Ve Vídni opět rozsáhlá demonstrace s nacistickým podtextem

demonstrace viden
16.1.2022 13:03
Tisíce lidí proti koronavirovým opatřením se opět v sobotu shromáždili v centru Vídně na protest proti povinnému očkování a dalším protiepidemickým pravidlům. Policie nejprve zasáhla na náměstí Hrdinů, kde z pověření orgánů perlustrovala demonstranty a zatýkala. Policejní mluvčí hovořil o obzvláště náročné operaci, protože bylo třeba se vyhnout eskalaci, když navíc bylo hlášeno, že zde jsou lidé v uniformách podobných policistům s pepřovými spreji pod zakázanou tzv. Říšskou, válečnou vlajkou, která byla zabavena.

Třicet tisíc odpůrců opatření CoV se pak odpoledne sešlo v centru města na protest proti plánovanému povinnému očkování a dalším opatřením, z nichž část byla opět ve falešných policejních uniformách a způsobila zmatek. Řada z nich byla zajištěna, protože ozbrojování na demonstracích je také trestný čin. Povinné respirátory FFP2 byly navíc nošeny sporadicky, což vedlo k četným zákrokům s pokutami až do výše 3 600 eur a zatčením, protože aktivisté navzdory žádostem odmítli si je nasadit. 

Na Twitteru také kolovaly fotografie s demonstrací s tématy bagatelizujícími holocaust a plakáty s fotografiemi Adolfa Hitlera s heslem „Očkování osvobozuje“, což byl zjevný odkaz na heslo „Arbeit macht frei“ na vstupních branách nacistických koncentračních táborů. V tomto případě probíhá mimo jiné vyšetřování možného porušení zákona o insigniích.

Ministryně pro evropské otázky Karoline Edtstadlerová v sobotu večer pak prohlásila: „Dnes došlo v centru Vídně opět k absolutně nepřijatelným antisemitským incidentům. Někteří opět zneužili vysoké dobro práva demonstrovat k šíření opovrženíhodného souboru myšlenek. To je šokující a musí to být co nejdůrazněji odsouzeno.“ 

Do demonstrací se opět aktivně zapojili pravicoví Svobodní z FPÖ. Předseda FPÖ Herbert Kickl na demonstraci vystoupil s projevem, za což jej ostře kritizoval ministr vnitra Gerhard Karner. Kickl ohlásil „skutečný tanec v parlamentu“ v debatě o povinném očkování v příštím týdnu a slíbil, že bude pokračovat v boji za nové volby. „Vláda je mrtvá, demokracie žije, jen kancléř Karl Nehammer, to ještě nepochopil“, vyhlašoval předseda FPÖ a zvláště ostře kritizoval plánovanou povinnost očkování:

„Ústavně tento zákon není ničím jiným než porušením základních práv a svobod a z lékařského hlediska nezůstal žádný z uváděných důvodů pro očkování.“ Proto vyzval ke zrušení dalších pravidel CoV, jako je požadavek na ústěnku a uzamčení pro neočkované. V sobotu večer Kickl pak na ORF oznámil: „Dnešní demonstrace za svobodu byla opět velmi jasným a také extrémně disciplinovaným důkazem vůle ke svobodě dotčených lidí proti těmto nepřiměřeným donucovacím opatřením černo-zelené koróny.“

 Mezi řečníky byli další představitelé FPÖ jako jejich předseda Dolního Rakouska Udo Landbauer a generální tajemník Michael Schnedlitz, odpůrci opatření Martin Rutter a lékař Andreas Sönnichsen.

Sociálně demokratický bezpečnostní mluvčí Reinhold Einwallner poukázal, že další řečník FPÖ pronášel: „Norimberských procesech 2.0“ pro všechny poslance, kteří budou hlasovat pro povinné očkování. "Toto neomalené zlehčování holocaustu tím, že se členové Národní rady staví na roveň nacistům v koronavirové krizi, je extrémně nebezpečné a nemá místo na scéně parlamentní strany," zdůraznil ve vysílání ORF.

 

Ilustrační foto

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Z mého pohledu je   autor  Richard Seemann

hlásná trouba  německého  a rakouského mainstreamu.

Z jeho  článků se nikdy  nedozvíte, co se v realitě  v těchto státech  covidové diktatury odehrává,

s jakou brutalitou postupuje tamější policie proti pokojným, nyní  chodcům na procházce, neboť  demonstrace jsou zakázány,

nikdy se nedozvíte, že represivní složky, tolik podobné SA  v roce 1933, nasazují mezi protestující  své špicly a provokatéry,

kteří vyvolávají potyčky s policií, což pak  veřejnoprávní média, naprosto podřízena  vládě (v Německu  SPD a Zelení), náležitě nafouknou, jak že jsou ti demonstranti  násilní, stejně jako v Rakousku tuhle pokojnou demonstraci pak

onálepkují, že byla s nacistickým podtextem.

