V Severní Koreji panuje asijská tyranie

obrazek
16.1.2012 17:04
Pokud si člověk pročítá tiskem, i tím takzvaně seriózním, obvykle se dočte, že v Severní Koreji je státním zřízením socialistické uspořádání společnosti. Ve skutečnosti tomu tak není, poněvadž v severní části korejského poloostrova panuje asijská tyranie či despocie, kategorie, která nespadá do klasické ,,škatulky“ společenských zřízení (kapitalismus, socialismus), jak je známe dnes. Ovšem i tak je severokorejský režim těžko politologicky zařaditelný. I když se režim sám deklaruje jako socialistický a jsou zde zavedeny pětileté ekonomické plány jako v zemích bývalého sovětského bloku, tak nemůžeme Severní Koreu zařadit mezi ,,klasické“ socialistické státy, ale ani mezi ,,klasické“ diktatury.

Severní Korea je jednou z nejizolovanějších zemí světa, kde vládne v současné době nástupce zemřelého Kim Čong – ila Kim Čong - un, který však minimálně od začátku své vlády bude podléhat vlivu generality a hodlá dále pokračovat v politické linii svého otce. Nedá se tak předpokládat, že dojde ke zmírnění doslova otrockého postavení Severokorejců, zvlášť když je severokorejský režim ve své podstatě nepředvídatelným ve svých krocích navenek i dovnitř.

Korejský poloostrov byl na základě dohody Spojených států a Sovětského svazu v roce 1945 rozdělen na dvě část (zóny). Demarkační linií byla určena 38. rovnoběžka, jež od sebe odděluje Severní a Jižní Koreu, které jsou formálně ve válečném stavu, trvajícím od roku 1953, kdy bylo podepsáno jen příměří. V Severní Koreji byl nastolen režim podle sovětského vzoru, v Jižní Koreji je naopak zřízen demokratický režim s pravidelným opakováním svobodných voleb. Dne 9. 9. 1948 byla vyhlášena Korejská lidově demokratická republika v čele s předsedou vlády Kim Ir – senem. V padesátých letech došlo k tvrdému pronásledování zbytku opozice, významných osobností veřejného života, represe také těžce dopadly na věřící občany. V roce 1972 byla vydána nova ústava a současně zřízena funkce prezidenta, jímž se stal Kim Ir –sen.

Po faktickém zrušení náboženství platí v Severní Koreji závazný soubor myšlenkových a duchovních myšlenek (pravidel) Čučche, kterým se má každý Severokorejec řídit. Termín poprvé použil Kim Ir – sen v roce 1955 a Čučche je mimoto termínem znamenající soběstačnost, zvláště ekonomickou.

Kim Ir-sen zemřel v roce 1994, kdy jej vystřídal jeho syn Kim Čong-il, jenž v zásadách Čučche pokračoval, jakož i tvrdém politickém kurzu svého otce. 17. prosince 2011 Kim zemřel a moc převzal, jak už bylo řečeno, Kim Čong-un, ani ne třicetiletý syn zemřelého politika. Kim sice studoval na Západě (ve Švýcarsku), avšak těžko lze očekávat, že ,,načichl” ,,západními reáliemi”, zvláště když zemi ovládá život všudypřítomná masivní propaganda.

Protože v Severní koreji prakticky neexistuje opozice, těžko se dají očekávat byť minimální změny k lepšímu v životě běžných Severokorejců, kteří jsou pod neustálým drobnohledem státních orgánů. Příznivější životní perspektiva se tak pro ně v dohledné době nerýsuje, protože každý náznak nesouhlasu se státní mocí režim velmi tvrdě trestá. Asijská tyranie (despocie) v kombinaci s myšlenkovými zásadami systému Čučche panující v Severní Koreji je v současném světě unikátním úkazem sui generis, který má však významné mezinárodní jištění v podobě ekonomického ,,tygra” Číny, která režim hodpodářsky podporuje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

KLDR je mnoha lidem tzv. ukradená. Zajímejte se o Rumunsko, tam hoří kapitalismus s nelidskou tváří.........