Ve Švýcarsku bude trestná homofobie

pouta ruce
12.2.2020 13:50
Diskriminace sexuální orientace bude ve Švýcarsku trestným činem. Stane se tak na základě víkendového referenda, které bylo přijato s 62 procentní většinou helvetských voličů.

Švýcarsko sice již v roce 1942, tedy v době kdy bylo obklopeno vítězící Třetí říši, která za homosexualitu posílala do koncentráků, ji vyňalo z činů porušujících zákony. Ale teprve před dvěma léty v parlamentě byla přijata zákonná norma na ochranu před homofobií. Avšak nejsilnější síla v zákonodárném sboru křesťansko - konzervativní populistická Demokratická unie EDU si vynutila, že o tom bude muset rozhodnout lidové hlasování, protože z jejího pohledu je tím omezena svoboda vyznání a mínění a tím uzákoněna cenzura.

Sociálně demokratický iniciátor zákonné reformy Mathias Reynard prohlásil oznámení výsledků referenda za historický den. Pozitivní její výsledek se podle jeho slov stalo „velkolepým signálem pro všechny, kteří se již v minulosti stali obětmi diskriminace a současně se tak stal součástí antirasistické trestní normy v rámci švýcarského práva“. V budoucnosti tak nebude trestné jen to, kdo veřejně podněcuje k nenávisti nebo diskriminaci proti určitým etnickým nebo náboženským skupinám, ale kdo homosexuály ponižuje a vylučuje ze společnosti.

Zatím zákon zaručoval pouze ochranu konkrétních osob, proti nimž směřovali individuální útoky za jejich vyznání nebo sexuální orientaci. Kdo však veřejně urážel tyto skupiny byl beztrestný, protože se to řadilo do kategorie svobody mínění a vyjadřování.

Výsledky referenda přitom potvrdily mentalitu jednotlivých skupin voličů. V tradičních konzervativních Uri, Schwyz a Appenzell nezískalo referendum podporu a většinu pak obdrželo v tradičních progresivních západošvýcarských kantonech . V zásadě se však zřetelná většina Švýcarů postavilo za vládu a parlament, která proti diskriminační zákon prosazovala a odmítla postoj konzervativních a evangelicky orientovaných skupin, které byly rozhodně proti němu.

To se však nepodařilo v druhém referendu iniciovaným Švýcarským svazem nájemníků proti zvyšování nájemného a cen bytů. Odmítnuta byla 57 procentní většinou jimi navrhovaná iniciativa, že by státní dotací měla být podpořena bytová výstavba. Proti se již postavil parlament se zdůvodněním, že by šlo o hluboké narušení bytového trhu, který by pak nebyl vůbec schopen zvládnout vzniklou situaci. Podle názoru odpůrců, které nakonec převážilo, musí tento problém autonomně rozhodovat každý kanton a obec švýcarské konfederace podle svých možností.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Když tohle projde referendem i u tak zkušených demokratů jako jsou Švýcaři, pak je to úžasný argument proti přímé demokracii.

Dona

Bodaj by tak nedopadlo referendum, ako dopadlo. Veď do Švajčiarska utekajú a skrývajú sa všetky typy ľudí, najmä rôzne menšiny a tí čo majú niečo " za ušami ".