Komická figurka, v osobě současného  německého ministra zdravotnictví, K.Lauterbacha (SDP, co jiného), bubnuje na poplach, že je nutno všechny  rychle očkovat,  protože  další varianta viru  sice  způsobuje pouze lehčí onemocnění téměř bez příznaků, ale vakcínovat je  třeba. (Vždyť  ty draze nakoupené  se přece nevyhodí, že ano, absurdity  Německa v přímém přenosu.)

 

 

 

 

  

JiB

Vážený pane Klimente,

je poněkud nepatřičné vytvářet dojem, že demonstrace proti povinnému očkování, kterých se ve Vídni účastnilo na 30 tis. lidí je neonacistická záležitost. Pokud by někde na okraj pan Seemenn zmínil, že se tam připletlo pár provokatérů s tím či oním, tak budiž, ale pokud dává již do samotného názvu článku, že to měla být demonstrace "s neonacistickým podtextem", tak vytváří dojem, že o víkendu pochodovalo Vídní 30 tis. nácků. O čemž si dovolím pochybovat aniž bych tam byl. 

Další věcí je, jak interpretujete jednotlivé transparenty. Příkladně plakáty s fotografiemi Adolfa Hitlera s heslem „Očkování osvobozuje“ jistě nebyly míněny ani jako znevažování holokaustu ani jako oslava Adolfa Hitlera natož nacismu jako takového, ale zcela jistě naopak jako důrazné varování před COVIDovou diktaturou a upozornění na značnou podobnost.

Upřímně by mě zajímalo, pane Klimente, zda to nevidíte a nedochází Vám to a nebo to chápete a záměrně manipulujete?!

Mimochodem Rakouská nová protiCOVIDová pravidla způsobůjí vážné problémy i některým obyvatelům Rakouska, kteří mají dvě tečky a z pádných důvodů nestíhají tečku třetí. Viz článek "Bye bye Pfizer / Ako za pár dní urobili zo zodpovedného očkovanca de­zolát­a". Proto předpokládám, že drtivá většina protestujících budou holt normálí, řadoví obyvatelé Rakouska, kterým jen přetekl onen pověstný pohár trpělivosti.

stanislav-kliment

Použiji z komentáře JiB citát "vypadáli něco jako kachna, chováli se to jako kachna, tak to bude kachna". Jestliže někdo pochoduje s neonacistickými symboly a používá výroky asociované s německým nacismem, nemůže se divit, že bude považován za neonacistu. Je samozřejmě otázkou vkusu, nakolik se účastníci podobných demonstrací od nácků distancují.

JiB

Osobnně si vůbec nemyslím, že přirovnávání současných proticovidových opatření k praktikám nacistického režimu by bylo znevažováním holocaustu, protože v mnoha ohledech se nástupu tohoto zločinného režimu a jeho praktikám podobá. Lidé jsou skutečně třídění na občany 1. a 2. kategorie a to na základě vakcinace experimentálními látkami, které v Evropě nemají ukončený schvalovací proces a jsou povoleny jen podmínečně. Je přitom prokázáno, že šíření viru v žádném případě nebrání a na poslední masově se šířící variantu vůbec nezabírají v žádném směru.

Jinými slovy vypadáli něco jako kachna, chováli se to jako kachna, tak to bude kachna i kdyby o sobě stoktrát tvrdila, že je velbloud. 

Nemyslím si, že je zrovna šťastné vytvářet dojem, že proti COVID-diktatůře protestují neonacisté. Že tak činí představitelé této diktatury je pochopitelné, na jejich místě bych to také činil a posílal bych tam ještě více Bretschneiderů, ale u novinářů bych očekával kritický odstup. Bráno do důsledku, tak třebas takové Švédsko, které zvolilo poněkud jiný přístup ke COVIDu než Rakousko by touto optikou bylo pravicově extrémistické, protože praktikuje to, co ti demonstranti požadují.

BTW: jak se těšíte na 4., 5., 6., ...10. ... bustrovací dávku? Podotýkám v situaci kdy i mainstreamoví odborníci tvrdí, že po Omikronu již prakticky nebude člověka, který by se s COVIDem nesetkal. Kdy budeme téměř všichni promoření.