Sýrie: o čem se nemluví

obrazek
2.11.2011 15:06
Podle západních vlád a médií, včetně katarským emírem vlastněné Al-Džazíry, syrská vláda krvavě potlačuje spontánní lidovou revoluci, která je prezentována jako pokračování tzv. Arabského jara. Podle syrské vlády a médií se ze zahraničí organizované ozbrojené skupiny, podporované Západem a islámskými extremisty, snaží destabilizovat Sýrii. Jaká je realita?

V průběhu října se konaly v Damašku, Latákíji a dalších městech masové demonstrace na podporu prezidenta Bašára Asada. V metropoli se sešly až dva miliony lidí, kteří přišli vyjádřit podporu prezidentovi a jeho reformám. Manifestovali odpor proti provokatérům a teroristům, kteří infiltrují pokojné demonstrace, vyvolávají náboženské nepokoje a snaží se zemi uvrhnout do chaosu. Při počtech obětí je zamlčováno, že značnou část tvoří příslušníci syrské armády a policie, čelící ze zahraničí vyzbrojeným islamistům a násilnickým gangům. Syřané řekli jasné ne cizímu vměšování a intervenci NATO a poděkovali Rusku a Číně, že je svým vetem v Radě bezpečnosti OSN zachránili před humanitárními bombami. 4. října se západoevropské státy snažily protlačit rezoluci, legalizující zahájení války proti Sýrii do třiceti dnů. Moskva a Peking si však uvědomily, že svou laxností při březnovém hlasování o bezletové zóně v Libyi udělaly velkou chybu a tento bezprecedentní krok již nezopakovaly.

Sýrie je v mnoha ohledech podobná Libyi. Je ekonomicky takřka nezávislá na dodávkách ze zahraničí, a proto není mnoho způsobů, jak na ni vyvinout nátlak. Kupříkladu Egypt vydrží se zásobou mouky jen 48 hodin, zatímco Sýrie je schopna přežít tři roky bez dovozu oblilí. Sýrie nemá téměř žádný zahraniční dluh a disponuje ropou, ačkoliv ne v takovém množství jako Libye. Obyvatelé se těší řadě vymožeností jako je bezplatné školství a zdravotnictví. Damašek provozuje nezávislou zahraniční politiku, mnohdy v rozporu se zájmy Washingtonu a Tel Avivu. Jedinou slabinou země je náboženská různorodost. Sektářské násilí se podařilo udržet na uzdě díky systému sekulárního státu a náboženské toleranci, která je hlavním pilířem Asadovy vlády.

Masové demonstrace se konaly během července i v Tripolisu a dalších městech, kde libyjský lid jasně odmítl kolonizaci své země letouny NATO pod záminkou „ochrany civilistů“. Masy se zelenými vlajkami vyšly do ulic vyjádřit podporu Muammaru Kaddáfímu a zelené revoluci. Z českých médií se však o těchto skutečnostech nelze dovědět. Pokud se o nich krátce zmíní, tak pouze s vysvětlením, že „diktátorské režimy“ nahnaly lidi do ulic povinně a ještě z milionů udělají desetitisíce. Nikdy nepřipustí, že se jedná o spontánní akce a že za Kaddáfím resp. Asadem stojí značná část obyvatel. Zpravodajství o dění v Sýrii a Libyi je natolik jednostranné, až to vzbuzuje hořký úsměv. Za placení koncesionářských poplatků bych očekával objektivní zpravodajský servis a poskytnutí rovnocenného prostoru oběma stranám, nikoliv válečnou propagandu hodnou Josepha Goebbelse. Asi toho chci příliš.

Fotografie k článku je z demonstrací na podporu Bašára Asada (27. října 2011) od české krajanky, žijící v Sýrii, které tímto za poskytnutou fotografii a informace děkuji.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Kosino, pane Schlimbachu, příjemné a povzbudivé, že se najde dostatech vzdělaných lidí, kteří dokáží racionálně a jednoznačně věci pojmenovávat a postavit se té modrohnědočernozelené sebrance. Sleduji, od počátku Vaši věc a až nyní, po vystoupení Martina Fassmanna (jednoznačné, přímočaré, s nadhledem.....) a zoufalství "zástupce" ČSSD Urbana (to snad není možné, že v současné době pustí vedení ČSSD do diskuze takového blafala a zoufalce, ještě bez jakékoliv razantnosti vůči aroganci uvádějící redaktorky, jsem se rozhodl o zapojení do velmi zajímavých diskuzních soubojů. Zatím se potýkám s "technickými" problémy formou průzkumu možností tohoto, bohužel, značně uzavřeného - až "komorního" portálu, ale už mi "bouchly saze" a tak se občas zapojím.

