Virtuální prohlídka Osvětimí - děsivé klikání

obrazek
11.2.2012 19:28
Polští fotografové zveřejnili na internetu před několika dny panoramatické snímky koncentračního tábora v Osvětimi. Fotografie ve výjimečně vysokém rozlišení se zajímavou koncepcí prezentace vám umožní virtuální procházku černou dírou dějin člověka. Děsivá je ale nejen Osvětim, ale především virtualita jejího nahlížení...

Na mapě si vyberete místo, kam se chcete při své virtuální cestě Osvětimí podívat, například mužské latríny, jednou kliknete a jste tam. Sférické snímky, ptačí perspektiva, fotografie ve výjimečně vysokém rozlišení a mapa s vyznačenými místy, kam se můžete podívat dále. Vnitřek ubytoven, příjezdová rampa, výhled ze strážní věže, snímky Osvětimi v noci, to vše by mělo podle tvůrců projektu dokumentovat mrazivou atmosféru, která i v dnešní době v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau panuje.

"Nápad udělat virtuální prohlídku tábora Auschwitz-Birkenau nás provázel už delší dobu. Chtěli jsme to místo zachytit, abychom uctili památku jeho obětí. Focení začalo už v lednu 2011 a trvalo bez pár chvil rok. Udělali jsme celkem asi 200 panoramatických snímků, přičemž mnohé z nich pochází z míst, kam běžný návštěvník nemůže," řekl serveru Novinky.cz jeden z fotografů, osmatřicetiletý Polák Marek Kocjan. "Vytváření snímků bylo obtížné - technicky, ale i emočně. Vše jsme museli domlouvat s tamějším muzeem, které ročně navštíví 1,5 miliónu lidí. I proto jsme některá místa museli fotit právě v noci. V létě ještě hodláme v našem projektu pokračovat," dodal Kocjan.

Fotografii rozbořených krematorií si můžete natočit ze všech světových stran. Technika je dokonalá … technika je dokonalá … tehdá i dnes! Děsivé nejsou ani tak obrázky Osvětimi, nevědomým, médii světovou válkou a holocaustem obtýden, na některých kanálech denně, masírovaným, nemohou přijít děsivé, dnešním teenagerům ani „živá“ procházka v tom obrovském areálu dobře organizované smrti nepřijde děsivá. Co je skutečně děsivé, je naše klikání, jen to vyzkoušejte, po chvíli to bude již znuděné klikání. Nic se nenačítá tak rychle, jak bychom chtěli, tohle už jsem viděla několikrát, a kde vůbec je ta nejlepší a nejpůsobivější fotka ...

Polští fotografové to jistě mysleli dobře, „chtěli uctít památku obětí“, ale skrze naše dokonalé aparáty a techniku lidské mysli se vzdalující je to úcta vskutku, a naposledy děsivě, paradoxní. Mám za to, že každý jeden z těch, kteří museli v rekordním čase proletět komínem a každý z těch, kteří, jak mohli svědčit, jen náhodou přežili, by stáli o trochu jinou úctu. To hrobové ticho, to úpěnlivé volání po milionu mrtvých, které stále rezenuje v černé díře zvané Osvětim, to úzkostné svírání, když je milion mrtvých nepředstavitelný, ten ještě úzkostnější strach, když si na jejich místě představíte vlastní dítě nesmyslně umírající, to vše je nezobrazitelné, nepřibližitelné ... Ta černá díra samotná ale není tak daleko, jak by chtělo na fotografiích vypadat, jak by chtěli některé síly, aby v telce vypadala. K propastné zkušenosti, mezní či poslední zkušenosti Osvětimi se nijak nemůžeme dostat. A když se dostaneme tak stejně jako z hloubky černé díry nebudeme moci vyprávět. Můžeme se ale přibližovat k horizontu události a to vůbec není málo. Nevede k němu cesta skrze fotografii, ale skrze malé černé díry úplně stejného základu jako ta jedna velká světová v nás samotných. Když dáte všanc vše co máte, když dáte všanc své vlastní dítě, abyste se dozvěděli, co je člověk zač.

Uprostřed fotografie zničeného osvětimského krematoria vám technika polských fotografů nabídne odkaz – odlet – do tibetského budhistického kláštera - „far far away“. Nevěříte, vyzkoušejte ZDE. Budete se asi jako já usmívat nevěřícím šklebem, pak si už ani ne v podivu masírovat čelo s hlavou dočista prázdnou, a pak stejně jako já kliknete. A tak to bude možná lépe.

katerina-vaclavu
Vystudovala Fakultu humanitních studií, obor Elektronická kultura a sémiotika. Na volné noze pracuje jako redaktorka internetových stránek. Zajímá se o filosofii člověka, umění a především literaturu.
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.