Ve Vídni se jedná o nové vládě

prater
18.11.2019 12:02
Jedno sto lidovců a Zelených zahájilo koaliční jednání, když před tím od poloviny října se konaly předběžné konzultace o možnosti vytvořit společnou vládu. Základem jednání je dlouhá listina přání obou stran na které závisí možnost dohody o jejich společném postupu.

Jednání budou bezesporu složitá vzhledem k tomu, že jde o dvě zcela rozdílné strany, které vycházejí  často z protichůdných požadavků. Navíc na jejím seznamu jsou body, které chtěla ještě řešit předchozí koalice lidovců s populistickými Svobodnými, která byla odvolána parlamentem po ostudné tzv. Ibizké aféře. Mezi ně patřila i daňová reforma, která měla přinést snížení o pět miliard Eur, kterou plně podporovala Hospodářská komora WKÖ s nejasnými sociálními dopady.  Zelení mají zase svůj katalog požadavků pod heslem boje proti chudobě, ve které jde především o podporu dětí v sociálně ohrožených rodinách, dostatek sociálních bytů jakož spravedlivých mezd a důstojných důchodů.

Šéfové rakouských lidovců a Zelených, Sebastian Kurz a Walter Kogler oznámili, že bylo  rozhodnuto na základě jednomyslných usnesení  jejich stranických grémií zahájit oficiální koaliční jednání v šesti tématických skupinách pro problémy státu, společnosti, transparence, hospodářství a financí. Pokud bude dosaženo předběžné dohody  předloží pak společný vládní program a navrhnou jmenovité obsazení vlády. 

Druhá nejsilnější  v parlamentě, strana sociálních demokratů je vyzvala, aby urychlily její vytvoření, protože Rakousko potřebuje konsekventní klimatickou politiku a dohnat co nejrychleji neprojednané problémy předchozí Kurzovy vlády. Jak ukázalo dosavadní  jednání  politologové poukazují, že obě strany však stojí před nelehkými úkoly, které budou nuceny překonat často složitými  kompromisy vzhledem k tomu, že sice jde o středové strany z nichž lidovci směřují vpravo a Zelení do leva. Budou muset překonat pro společnost často sporné důležité problémy vedle klimatizačních především otázky spojené s imigrací a sociální politikou, která je v současné době v Rakousku nejcitlivější.

Pokud jde o zahraniční politiku, mohlo by se na prvý pohled zdát, že se usnadní vztahy s Evropskou unii, která se kriticky dívala na dosavadní koalici lidovců s pravicově populistickými Svobodnými. Nepůjde tak o kritiku vůči Bruselu, ale k některým jejím členům mezi nimi i České republiky. V našem případě zejména pro naší jadernou politiku, kdy Rakousko  nesouhlasí s připravovaným rozšiřováním Temelína a Dukovan o další bloky a je proti jejímu energetickému využívání. Není pochyb o tom, že Zelení ve svém vládním angažmá budou tento tlak na nás ještě více zvyšovat.

Zkušený sociálně demokratický politik bývalý spolkový prezident Heinz Fischer prognózuje, že do Vánoc bude úspěšně  poprvé v dějinách země sestavená lidovci vlády, ve které budou Zelení. Podle jeho názoru, pro Kurze jde o příznivou kombinaci jak si zajistit jistou většinu v Národní radě.  Zelení  pak chtějí spoluvládnout o co se neúspěšně pokusili  v roce 2003 a učiní vše, aby s lidovci byla vytvořena.  Odpovídá to současně přírůstku voličů a sympatizantů  Zelených i v sousedním Německu , kde na právě skončeném sjezdu vyhlásila své úsilí vstoupit po příštích volbách do spolkové vlády a  při nedávných volbách ve Švýcarsku.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.