Tisíce demonstrantů žádají odstoupení Kurze

kurz 19
8.10.2021 10:46
Několik tisíc demonstrantů se ve čtvrtek večer shromáždilo před sídlem lidové strany ÖVP ve Vídni a vyzvalo spolkového kancléře Sebastiana Kurze, aby odstoupil. Skandovali „Kurz musí jít“ a drželi cedule s nápisy odsuzující jeho korupci. Proti kancléři již probíhá vyšetřování podezření z falešných svědectví před parlamentním vyšetřovacím výborem v souvislosti s aférou Ibiza. V květnu 2019 skandál vedl k zhroucení vládní koalice mezi ÖVP a pravicově populistickými Svobodnými (FPÖ) a k vytvořením Kurzovy vlády společně se Zelenými.

Nyní vznikla nová vládní krize kvůli tomu, že kancléř Kurz je vyšetřován z řady dalších korupčních deliktů a opozice tří stran – sociálních demokratů, Svobodných a liberální NEOS požaduje jeho rezignaci, podporovanou nyní i v ulicích země demonstrujícemi tisíce lidí. K tomu se připojili i Kurzovi zelení koaliční partneři, kteří za této situace zpochybnili kancléřovu schopnost jednat. Ten se obviněním silně brání, protože, jak tvrdí, „ nechápe, proč bych měl být vždy na vině“. Ve středu však vyšlo najevo, že státní zástupce pro kriminalitu bílých límečků ve Vídni vyšetřuje Kurze a dalších devět podezřelých a tři organizace pro podezření ze zpronevěry, korupce a úplatkářství. V této souvislosti byly prohledány kanceláře v kancléřství a v sídle strany ÖVP. Rakouská současná vládní koalice se začíná hroutit, protože aféra se stala zátěží pro Zelené

Ukazuje se, že průzkumy, které byly užitečné pro Kurzovu kariéru, byly financovány falešnými fakturami z peněz daňových poplatníků a zveřejněny v novinách „Oesterreich“. Podle zpráv médií spolkové ministerstvo financí je umístilo a zaplatilo z veřejných prostředků. Podle oficiální tiskové agentury APA se většina obvinění vůči Kurzovi týká doby, než se v roce 2017 stal šéfem ÖVP a poté kancléřem, když byl ministrem zahraničí. To už nemohl vykonávat jeho úřad „bez poškození Rakouska“, uvedla šéfka SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová, šéf FPÖ Herbert Kickl označil Kurze za „nesnesitelného“ a šéfka NEOSu Beate Meinl-Reisingerová za neschopného kancléře.

Parlament by měl na toto téma uspořádat mimořádné zasedání již příští úterý, kdy opoziční strany zřejmě přednesou společný návrh na vyslovení nedůvěry. Rovněž však vládní Zelení zpochybňují Kurzovu schopnost nadále jednat, jak řekl šéf Zelených a vicekancléř Werner Kogler, který se setkal se spolkovým prezidentem Alexandrem Van der Bellenem. Od pátku chce diskutovat o tom, jak postupovat s ostatními parlamentními stranami. Van der Bellen také ve čtvrtek přijal Kurze, který trval na presumpci neviny. Neexistuje - jak tvrdí - vůbec žádný důkaz, že by se podílel na ovlivňování průzkumů veřejného mínění, a vylučuje na tisíc procent, že vytvořil nebo obdržel falešné faktury za průzkumy nebo do nich byl jinak zapojen. Nevidí proto důvod k rezignaci, prohlásil v rozhovoru na ORF.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.