Švédský panovník kritizuje protivirou politiku vlády

švédsko vlajka
18.12.2020 11:06
Švédský král Karel XVI. Gustaf považuje vládní protikoronavirová opatření ve své vlastní zemi za neúspěšná. Neuspěli jsme prohlásil za situace, kdy Švédsko zaznamenalo rekordní počet úmrtí za měsíc. Podle státní statistické agentury SCB k poslednímu měsíci zemřelo celkově 8 088 lidí . Tím bylo dosažen nejvyšší počet úmrtí zaznamenaných v předchozích sto letecg, tedy od roku 1918, kdy vypukla španělská chřipka.

Nynější silný nárůst  za druhé vlny  pandemie koronaviru se děje na pozadí nezvladatelnosti této infekce. Podle zdravotnických úřadů bylo na začátku týdne v nemocnici ošetřeno 2 406 lidí s infekcí Covid-19 - což je maximum od dubna. Přitom však pouze  deset procent pacientů  bylo na jednotce intenzivní péče,  když v  průběhu dubna jich  bylo 22 procent.

Od zahájení pandemie se Švédsko ubírá méně restriktivní cestou než většina ostatních evropských zemí. Kritici proto obvinili úřady, že tato   strategie vede ohrožení lidských životů. Vláda se  po dlouhou dobu zdržela zavedení omezujících opatření  a místo toho vydala nezávazná doporučení pro občany,  včetně  povinnosti nosit ochranu nosu a úst.

Podle Univerzity Johna Hopkinse zemřelo od vypuknutí pandemie ve Švédsku v souvislosti s onemocněním Covid-19  7800 lidí. Bylo prokázáno, že patogenem bylo infikováno téměř 348 600 obyvatel této desetimilionové země.

Teprve nyní v této zhoršující se situaci reaguje vláda  na rostoucí počet nových infekcí.  Poprvé   uložila  dílčí závazná omezení, včetně shromažďování na veřejnosti a prodeje alkoholu. Na rozdíl od většiny evropských zemí   nařízení však neomezuje schůzky v soukromých bytech,  ani požadavek nosit na veřejnosti roušky,  restaurace a kulturní instituce zůstaly otevřené. Zpřísnila se výuka a střední školy přešly na distanční výuku. Obyvatelé se budou moci během Vánoc a novoročních oslav scházet v maximálním počtu osmi lidí.

Vláda vyzvala obyvatelstvo, aby se vyhnulo  novým kontaktům a setkávalo  se s co nejmenším počtem lidí. Doporučuje  vyhnout se cestám veřejnými dopravními prostředky.  Neomezuje zatím vstup na své území pro občany EU a zároveň je možné ze země volně vycestovat.

 

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.