Turecko suspenduje své členství v NATO

turecko nato
16.3.2017 12:54
Stalo se to, k čemu vývoj v turecko-evropských, turecko-ruských a turecko-amerických vztazích směřoval delší dobu. Konkrétně již od letního pokusu o převrat proti tureckému prezidentu Erdoganovi.

Turecko prostě začalo dělat politiku, která se stále více vymykala dosti pohyblivým mezím politiky prováděné zeměmi NATO a celou touto organizací.

Turecko zkrátka zjišťuje, že má trochu rozdílně se vyvíjející zájmy ve vztahu k EU a USA, a momentálně cítí potřebu hovořit vlídněji zejména s Ruskem.

Proč s Ruskem? Rusko je velkým odběratelem tureckých potravin, zejména zeleniny, Rusko je „dodavatelem“ statisíců turistů pro turecký průmysl cestovního ruchu, Turecko a Rusko připravují strategické investice, pokud jde o vedení plynovodů z ruského území skrz Turecko dále do Evropy. Turecko a Rusko mají prostě více společných zájmů, nežli se ještě před rokem zdálo.

Jejich velký zájem je eliminovat Islámský stát v Sýrii, eliminovat toto klubko bujících tenzí, které jsou vysílány do všech částí středovýchodního regionu, a tedy i do Turecka. Turecko má zájem na tom, aby se nevytvořila kurdská autonomie na severu Sýrie.Rusko má zájem na stabilizaci Asadovy vlády, a tedy také nemá zájem na rozbití jednoty syrského státu.

Zájmy Ruska a Turecka, tedy zájmy světové a regionální velmoci, jsou dnes, zdá se, kompatibilní. Takže se Turecko na základě těchto a mnoha dalších důvodů rozhodlo de facto suspendovat své členství v organizaci NATO. Pro pečlivého pozorovatele to není zas až tak překvapivý krok…

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.