V Rakousku vládne „volná hra politických sil“

rakousko vlajka
8.7.2019 09:07
Od nástupu prozatímního rakouského kabinetu spolkové kancléřky Brigitte Bierleinové sestavené z odborníků, která má být vystřídána po zářijových předčasných volbách, se překvapivě oživila zákonodárná činnost. Jsou schvalovány zákony a to takovým tempem, že by jím to ostatní zákonodárné orgány mohly závidět. Od vyslovení nedůvěry Sebastianovi Kurzovi a jeho černo—tyrkysové menšinové vlády konzervativních lidovců a populistických Svobodných koncem května až do předčasných voleb 29. září převládá v Národní radě – dolní komoře vídeňského parlamentu tzv. „volná hra sil“. Kdokoli může jednat s kýmkoli a souhlasit, neexistují žádné další vládní nebo opoziční frakce.

V rakouském parlamentě tak při zahajování zazvoní zvonek a předseda Národní rady lidovec Wolfgang Sobotka oznamuje „Vřele vás vítám dámy a pánové a žádám, aby se konalo a prohlásilo toto zasedání za otevřené“. To umožňuje, aby poté následovaly historicky neobvykle plodné dny přijetí zákonodárných aktů, které byly po měsíce zablokovány různými obstrukcemi v bojích mezi vládou a opozicí. Exhumovány jsou přitom i dlouho pohřbené potřebné zákony jako úplný zákaz používání glyfosátu, které zablokoval kancléř Kurz držící ochrannou ruku nad rolnickou lobby. Nyní všechny strany - s výjimkou lidové ÖVP - odhlasovaly zákaz kontroverzního pesticidu. Dokonce i dlouho pohřbený projekt sociální demokracie „Akce 20 000“ podpořit starší nezaměstnané. Povzbuzeni přitom jsou i zavedením zákazu kouření v rakouských restauracích, který byl odmítnut předchozí koaliční vládou i když již platil v zemích Evropské unie. Tehdejší vicekancléř za Svobodné náruživý kuřák Christianem Strache se kategoricky postavil proti tomuto zákonu. Přednost byla dána restauratérské loby , která se obávala poklesu zákazníků přes ohrožení zdraví obyvatelstva včetně obslužného personálu. A tak od 1.listopadu si v restauračních zařízeních ani tradičních vídeňských kavárnách nebudou moci jejich zákazníci zapálit. Podařilo se dále zavést tzv. „otcovský měsíc“. Umožňuje to právní nárok na volný placený měsíc pro otce po narození jeho dítěte. Je to pro obnovu sil rodičky a jejího zdraví v zájmu dítěte. Nikoliv jak vtipně poznamenal jeden poslanec jako čas pro otce slavit svého potomka. Zvýšil se i dlouho diskutovaný minimální důchod dokonce i hlasy původně jejich odpůrců jak ze strany lidovců tak Svobodných.

Pro známého rakouského politického experta Thomase Martina Hofera je to znamení blížícího se volebního dne. "Teď si jen chcete ukázat své barvy ve směru svých vlastních cílových skupin a chcete potěšit trh voličů, před zářijovými volbami" prohlásil ve veřejnoprávní ORF. Nový ministr financí Eduard Müller, až do své přísahy vysoce postavený odborník tohoto úřadu, se obával od samého počátku, že předvolební sliby povedou k růstu rozpočtových výdajů. Jeho pochybnosti se nyní potvrzují a náklady prudce vzrostly již v prvé vlně přijímání nových zákonů s kterými stará vláda nepočítala. Zatím o sto milionů eur s tím že bude mít potíže s udržením státního rozpočtu schváleným na tento rok.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.