Volby do ruské Státní dumy žádná velká překvapení nepřinesou. Tandem Medveděv - Putin voliče oslovuje a jde si pro vítězství

obrazek
4.12.2011 01:00
Dnes - v neděli - půjdou miliony obyvatel Ruské federace k volbám do Státní dumy, aby vybrali jejích 450 nových či staronových poslanců. Ve volbách podle průzkumů zvítězí vládní strana Jednotné Rusko, vedená Vladimírem Putinem. Na druhém se umístí komunisté, na třetím liberální národovci Vladimíra Žirinovského. Jako poslední by se měla do parlamentu dostat malá levicová strana Spravedlivé Rusko, založená kremelskými politiky před minulými volbami, aby odlákala část hlasů komunistům. Malé opoziční strany jako Jabloko se do Státní dumy nedostanou, protože nezískají požadovaných 7 procent hlasů. Budou to volby normální, na jejichž průběh bude dohlížet několik set pozorovatelů z domova i ze zahraničí. Jedině je možné, protože to naznačují některé průzkumy, že Jednotné Rusko ztratí dvoutřetinovou ústavní většinu, kterou mělo až dosud, a počet jeho poslanců se sníží z 315 na 250 až 260.

Státní duma již funguje bez problémů několik let, ale její vliv na politiku země je omezený. Vládním systémem v Rusku není demokracie parlamentní ale prezidentská, s důrazem na osobnost hlavy státu. Ostatně Rusko klasický parlamentní systém západoevropského typu ve svých dějinách nikdy nezažilo, pouze vládu lepších a schopnějších carů, stejně jako těch nepříliš dobrých a schopných, což se týká i epochy komunistů, kdy panovníka nahradil generální tajemník strany. Putin - stejně jako jeho dnešní nástupce Medveděv - patří k těm lepším a schopnějším osobnostem v politice, na rozdíl od Jelcina, v jehož období zažilo Rusko nejhlubší propad své moderní historie. S Putinem přišla konsolidace státu a jeho posílení doma i v zahraničí. Tehdy se Rusko opět vrátilo do politiky jako významný činitel v globálním světě. Což se nutně projevilo i v postavení hlavy státu a v rozsahu vlivu zákonodárného orgánu.

Dnešní Státní duma je stále významný orgán, i když hlavní slovo má nadále prezident a od něho odvisející orgány. Její významná úloha se projevuje v zákonodárství týkajícím se správy státu, jeho hospodářské a ekonomické činnosti a celkové přestavby v moderní zemi pro 21. století. Rusko je významný dodavatel ropy a zemního plynu pro Evropu, jeho hospodářství se postupně modernizuje a země se přizpůsobuje změnám, které přinesl čas. Vladimír Putin před nedávnem prohlásil, že změny ve světě si nutně vyžádají i změny v Ruské federaci a že jenom nechytrý člověk by se jim bránil. Nelze také zapomínat, že Ruská federace je druhý nejsilnější raketový a jaderný stát ve světě, což nutně ovlivňuje veškerý státní chod, včetně činnosti Dumy.

Jednou z prvních věcí, nad kterou se tak v nové Státní dumě bude jednat a uvažovat, bude téměř jistě ruské stanovisko k budování amerického protiraketového štítu v Evropě. Obavy z čistoty amerických záměrů a jednání zaznívaly i v právě končícím sboru také v souvislosti s v Praze podepsanou odzbrojovací dohodou Start. Soustavné budování štítu bez ohledu na obavy ruských politiků a občanů a také poslední Obamovo odmítnutí podepsat právně závazný akt, že štít není namířen proti Rusku - to nejsou dobré zprávy, které by nové poslance povzbudily například k podpoře a pomoci Američanům v Afghánistánu, zejména ve chvíli roztržky s Pákistánem a plánovaným stahováním amerických vojáků.

