Vídeňský socialistický starosta směřuje k liberální NEOS

spo neos
30.10.2020 13:39
Na první pohled překvapivě, ale nikoliv neočekávaně vídeňská sociální demokracie oznámila vážná koaliční jednání s liberální NEOS. Politologové docházejí k názoru, že pro nově zvoleného starostu 59letého Michaela Ludwiga je NEOS přes všechna rizika prostě jednodušším partnerem. Rozhodující zřejmě je, i když jde o nejmenší opoziční stranu, že proti lidovecko – zelené vládní koalici vytváří protiváhou.

„Model Ludwig“ tak jasně končí   politiku   dlouholetého předchůdce Michaela Häupla  a spolupráce se Zelenými. Pokud tedy budou rozhovory úspěšné uzavřeny vytvořením sociálně-liberální koalice. Je zřejmé, že Ludwig dokázal téměř bez rozporů prosadit názor, že má s NEOS více možností, protože začíná od nuly s prázdným listem papíru. Při řešení problémů ve zdravotnictví a školství, včetně sociálních problémů v době pandemie se překrývají a NEOS se tak stane nekonfliktním partnerem sociálních demokratů.

Po obsahové stránce se ještě uvidí, co by nová koalice přinesla. Obě strany by nyní potřebovaly předvést projekty, které na první pohled nemusí být nutně nejdůležitější, ale bezproblémově by vyhovovaly oběma stranám. NEOS také potřebuje symbolický úspěch, transparentnost a nepotřebuje se spořit o zvětšení nebo zmenšení vídeňské městské správy. Vyhovuje jí, že Ludwig nyní usiluje o společnou koalici, ve které NEOS nahradí Zelené v některých především zdravotních otázkách, a to jako protivník spolkové vlády. Na druhé straně s ní ovšem bude spolupracovat, protože Vídeň je srdcem Rakouska.

Třicetiletý vedoucí vídeňský politik NEOS Christoph Wiederkehr je potěšen rozhodnutím sociálních demokratů, že je tu vůle odvážit s nimi učinit něco nového. S Michaelem Ludwigem se již setkali během volební kampaně, kdy uzavřeli, jak charakterizoval, spravedlivou dohodu iniciovanou NEOS o horní hranice nákladů na ní věnovanou. V každém případě je přesvědčen o možnostech úspěchu v nadcházejících jednáních. Domnívá se, že cíl stanovený Ludwigem, že rada by měla být ustavena do poloviny listopadu, je proveditelný.  

Vídeň podle něho potřebuje skutečnou reformní koalici, která nejen dobře zvládne pandemii , ale také přemýšlí o tom, co bude potřebovat Vídeň v následném období do roku 2025 .

Wiederkehr přednesl výhled co je třeba dosáhnout zejména v oblasti vzdělávání. "Chci žít ve městě, kde jsou dobré školky a školy výchozím bodem pro šťastný život, ale také pro mnoho dalších věcí,“  prohlásil. Podle NEOS musí být vídeňská politika a správa transparentnější a při jednáních budou hrát důležitou roli také oblasti ochrany klimatu, rozvoje města a dopravy.

Michaelu Ludwigu, který chce otevřít dveře „progresivní koalici“ předchozí průzkumné rozhovory rychle odhalily, že s NEOS bude nejpravděpodobnější shoda, protože mají mnoho společného. Pokud jde o obsah a jejich implementaci se v průzkumných rozhovorech objevil soulad. Na rozdíl se Zelenými a z hlediska obsahu svých volebních manifestů nejsou daleko od sebe. Jde spíše o detaily, kde obě strany naznačily ochotu ke kompromisu. Ve výkonném výboru sociálních demokratů byly proti koaličnímu jednání pouze dva nesouhlasné hlasy a v předsednictvu bylo rozhodnutí o ní jednat jednomyslné.

 

 Foto: Lídr NEOS Christoph Wiederkehr  a socialista Michael Ludwig

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.