volbách v Sasku ztrojnásobila AfD počet svých voličů a v Braniborsku a nyní v Durynsku zdvojnásobila. Značný počet nových voličů zřejmě získala proto, že se zde dostavili v neobvyklém počtu k volebním urnám, kdy oproti roku 2014 se zvýšila jejich účast z 52,7 na 65,5  procent.

Vzniklá patová situace, kdy dosavadní koaliční vláda nedosáhla nadpoloviční většiny poslanců především je zaviněna klesající podporou sociálních demokratů. Odráží se to i v tom, že po odstoupení Andrey Nahlesové bude potvrzovat  nového předsedu až na prosincovém sjezdu strany , který vyjde z celostranického hlasování. Jak ukázalo první  kolo zveřejněné těsně před durynskými volbami skončilo nerozhodně,  kdy dua vicekancléř Olaf  Scholz a generální tajemnice Klara Geywitzová a představitelé dua levého křídla  Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskonová, kteří usilují o nejvyšší stranické funkce obdržela jen necelou pětinu hlasů. Nyní se bude konat další kolo, kdy vítězné duo musí získat  nadpoloviční počet hlasů.

Optimismus vyvolala  informace, že se osm týdnů po volbách v Braniborsku povedlo vyjednat   tak zvanou Kenijskou  koalici (podle barev  její vlajky)   sociální a křesťanských demokratů se Zelenými. Předsedou vlády bude sociální demokrat Dietmar Woidke. V neděli se konaly i volby některých vrchních starostů, kdy sociální demokraté ztratili po sedmdesáti letech jeho místo  v Hannoveru a získali v Kielu.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Ignorovat voliče AfD není správné. Rozumná by byla koalice vítězných stran. Sociální pnutí může vést, v době krize, až k občanské válce. Vzpomeňme, jak byla v ČSR opomíjena vítězná Henleinova strana a jak pět minut po dvanácté ji zval premiér Hodža do vlády. Jeden malý incident může rozdmýchat velký požár. Nelze spoléhat na ozbrojené složky, její příslušníci mají k AfD blíže než běžná populace.