V Německu se diskutuje o protivirových opatřeních

vlajka srn covid
13.10.2020 11:32
Podle německé spolkové vlády je situace pandemie koronaviru u našich sousedů vážná. Její mluvčí Steffen Seibert po konzultacích s Corona Cabinetem v Berlíně uvedl, že nadcházející týdny jsou pro druhou vlnu zásadní. Nejdůležitější věcí nyní je, že lze celostátně již nyní zaručit, že lze sledovat řetězce infekce.

Seibert bránil ostře diskutovaný zákaz ubytování a povinnost testovat cestující z rizikových oblastí, protože regiony s nízkým počtem infekcí se chtějí chránit před šířením viru. Uvedl, že každé nařízení musí být však cílené a přiměřené. Jinak by se v populaci vyvinula tzv. koronavirová únava. Důležitou úrovní varování je 50 nových infekcí na 100 000 obyvatel během týdne, které mezitím překračuje stále více velkých měst a regionů v Německu. Patří mezi ne Duisburg, Mnichov a Düsseldorf. Ze čtyř německých měst s více než milionem obyvatel tuto hranici nepřekračuje pouze Hamburk.

Vzhledem k tomu, že Německo je federálním státem, kde zdravotnictví si řídí každá ze 16 zemí, nastává zde různý pohled k doporučením vycházející od ústřední vlády. Porýní-Falcko zatím nezavádí plánovaný zákaz ubytování pro lidi z oblastí s virovou krizí, jak oznámil její ministerský předseda. Naopak Dolnosaský ministr zdravotnictví tento zákaz bránil. Je to lepší než přísná karanténní opatření, prohlásil tento sociálně demokratický politik, protože v létě bylo vidět, že cestování virus rozšířilo do značné míry. Zdůraznil, že zákaz ubytování nebyl pro něho snadný a apeloval na lidi, aby si řádně rozmysleli zdali potřebují cestovat.

Odmítl však zvýšit pokuty za porušení ochranných opatření proti covidu, protože tím se nepřekoná pandemie.

Zdravotní expert sociální demokracie však trvá na tom, že opatření bylo chybou. Podle jeho názoru cestování v Německu stěží přispívá k novým případům a její regulací riskujete strana ztrátu popularity v době, kdy má pouze šestnácti podporu pouze šestnáct procent. Místopředseda Spolkového sněmu za liberální Svobodné Wolfgang Kubicki dokonce opatření považuje za nezákonné. Německá asociace hotelů a restaurací uvedla, že tento týden očekává žaloby proti zákazu ubytování.

Na druhou stranu ministr kancléřství Helge Braun zdůraznil, že regulace je nevyhnutelná kvůli rozdílné míře infekce. Ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Artnet Laschet apeloval na občany, aby se během podzimních prázdnin, pokud je to možné, kvůli rostoucímu počtu nakažených zdrželi cestování. To platí také pro dovolenou v Německu, říká křesťansko-demokratický politik. Zelený šéf vlády Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann předtím učinil podobné prohlášení.

Diskuse o covidové krizi se odráží i v německém tisku. Zatímco STUTTGARTER ZEITUNG se dívá na cestovní pravidla kriticky, vyzývá FRANKFURTER RUNDSCHAU k přísnému dodržování všech protivirových opatření. Noste masku bez diskuse, vyhýbejte se jízdy na kolech a zvykněte si znovu na domácí kancelář. Především však žádné další debaty o obětních beráncích, metropole jsou prostě první, kdo chytily druhou vlnu vysvětluje prestižní list.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kameník

Nejsem sice lékař, ale upřímně pochybuji, že existuje univerzální lék na jakýkoliv virus. A rovněž nešlo vyvíjet lék na tehdy neexistující nemoc, o nemožnosti vyhazovat peníze v řádu miliard na vývoj takovéhoto léku nemluvě. Nejdříve musí být nemoc, musí onemocnět nebo často i zemřít pár lidí a teprve pak lze hledat medicínu, nikoliv naopak. Tak to bohužel je. Coby profesí ajťák zde shledávám velkou podobnost s vývojem antivirového SW. Ale souhlasím s p. Sedláčkem, že orientace na "ideologicky správnou" vakcínu je velká chyba. Možná jsme už mohli být částečně "za vodou", nebýt ideologické předpojatosti.

paysan

Souhlasím s Jiřím Volným. U nás se diskutuje o tom nakolik selhla vláda, ale jsou i jiné otázky. Proč u nás neznáme i jiné léky na Covid, než slavný remdesivir? Copak Čína, Rusko, Izrael a další a další nemají i jiné léky?A čím zázračným se během týdne vyléčil Trump, stejně jako předtím britský Jonson, anebo ruský premiér Mišustin? Anebo je u nás, resp.v celé EU výběr léků a případných vakcín ohraničen ideologicky? A pan Volný se oprávněně se ptá kam šly miliardy určené z veřejných peněz na výzkum léků?