Teror vůči křesťanům v Sýrii ...

uřezané hlavy
28.2.2015 06:44
Již od počátku ozbrojeného konfliktu v Sýrii upozorňuji na to, že Západ vsadil na špatné koně. Proti Asadově vládě, které byla před necelým rokem ve volbách opět potvrzena legitimita rozhodnou většinou syrského obyvatelstva, se mělo hlavní silou podle tureckých představ stát Muslimské bratrstvo. Vedlejší silou potřebnou k odporu Asadova režimu se měli stát islamisté. Neoosmanský favorit, Muslimské bratrstvo bylo v bojích zcela zničeno a islamisté, zejména pak tzv. Islámský stát cvičený mj. tureckými instruktory a zásobeny zbraněmi ze Západu, ovládl nejen ekonomicky nejvýznamnější části Iráku, ale ovládl také významné části syrského území včetně ropných polí.

 

V posledních dnech oddíly Islámského státu přepadly řadu křesťanských vesnic na severovýchodě Sýrie jejichž obyvatelstvo žije v oblasti po dlouhé generace a již od 3. či 4. století vyznává křesťanství v tzv. Církvi Východu.

Za vlády baasistů včetně B. al-Assada byli křesťané v Sýrii vždy nejen plně tolerováni, ale ani jejich víra nebyla naprosto překážkou při uplatnění ve veřejném životě, státním aparátu nebo vysokých funkcích v armádě. Asadův režim se vždy vyznačoval velkou tolerancí vůči všem církvím a vyznáním.

Je bohužel odpovědností politiků Západu, že udělali všechno proto, aby legitimní Asadovu vládu oslabili, což umožnilo nejprve průnik, pak existenci, ale také přetrvávání Islámského státu na významné části území Sýrie.

Pokud by došlo k vojenské porážce Asadovy armády a proniknutí Islamistů do Damašku a nejobydlenějších částí Sýrie na pobřeží Středozemního moře, znamenalo by to genocidu křesťanů a dalších náboženských skupin včetně významné části Muslimů. (alávité, šíité)

Nelze opomenout ani statisíce exponentů baasistického režimu, kteří by se stali předmětem krutých represálií. Konec Asada na němž tak usilovně pracovala významná část politických elit Západu, včetně Izraele by znamenal humanitární katastrofu monumentálních rozměrů. Miliony lidí by se daly na útěk ze Sýrie.

Jsem rád, že ČR a to i díky Schwarzenbergovu vedení ministerstva zahraničí si zachovala rozumný přístup k Sýrii a nepřerušila s ní diplomatické styky jako mnoho jiných zemí Západu.

Je třeba ocenit také současnou návštěvu několika poslanců francouzského Národního shromáždění v Sýrii.

Každému musí být jasné, že zločinný Islamský stát nelze zničit bez silné Asadovy pozemní armády. Významné mocnosti Západu, ale i země jako je ČR by si měly přiznat morální odpovědnost za tragickou situaci v Sýrii a učinit zásadní změnu své politiky.

Jiří Paroubek

 

Text byl publikován v pátek 27. února na portálu Deník referendum.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.