V Praze protestovaly tisíce lidí proti asociálním reformám pravicové koalice

obrazek
22.10.2011 18:20
Dnes odpoledne se v Praze uskutečnila demonstrace proti vládě a jejím reformám, kterou uspořádala iniciativa ProAlt. Na protestní akci se vedle odborů podílejí také další organizace. Demonstrace na náměstí Republiky trvala asi hodinu – začala ve 14:00 – a v tomto čase vystoupili s projevy např. odborářský šéf Jaroslav Zavadil z ČMKOS, ekonomka Ilona Švihlíková nebo starosta obce Trokavec, odpůrce výstavby amerického radaru v Česku Jan Neoral nebo Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením.

"Stojíme tu na náměstí Republiky. Není to náhodně vybrané místo. Na jedné straně Národní banka, na druhé výkladní skříň s luxusním zbožím a za rohem burza. Právě banky a burzy se staly symbolem hamižnosti, proti které minulý týden protestovali lidé v 800 městech po celém světě. I my jsme součástí těchto protestů. I my si myslíme, že by měli být lidé nadřazeni nad zisk nadnárodních korporací," uvedl Jan Májíček z ProAltu. Vláda i přes odpor většiny pokračuje v asociálních reformách, tvrdí ProAlt a vyzývá občany, aby se zapojili do protestů.

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula již dříve označil plánovanou demonstraci za legitimní vyjádření nesouhlasu s připravovanými reformami penzí, daní, zdravotnictví a sociálních dávek. "Vláda přistupuje k řešení problému českých občanů způsobem, že trestá poctivé tím, že mají platit více, například zvýšením daně z přidané hodnoty," zdůraznil.

Protestní akce se zúčastnilo i přes značně chladné počasí okolo dvou tisíc lidí z různých míst České republiky. Mezi účastníky nechyběl bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se podobných akcí účastní pravidelně.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miramachek

Místo demonstrace bylo úžasné především z toho důvodu, že přímo zde lidé právem mohli obdivovat skvěle opravená a nazdobená kasárna, kterou konkurenceschopný Kalousek coby šéfnáměstek na obraně prodal za 800 milionů, aby následně kupující do koruny získal od státu peníze zpět, a to díky vložené sankci ve smlouvě, podle níž armáda nestihla objekt včas vyklidit. Nebyl to dobrý vtip od ministra financí se dvěma oscary?