Televizní faux pas ministryně Hanákové

obrazek
9.2.2012 15:50
„Mou absolutní prioritou ve funkci ministryně kultury budou nyní církevní restituce, které jsou také jednou z koaličních priorit. Máme historickou šanci tuto záležitost, která je životně důležitá nejen pro církve, ale i pro města a obce, po letech odkladů uzavřít a napravit tak majetkové křivdy spáchané totalitním režimem.“ To prohlásila ministryně kultury A. Hanáková (nestraník, nominant TOP 09) těsně po svém jmenování do úřadu 20. 12. 2011.

Kdo však sledoval úterní pořád České televize Událost, komentáře, ten se asi velmi podivil nad fatální neznalosti problematiky v podání paní ministryně obzvlášť, když dotáhnutí církevních „restitucí” deklarovala jako svou prioritu. Do Hanákové se ihned obuli i její kolegové, konkrétně F. Laudát další, když konstatovali, že do pořadu raději neměla chodit a že své vystoupení vůbec nezvládla. Mediální selhání ministryně kultury má však hlubší konotace.

V pořadu zasedli kromě ministryně poslanec za ČSSD J. Tejc a generální sekretář České biskupské konference T. Holub. Na otázku moderátora diskuse, jakým způsobem dospěla koalice k částce 59 miliard korun (s úroky až 100 miliard) odškodného církvím, nebyla bývalá starostka Vizovic (2006 - 2010) schopna dát relevantní odpověď a pouze mlžila. V další otázce se moderátor ministryně dotázal, jestli bude zveřejněn seznam vráceného majetku církvím, na což rovněž Hanáková nedala smysluplnou odpověď.

Po ministrovi J. Besserovi tak přichází další ministr, který je sice necelé 2 měsíce ve funkci, ale její první větší mediální vystoupení vzbudilo velké rozpaky. Na televizní pořad se Hanáková prakticky vůbec nepřipravila, když odpovídala toliko obecnými frázemi. A co je horší, její neschopnost vysvětlit, proč církev dostane 59 miliard korun, vyvolává obavy, že celková příslušná částka byla ve skutečnosti až několikrát nadhodnocena. Problém totiž tkví v tom, že majetek si ohodnotila v roce 2007 církev prakticky sama a tehdejší vedení ministerstva kultury konkrétní částku pouze schválilo. Navíc zpravodaj zákona M. Benda (ODS) prohlásil, že zákon nebude výčtovou normou, aby se občan mohl přesvědčit, co se ve skutečnosti bude vracet, jako tomu bylo například u výčtového zákona č.298/1990 o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého.

Jeroným Tejc poznamenal, že podle analýzy, kterou si nechala ČSSD zpracovat, má církev nárok na zhruba 17 miliard korun. To je o více než 40 miliard méně, než tvrdí vládní experti na tuto problematiku a je jasné, že tu jde o byznys a nic jiného. Zastávám take názor, že se jednak nejedná o církevní restituce, ale pouhý převod již disponibilního majetku. Církvím se nic nevrací, protože ve skutečnosti jim konkrétní majetek nepatřil od doby panovníka Josefa II., který de facto kolem roku 1780 církev zestátnil. Za feudalismu lenní pán (senior) léno propůjčoval, aniž by na něj vazalové měli dispoziční právo. To měl samozřejmě vždy panovník. Držitelem léna (tedy propůjčené půdy) mohli být i církevní hodnostáři, nicméně stejně jako další leníci na něj neměli vlastnické právo v římskoprávním výlučném chápání vlastnictví věci. Nemohli tedy půdu nechat například zastavit či ji prodat apod. Proto i spor o „vlastnictví“ metropolitní katedrály sv. Víta je z historickoprávního pohledu irelevantní. Vždy totiž patřila panovníkovi, resp. státu. V dalších letech a za první republiky měla církev velmi omezené právo volně disponovat s nemovitostmi. Komunisté klérus z kostelů, farností vyháněla, internovala církevní představitele a odsuzovala je ve vykonstruovaných politických procesech. Vyvlastňování církevních pozemků navíc probíhalo již před únorovým státním převratem v roce 1948.