Problém Sýrie samozřejmě sleduji, protože je evidentní snaha "velkých demokratů" propojit zeměpisný pás od západu severní Afriky až po Afganistán. A "překáží" Sýrie a pak už "jen" Irán. Strategické suroviny a území jako východisko na sever i jih a na východě - východ. Připravuje se další krvavá řež.... Bohužel, i při současném geopolitickém rozložení sil velice nebezpečná perspektiva.

Jinak, rodiče mi v mé ne- i dospělosti při různých úletech říkali" ....klid "......blahoslavení, chudí duchem..." a dost často "....dub zůstane dubem a vůl volem..."  Přeji klid důše, invenci a vytrvalost v "jiskření". Trochu člověk pookřeje. A provokatérským vajíčkovým "intošům" netřeba vysvětlovat. Mají též právo na názor.....

kosina

Matlasi, nepochybuji o tom, že kdyby byl v Brdech instalován americký radar, zpíval byste v první řadě s Vlastičkou Parkanovou "dobuý den, uadaue, puostě welcome". Váš zápal pro humanitární bomby je až patologický. Zkuste navštívit nějakého specialistu, třeba vám pomůže. Co se týká mých zdrojů, vycházel jsem částečně z rozhovoru s poslancem syrského parlamentu dr. Jafarem Alkheirem: http://www.reformy.cz/zpravy/syrie-nato-a-turecko/  Cílem mého článku nebylo nic jiného, než prezentovat pohled druhé strany, čehož se v korporátních médiích nedočkáte. Nevím nakolik je důvěryhodný zdroj p. Duby, ale předpokládám, že poslanec parlamentu disponuje informacemi o potravinové soběstačnosti své země. Pokud si Nedunové a Matlasové chtějí dál dobrovolně nechat vymývat mozky válečnou propagandou mainstreamových médií, vůbec jim v tom nebráním. Jen nechápu, proč pořád lezou na tento web a oblažují mě svými invektivami.

heriot

 

Pane Matlasi pane Neduno možná byste měli být opatrnější v obviňování autora ze lží.

Pan Duba, jak je jeho dobrým zvykem, poněkud zkreslil skutečnost. I z jím uvedeného zdroje vyplývá, že Sýrie je v produkci obilí v podstatě soběstačná, její roční spotřeba se odhaduje cca na 4 mil. tun a zhruba tolik je i schopná vyprodukovat!

Pan Duba si demagogicky vzal za základ léta neúrody a na tom postavil strategické hodnocení Sýrie z hlediska soběstačnosti.  Sucho a neúroda samozřejmě může postihnout kdykoliv kohokoliv, ale z hlediska strategické schopnosti státu se snad musí uvažovat s mnohem delším horizontem průměrné produkce.  Z tohoto hlediska je autorovo hodnocení ještě hodně opatrné.

Jinak samozřejmě lidé totálně ovlivnění propagandou mainstreamových médií neradi přijímají zprávy, které s tím neladí, takže tento pohled Vás skutečně může dost iritovat, jak vyplývá z Vašich příspěvků, to je pochopitelné.

schlimbach

Pane Matlas, vaše morálka je známa - vy jste na straně "vítězů", že? Vám nevadí Afghánistán, irák, ani Libye ani to Quantanámo, tajné věznice a mučení vězňů CIA v Evropě, vám nevadí ty statisíce zabitých občanů různých zemí ve vylhaných válkách, že? Pro vás je Patriot Acts tím správným demokratickým právním rámcem, garanbtem svobody, že? Nedejte se vysmát osobo -(

pavelneduna

Ono kdyz někdo napíše pravda o ... tak většinou lže.

Jinak celkově článěk připomíná Rudé Právo v listopadu 89 , jen ČSSR se vyměnilo za název jiné země

pavelneduna

Diky pane Dubo

Tak to skoro vypadá, že nám pan autor nerika pravdu

pavelneduna

3 roky bez dovozu mouky ? Mohl by jste uvézt zdroj teto informace ? děkuji

pavelneduna

3 roky bez dovozu mouky ? Mohl by jste uvézt zdroj teto informace ? děkuji

schlimbach

Díky za vaše informace pane Kosino. Přeji vám i nadále jasnou mysl, ostrý zrak k prohlédnutí různých kulišáren a dobře nabroušené pero, aby bylo vaše články radost i nadále číst...