Už i mistři se bojí o holou existenci

obrazek
31.1.2012 10:12
Jiří Šlégr se v rámci nedělního utkání ženské házenkářské Interligy Slavia Praha – Veselí nad Moravou (20:21) sešel se zástupci hostujícího celku. Ačkoliv se jedná o několikanásobného republikového šampiona, úřadujícího mistra a současně nejlepší český celek aktuální tabulky, jeho finanční situace je vinou nekoncepční podpory sportu ze strany státu i liknavostí obecních radních doslova tristní.

Sportovní ředitel Veselí nad Moravou Vlastimil Procházka spolu s trenérem Peterem Sabadkou seznámili Jiřího Šlégra s několika údaji, týkající se jejich klubu. Dotace ze strany města (130 tisíc korun) nepokryje ani roční nájem za městskou halu, který je ve výši zhruba 200 tisíc Kč. Přitom o házenou je ve městě zájem, když ligové zápasy pravidelně navštěvuje kolem 350 diváků a pokud by to kapacita haly umožňovala, bylo by jich daleko více. To už se vůbec nebavíme o dalších nákladech např. na dopravu. Veselí nad Moravou tak v letošní sezóně reálně hrozilo, že nebude moci reprezentovat ČR v Lize mistryň. Z důvodu nevyhovující haly navíc odehrálo domácí zápasy v Hodoníně, kam dorazilo na 700 fanoušků. Klub také myslí na budoucnost, když v nedaleké Velké nad Veličkou vychovává mladé adeptky tohoto sportu v rámci dívčích týmů. Pokrytí jejich přípravy i dalších nákladů vyžaduje dalších zhruba 300 tisíc korun.

„Ministr financí Miroslav Kalousek se v rámci schvalování loterijního zákona kasal transparentním financováním sportu ze strany obcí,“ připomněl Jiří Šlégr. Jak ukazuje příklad nejen házenkářek Veselí nad Moravou, o existenci v současné době už bojují nejen mládežnické oddíly a malé sportovní jednoty, ale i celky na absolutní špici ve svém sportovním odvětví. „Tím, že Kalousek slíbil sportovcům 800 milionů korun, udělal vůči nim vstřícný krok, který se promítne i do tabulek v rámci podpory sportu v EU. Opticky to vypadá jako navýšení pro sport, ale realita je taková, že loterijní společnosti v rámci úlevy na dani dávaly na sport prostřednictvím občanských sdružení přes dvě miliardy korun O ty, ovšem sport novelou loterijního zákona přijde. Ministr financí tak fakticky sportovce připravil o 1,2 až 1,5 miliardy korun,“ doplnil Šlégr.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.