Za druhé nám vládní představitelé, ministryně kultury a M. Benda odmítají jako daňovým poplatníkům sdělit, jak se vlastně došlo k tak astronomické částce 59 miliard korun. Jakou metodikou se ona kalkulace dělala, kdo ji konkrétně zpracovával a zda se skutečně stanovilo neprolomitelné datum 25. 2. 1948 apod. Otázek je zatím vice než odpovědí.

Nepovedené televizní vystoupení ministryně kultury nám tak ukázalo dvě věci – ministerstvo již vede druhý člověk, který svému resort nerozumí, a dále fakt, že církevní „restituce” by se mohly časem ukázat jako největší finanční machinace (podvod) od doby kupónové privatizace, jež probíhala v režii ODS. Takový „dárek” církvi v době krize a utahování opasků občanům nadělí pravicová vláda P. Nečase, která je široko daleko známá jako vláda rozpočtové odpovědnosti. Důležitá otázka pak ještě zní, kdo z toho všeho bude mít prospěch?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
paul

Pane Šebku, ještě bych doplnil, že termín voleb neposunul jen tak "někdo" ale velezednář Rychetský na pokyn Velezednáře Schwarzenberga, oba ve službách Velezednáře Havla (který už je po zásluze spokojen v pekle u svého Pána kterému tak ochotně sloužil=Lucifera.). Byl to průhledný, jednoduchý a velice mazaný plán jak zachovat linii moci pravdoláskovců (=Havlovy zednářské mafie), tedy  NSDAP-KSČ-ODA-Unie Svobody-Zelení-TOP-09(-VPK?). Bohužel pan Paroubek, o tradičně "schopném" vedení ČSSD nemluvě :-) buď nepochopil, nebo nezareagoval , nenechal si poradit a nepřipravil protiútok. Což ho stálo, k mé veliké lítosti, post šéfa ČSSD... někdy i velcí státníci dojedou na nějakého směšného a trapného bruta(Kalouska :-)   Abychom nebyli jen obecní... PS. sice máte pravdu ale nic to nemění na faktu, že církevní restituce jsou nebetyčné svinstvo...

antoninsebek

Věřím, že paní ministryně si již několikrát potichu zopakovala větu - parafrázi z nádherného filmu "Knoflíková válka" asi takto: "Kdybych to bývala věděla, tak bych tam bývala nechodila". Ale je pod moji úroveň, abych se této ženě jakkoliv vysmíval.

Jestli oné TOP 09 něco pomohlo, tak to byly tyto čtyřo souvislosti. A předem se omlouvám, že je vyjmenuji všechny. 1/Že vsadili na knížete, který přestože je bohatý, majetek předal na syna a nemusí rozhazovat co zpětně vykancléřoval po předcích. 2/Že vsadili na lidi známé a úspěšné - tedy na úspěšné předsedkyně či předsedy v konkrétní lokalitě. COŽ JE PŘÍKLAD PANÍ MINISTRYNĚ a nakonec i jejího předchůdce. 3/Že si tohoto faktoru nevšimly žádné partaje včetně té sociálně-demokratické. 4/Že "někdo" posunul termín voleb, propagandu "přebilbordoval" a tak umožnil tehdy neznámé TOP 09 aby mohla rozvinout plachty. Sorry, pro pravdu se občas nejvíc zlobíme, že?

Takže paní ministryně se do Poslanecké sněmovny PČR nedostala kvůli tomu, že už od roku 1990 vstoupila do správné partaje jako např. Bohuslav Rovnátko, ale že makala jako šroubek pro své Vizovické.

A protože šlo o církevní záležitosti, tak vznesu příslušný citát z Bible svaté: KDO JSI BEZ VINY, HOĎ PO NÍ KAMENEM. Jak jsem zaregistroval, tak se to tady v našem Absurdistánu těmi nevinnými jenom hemží.

A televizní mačo Veselovský se pýchou vznáší jako balon. Šéf Dvořák mu chystá odměnu. Sledovanost roste.

 

pudlikmaxik

tady je vidět úroveň TOP 09