Veřejná interpelace na ministra životního prostředí Tomáše Chalupu ve věci řešení likvidace ostravských kalů

obrazek
6.2.2012 19:31
Na konci minulého roku jsem jako první veřejně oznámil, že se v tichosti a za souhlasu severočeských politiků v čele s vedením Ústeckého kraje, hejtmankou Vaňhovou, jejím náměstkem Arno Fišerou, ale i předsedou sněmovního výboru životního prostředí a litvínovským starostou Milanem Šťovíčkem, do Ústeckého kraje dováží desítky tisíc tun nebezpečných ostravských kalů, které se zde budou několik let skladovat a pálit v cementárně v Čížkovicích.

Varoval jsem také, že další desítky tisíc tun kalů jsou potajmu, doslova podvodem, vyváženy do Polska a že zde již polské orgány zahájily kroky, které povedou k tomu, že český stát bude muset na své náklady tyto kaly dovézt zpět na naše území a zde za další peníze daňových poplatníků také spálit. Stejně tak jsem upozornil na možnost, že firmy, zajišťující za státní miliardy likvidaci ostravských kalů, oznámí, že překvapivě objevily další desetitisíce tun kalů a budou po státu požadovat další miliardy za jejich odstranění.

Mé obavy se naplnily. Stát bude muset zaplatit dovoz a likvidaci minimálně deseti tisíc tun kalů z Polska, minimálně proto, že stále nevíme, kolik jich celkem vlastně sdružení okolo firmy Geosan za naše peníze fintou do Polska vyvezlo.

Jisté je také to, že stát bude muset zaplatit minimálně další miliardu za likvidaci dalších 70 tisíc tun ostravských kalů.

Vážený pane ministře životního prostředí, žádám Vás proto veřejně, abyste občany seznámil s dalším postupem ministerstva životního prostředí při řešení tohoto problému. Chci od Vás, stejně jako od pana premiéra, slyšet záruku, že ani gram těchto kalů již nebude ani skladován, ani spalován v Ústeckém kraji. Chci od Vás slyšet, zda bude Vámi vedený rezort požadovat náhradu za dovoz kalů nelegálně vyvezených do Polska a jak bylo možné vydat rozhodnutí o tom, že se nejedná o nebezpečný odpad, ale o výrobek, což umožnilo takto nelegálně vyvézt kaly do Polska.

Žádám Vás, pane ministře, abyste celou věc vyšetřil a zvážil podání trestního oznámení.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.