Dobrým vztahům jistě nepřispějí ani ti, kteří jsou vždy připraveni zpochybňovat průběh ruských voleb a vydávat prohlášení o jakémsi porušování demokratických standardů. Rusko i zde již dosáhlo velkého pokroku a není pochyb, že volby jsou spravedlivé a demokratické. Neznamená to sice, že někde nedojde k pochybením či drobným manipulacím, ale to se děje i v zemích s mnohem hlubší demokratickou tradicí. Může se některým nelíbit, že neuspějí jimi protěžované strany, kterým se ostentativně říká demokratické, ale faktem je, že již několikeré volby nejsou schopny uspět ve volební soutěži. A to je spíše k zamyšlení nad těmito stranami, než nad volbami samotnými.

Ruská federace je euro-asijský, globálně zaměřený stát s kladnými i negativními faktory, se kterým musíme žít. Třeba jen proto, že potřebujeme využívat jeho plyn a ropu (a Rusko nám ji ovšem dodávat). Pro vypočitatelný a bezpečný vývoj je jistě dobré, že volby nepřinesou žádná krkolomná překvapení a že budoucím hybatelem bude opět tandem, byť se změněnými rolemi - Dmitrij Medveděv jako premiér a Vladimir Putin jako prezident. Státní duma, která vzejde z dnešních voleb, je ale i v ruském prezidentském politickém systému bytostně důležitým orgánem. Také proto bude zajímavé, jakkoli známe její hlavní rozložení, sledovat - a ovšem také respektovat - konečné výsledky vůle ruských občanů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

to: Zdeněk Filip - 5.12.2011 07:42.

V SSSR a potom v Rusku a bývalých sovětských republikách jsem byl pracovně více než padesátkrát. Mám tam hodně dobrých přátel. Je třeba si uvědomit, že je to rozsahem největší země světa a  také i dnes země s největším národnostním rozložením. Je to kontinent, který opravdu nelze "humanitárně bombardovat". Po sérii partajních dědků, naivního Michaila Sergejeviče a opileckého Borise Nikolajeviče má v čele někoho zcela nového.

Rusové jsou národ velmi vzdělaný, který nezapoměl, co všechno špatného prožil v nedávné historii. Je naprostý omyl si myslet, že tito vzdělaní lidé by opakovaně skočili na špek někomu, kdo tu zemi vede špatným směrem. Jestli měla vládnoucí strana dokonce ústavní většinu, byla to neopakovatelná situace. Tady tisk s hloupou škodolibostí pořád předestírá, že dnes má "jen" nadpoloviční většinu.. Je to hlupáctví - ty hlasy se (díky ekonomickým těžkostem, které se vyhnuly jen pár zemím na světě) přelily ve prospěch komunistů a Žirinovského. To se KOMU LÍBÍ, proboha?

Na jiném místě píšu, že my a celá EU čile stále více dováží z Číny, která rozhodně není ani trochu demokratická, potlačuje menšiny, trpí dětskou práci, ničí svoje životní prostředí, porušuje autorská práva a nedodržuje normy na své výrobky. To se KOMU LÍBÍ, proboha?

Mám deset odůvodněných připomínek k předsedovi vlády V. Klausovi, k prezidentu Klausovi takřka žádnou. Netěší mě, že má pravdu ve vztahu k EU. Těší mě, že se snaží zlepšit vztah k zemi, kde jsme odhodili obchodní vztahy do ideologického bláta. A jsem rád, že se mu to daří. Sháníme odbyt v "demokratické" Africe (která je už obsazena Čínou), v "demokratické" Jižní Americe a bůhvíkteré Tramtárii. To se KOMU LÍBÍ, proboha?

heriot

Demokratická není  žádná země na světě...

A jak to má doma Rusko zařízeno je čistě jeho věc, pokud nebombarduje humanitárně koho si zrovna umane, což zatím, jak se zdá nečiní a činit nehodlá. Na rozdíl od jiných....

pudlikmaxik

Rusko nikdy nebylo, není a nebude demokratické. A to si - jak byl po internetu pokřtěn-  "papátunel" Klaus pozval jednoho z nich......není to příznačné pro stávající českou vládně-hradní garnituru ?