Ve Vídni byl napaden rabín

jarmulka
28.11.2020 14:33
Na vídeňské Landstrasse došlo k antisemitskému útoku na židovského rabína. Jak oznámila policie, útočnice mu vyhrožovala na otevřené třídě za bílého dne nožem a přitom mu srazila z hlavy klobouk s kippu za antisemitských výkřiků. Poté uprchla aniž by došlo ke zranění.

Incident se stal odpoledne na autobusové zastávce, když k vídeňskému rabínovi přistoupila náhle dosud  nezjištěná žena, urážela ho a vyhrožovala  antisemitskými výkřiky a vytáhla nůž z kabelky. Křičela „zabijte všechny Židy“, strhla rabínský klobouk s kippou z hlavy a rabína kopla.  Po tomto  incidentu přivolaná policie  okamžitě pronásledovala asi padesátiletou útočnici  vysokou 170 cm  a oblečenou v šedém kabátě. Hledání však doposud je neúspěšné.

Vyšetřování převzal Spolkový úřad pro ochranu ústavy a boje proti terorismu. IKG. Jeho generální tajemník  Benjamin Nägele uvedl, že k útoku kterému došlo  kolem  šestnácté hodiny zatím nemá žádné důkazy, že by měl islamistické  pozadí, což potvrdilo oficiální agentuře APA i spolkové  ministerstvo vnitra.

Bezpečnostní složky v současné době  vyhodnocují kamerové videozáznamy veřejné dopravy v blízkosti incidentu. Spolkový ministr vnitra Karl Nehammer se včera sešel ve Vídni s prezidentem izraelské komunity Oskarem Deutschem, který popsal útok jako znepokojivý incident a diskutoval o její bezpečnostní situaci. Ministr konstatoval, že útok na rabína opět ukázal, že antisemitismus existuje  ve společnosti, což je zcela nepřijatelné. Uděláme vše pro to, abychom incident co nejrychleji vyšetřili, ubezpečil Nehammer. Deutsch popsal útok jako „znepokojivý incident“ který negativně přijímá většina společnosti.

K záležitosti se vyslovil i spolkový prezident Alexander Van Bellen. Na Twitteru prohlásil, že  antisemitismus nesmí mít ve  společnosti místo a jeho solidarita se týká všech Židů žijících v Rakousku. Spolkový kancléř Sebastian Kurz  písemně sdělil, že odsuzuje  antisemitský útok na vídeňského rabína co nejdůrazněji. Musíme bojovat proti antisemitismu se vším odhodláním a udělat vše, co je v našich silách, aby byl židovský život     v Rakousku byl bezpečný.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.