Švýcarsko zostřuje protivirová opatření

švýcarsko vlajka
14.1.2021 09:19
Po týdnech váhání Švýcarsko výrazně zpřísňuje svá protivirová opatření: Od pondělí budou uzavřeny všechny obchody, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Kromě toho musí zaměstnavatelé zajistit práci v domácí kanceláři, kdykoli je to možné. Pouze maximálně pět lidí má povoleno účastnit se soukromých akcí.

Důvodem je šíření nových variant virů, které jsou výrazně nakažlivější než předchozí  - uvedl včera spolkový prezident Guy Parmelin, který do této funkce nastoupil na letošní rok. Pouze poskytovatelé služeb, školy a lyžařské oblasti zůstávají otevřené, stejně tak   kadeřnictví a opravny, obchody s květinami, stavebninami a zahradnictví. Rovněž školy a lyžařské areály zůstávají z velké části otevřené. Vláda zároveň prodloužila stávající  zpřísněná opatření o pět týdnů. To znamená, že restaurace, kulturní a sportovní zařízení  určená pro volný čas zůstanou uzavřené až do konce února. Parmelin prohlásil, že to někdy také vede k hněvu což je lidské, ale teď si musí všichni zachovat chladnou hlavu.

Ministr zdravotnictví sociální demokrat Alain Berset uvedl, že případy vzniklé  novou mutací viru se každý týden zdvojnásobují.  Švýcarsko lze tak srovnat se situací ve Velké Británii na začátku prosince a hrozí mu - bez nových opatření - v příštím měsíci  silná třetí vlna.  Vakcína Moderna má dát očkovací strategii spolkové vlády   nový impuls protože lze ji použít i praktickým lékařem. Spolkový úřad pro veřejné zdraví  ve středu hlásil za nově vzniklé situace 3 001 nových infekcí a 58 úmrtí. Současně očekává že aplikace vakcíny může pomoci zlomit řetězec narůsrající infekce.

Podle  šéfa strany Zelených Balthasara Glättliho podporují  zpřísnění opatření a pozitivně hodnotí, že  spolková rada konečně uznala vážnost situace. Zelení tuto změnu kurzu vítají, prohlásila Curyšská národní rada, obdobně jako sociální demokraté, kteří jsou s novými usneseními proti Covid-19  spokojeni. Tento krok je nezbytný k rychlému a trvalému snížení počtu onemocněných lidí  a dodali, že spolková rada konečně přebírá za vzniklou situaci odpovědnost. Pro křesťanskou  demokratickou lidovou stranu CVP je bohužel nutné zpřísnění koronových opatření a proto zvláště vítá  zjednodušení některých pravidel. Pozitivně hodnotí i rychlou a nebyrokratickou pomoc postiženým průmyslovým odvětvím. 

Švýcarská lidová strana SVP však je jiného názoru, protože spolková rada a především šéf zdravotnictví Alain Berset  údajně zřejmě úplně ztratila kontakt s realitou. Místo ochrany rizikových skupin což je přibližně šest procent populace, pro které   virus představuje život ohrožující nebezpečí,  obtěžuje většinu populace, která by mohla normálně pracovat a žít při dodržování všeobecné koncepce ochrany.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.