Turecko – smutný příběh podivného spojence

turecko vlajka
16.12.2015 11:15
Turecký premiér Ahmed Davutoglu během návštěvy Bulharska prohlásil, že cílem Turecka je otevřít více kapitol v přístupových rozhovorech o budoucím členství v Evropské unii (EU). Zahájení dalších rozhovorů pochopitelně souvisí také s tím, že se státy EU snaží Turecko přimět, aby pomohlo s řešením současné migrační krize.

Turecko vede přístupové rozhovory s EU od roku 2005, ale část kapitol je zmrazena. V současné době EU v souvislosti s migrační krizí označuje Turecko jako svého strategického partnera, od kterého chce, aby zastavil příval uprchlíků, kteří se do Evropy ve velké části dostávají právě přes Turecko, a tak zřejmě turecká vláda doufá, že by se některé zmrazené kapitoly mohly otevřít. „Po posledním summitu EU–Turecko vztahy s EU významně pokročily,“ uvedl premiér Davutoglu v Bulharsku.

Je však otázkou, zda je turecká strategie – pomůžeme Islámskému státu a budeme přilívat olej do ohně jak v Sýrii, tak v Iráku, ale zároveň si necháme platit od EU za to, abychom do Evropy nepouštěli lidi prchající převážně ze Sýrie – skutečně tou nejlepší vyjednávací pozicí.

Turecko se, co se týká boje proti Islámskému sátu, chová jako neřízená střela. Tu sestřelí ruskou stíhačku na syrském území s odvoláním na to, že na 17 vteřin porušila jeho vzdušný prostor, tu se zase jeho nikým nezvaní vojáci objeví v iráckém Mosulu. Nechává přes své území proudit do Sýrie nové bojovníky Islámského státu, a zpět ze Sýrie na své území zase Islámským státem ukradenou syrskou ropu. Země se navíc pod vedením Erdogana postupně stále více islamizuje a stále více schází z cesty demokratického státu. Za zcela demokratické lze těžko považovat například poslední turecké předčasné volby, jimž předcházel například atentát na protivládní levicové kurdské demonstranty…

I čelným představitelům Turecka je jistě jasné, že EU by si spíše přála, aby se Turecko stalo jejím strategickým partnerem, než že by jím reálně bylo. Pokud Turecko skutečně stojí o vstup do EU, mělo by zvolit spíše cestu skutečné spolupráce než vydírání.

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Yarmil

Turecko je pro EU nebezpečné protože nevypočitatelné jde mu jen o prachy a výhody.Není nijak nová teorie že za miliardy které vyplatit Merkelová za zadržování dezertérů jim Turecko vytiskne "turecké" pasy.A když ještě dostanou bezvízový styk,budou migráče posílat ve větších počtech.Turecko je v NATO jen aby USA byly k Rusku blízko,nic víc.