A veřejnost povstala...

obrazek
17.10.2011 22:18
Hnutí, které po celém světě protestuje proti finanční a bankovní oligarchii, začíná nabírat v současnosti na síle. Roztahování sociálních nůžek již začíná být v některých zemích tak veliké, že se společnost aktivizuje a demonstruje proti existujícímu politickému a vládnímu establishmentu. Hnutí ,,Occupy Wall Street", které se stalo spouštěčem dalších lidových manifestací, ochromilo v poslední době zaběhlý život Američanů, protesty jsou na některých místech velmi silné. Demonstrace proběhly v 719 městech po celém světě v 71 zemích. Skutečnost, že se pravděpodobně blíží další krize, současně neguje pozitivní vyhlídky běžných občanů na slušný život, proto se dá předpokládat, že tyto akce budou pokračovat v masovějším měřítku ještě silněji.

V České republice probíhá (a bude probíhat) iniciativa s názvem Skutečná demokracie teď, kterou vede J. Cempírek. Asi tři stovky lidí zde vyjádřily odpor proti vládním ,,reformám", narůstající moci nadnárodních koncernů a tezaurování bohatství do úzké skupiny finančních olygarchů. Iniciativa si dala za své heslo ukázat na hamižnost a sobectví velkých světových korporací. Bohužel jsou u nás politikové, kteří původ a rozsah antikapitalistických vystoupení vůbec nepochopili anebo toho nejsou schopni. A manifestanty degradují na ,,anarchisty" nebo je mají za deklasované či kriminální živly. Mám na mysli např. europoslance H. Fajmona (ODS), který konstatoval: ,,Myslím si, že to je nová vlna starého anarchismu." Přisadil si též L. Jakl, politický poradce prezidenta V. Klause, jenž řekl, že požadavky demonstrantů by byly splnitelné pouze v diktatuře.

Výše zmíněné výroky pouze dokreslují, jak pravá část politického spektra je v tomto případě zcela mimo mísu. Škrty, které provádí kromě české vlády i řecká, portugalská či italská, logicky zasáhly rozpočty obyčejných lidí, kteří nevidí jinou možnost, jak upozornit na svou tíživou sociální situaci, než otevřením protivládním vystoupením. Protilidová politika naší vlády neskýtá žádnou šanci, že se v nadcházejících třech letech v tomto směru něco změní.

A tak veřejnost demonstruje za svůj důstojnější život a proti narůstajícím sociálním rozdílům, které ,,škrtvlády" svou nekoncepční politikou dále přiživují. Pravice po celém světě však postrádá byť sebemenší reflexi za současný společenský marasmus, domnívá se, že lék na uzdravení společnosti zaručují pouze a jen škrty, nikoliv hospodářský růst, investice a inovace. Popírá základní principy solidarity bohatších s chudými, protože chudí si za to, že jsou chudí přece mohou sami. Daňovou progresi, jež je standardním fiskálním nástrojem v západní Evropě, pak označuje za ,,bič" na bohaté, které chce levice trestat za to, že si dovolili zbohatnout. Pravicoví činitelé však neřeknou, kdo z nich zbohatl poctivě a nepoctivě, kdo z nich tuneloval a kdo vydělal na neveřejných předražených zakázkách. Úspěšní jsou pouze ti, kdo nahromadili určité množství hmotných statků, a ti, co jimi nedisponují, jsou neúspěšní a méně se snažili. Toť jedna z ústředních ideologických manter našich pravicových vládních představitelů.

Demonstrace probíhající v této době po celém světě reflektují právě tuto sobeckost, antisolidaritu a falešné rozdělování lidí na úspěšné a neúspěšné. Mezinárodní veřejnost se tak začíná šikovat do jedné fronty a důražně protestuje proti současnému stavu, který může při pokračující škrtací politice v některých zemích vyústit do vážného sociálního a mravního rozkolu společnosti. Pokud si ,,škrtvlády" ve světě domnívají, že demonstrace ,,anarchistů" jsou pouhým zábleskem ve tmě, jakýmsi chvilkovým vzepětím mas, tak se podle mého názoru velmi mýlí. Čím více se totiž bude škrtat, tím více lidí bude bezprostředně ohroženo chudobou. A pak se může stát i to, že ,,reformátoři" budou ,,anarchisty" posláni tam, kam patří - na smetiště dějin.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Pane Petře Duchoslave, díky, že jste zvednul právě tohle téma. Všechno muselo někdy nějak začít. Tohle by mělo být téma pro sociology, politology, prognostiky etc. Opravdu, bez jakéhokoliv postranního posmívání.

Zajímavé je, že se tento fenomen ZNOVA /ano, znovu/ ale tam, kde by to nikdo nečekal. Já mám na to tuto svou teorii vzniku této situace  (ve velké stručnosti, prosím). Také tady bylo na počátku slovo a zřejmě bylo vedeno dobrým úmyslem. Nejmenovaný prezident USA vsadil na to, že by každá rodina měla mít svůj byt nebo dokonce dům. Každý víme, že stavebnictví je velmi komplexním oborem, což je krásně dokumentováno ve filmu "Na samotě u lesa". Potřebujete: písek, vápno, cihly, okna, všechno to dopravit atd. atd. a také peníze, za které to pořídíte. Prostě se to pozitivně dotkne takřka všech odvětví průmyslu, ale i mnoha odvětví služeb, najmně bankovních. Mňam mňam.

A ty peníze? No, ty vám půjčí naše banky za zvýhodněných, velmi přitažlivých podmínek. A když do toho půjdou najednou miliony rodin, tak to má například tyto dva efekty: zdraží se prudce ceny nemovitostí a ... dojdou peníze. Banky si půjčí, nejlépe v Číně a ty půjčky na budoucí byty přemění v různé mezibankovní a burzovní deriváty - z papíru.

Když Číně za ty půjčky umožníme bezbřehý přístup na trh USA, potažmo do Evropské unie, podáváme čertu prstík. A on chňapne celou ruku. Každý extrém a to v takhle krátkém období, je vražedný. Konec znáte, bohužel. Není třeba rozvíjet výrobu, protože všechno se dá přece laciněji dovézt. Dokonce i peníze na nákup toho dovezeného zboží. Každý velký mejdan končí kocovinou.

Je třeba teď najít víníky, majitelé bytů a domků nemají na splátky, protože nemají zaměstnání. Viníkem je pažravý kapitalismus. Pokolikáté již? Shodou okolností je dnes 24. října. V roce 1929 to byl pátek. Černý pátek. Přeji svým i vašim potomkům světlejší zítřky, než jak se to zatím jeví na burzovních obrazovkách.

 

pudlikmaxik

to už tak bývá, že ti, co mají moc, jsou u koryt, dostávají ohromné peníze, si nebudou vypouštět rybník, i když je notně zabahněný.