Trump chce stáhnout vojáky z Německa

trump merkel
8.6.2020 12:21
Americký prezident Donald Trump nařídil snížení počtu amerických vojáků v Německu o třetinu, což oznámil podle amerických sdělovacích prostředků Pentagonu. Již loni v září bývalý velvyslanec USA v Německu Richard Grenell hrozil takovým krokem, pokud Německo nezvýší obranné výdaje. Na deset tisíc vojáků z třiceti tisíc umístěných v Německu by bylo přiděleno domů a zejména do Polska, které toto rozhodnutí již přivítalo.

USA mají v současné době v Německu 34500 vojáků. Tento krok by snížil početní stav amerických jednotek v Německu na 25000. Podle zprávy agentury Reuters  USA  americké jednotky v Německu zaměstnávají  na  dvacet tisíc zaměstnanců.

Podle důvěryhodného pramenu, který nechtěl být identifikován uvedl, že rozhodnutí nemělo nic společného s rostoucím napětím mezi Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která odmítla jeho plán uspořádat na konci tohoto měsíce schůzku G7.

Údajně toto rozhodnutí bylo výsledkem analýzy experta ministerstva obrany  a prezidentova poradce  generála Marka Milleyho. Ten došel k závěru, že není nutná tak velká přítomnost USA v Německu kvůli celkově zvýšeným výdajům na obranu ze strany vojenské aliance NATO.  Spojené státy začaly pracovat na  plánu již loni v září a  příkaz podepsal Trumpův národní bezpečnostní poradce Robert O’Brien.

Výboru Senátu pro ozbrojené služby konstatoval že tento krok byl „drobný a nesmyslný“. Demokratický senátor Jack Reed to označil jak další laskavost vůči ruskému prezidentovi Putinovi a další neúspěch Trumpovy administrativy, která dále napíná vztahy se spojenci.

Ve svém prohlášení mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Ullyot uvedl, že Spojené státy jsou i nadále odhodlány spolupracovat s Německem nejen na obraně, ale i důležitých  dalších otázkách.

Tisk však poukazuje, že americko - německé vztahy se pod Trumpovým vedením podstatně zhoršily. Ještě před svým odstoupením minulý měsíc Grenell uvedl, že německá vláda údajně podkopala jadernou politiku NATO. Opakoval přitom kritiku amerického prezidenta ohledně účasti Berlína na íránské jaderné dohodě a možného využití čínské technologie Huawei v nové německé 5G síti.

Trumpova administrativa také obvinila Německo z toho, že je s Moskvou spojena kvůli  energetické alianci v projektu plynovodu Nord Stream 2.

Křesťansko demokratický politik Bundestagu Henning Otte řekl tiskové agentuře Reuters, že rozhodnutí o tak velkém  snížení vojenského kontingentu by mělo být doporučeno předem bilaterálně nebo v NATO. Mluvčí obranné politiky sociální demokracie Fritz Felgentreu napsal na Twitteru, že jde o reakci Spojených států na  napjatý vztah s Německem. Prezident Trump zřejmě usoudil, že spolková vláda utrácí na NATO příliš málo.

Poslanec Bundestagu iránského původu za stranu Levice Niemah Movassat vyjádřil názor, že by celá záležitost mohla  souviset s Trumpovým pozváním na summit G7, se kterým kancléřka Merkelová nesouhlasila údajně  kvůli koronavirové pandemii. Na Twitteru napsal, že bude   muset zrušit summit s Trumpem ještě třikrát a všichni američtí vojáci budou konečně z Německa pryč. Doufejme, že si vezmou své jaderné rakety s sebou, uzavřel svou úvahu.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Predpokladám,  keby mali Poliaci na svojom území hejno amerických sarančiat, ktoré by pokryli celé územie Poľska, budú naďalej klepať zubami od strachu.

Pentagon chce presunúť svojich vojakov a zbrane čo najbližšie k ruským hraniciam. Netreba v tom hľadať nijaký iný zámer. USA s nadšením prijali servilnosť Poľska. Veď sa " namakali ", kým zmagorili strachom všetkých obyvateľov štátu. Teraz prišla odmena v podobe pozvánky, ochoty aj zaplatiť vojenskú základňu. Poľsko nemá žiadne zábrany držať na svojom území tajné väznice, v ktorých sa mučia väzni. Prečo by malo rozmýšľať nad perspektívou sebazničenia ?

Poľsko, Boh sa pozerá.

Slováci žiarlia na Poľsko, preto sa ponáhľajú postaviť na Slovensku am. základňu a hostiť vojakov NATO. " Hurrá."