Volby v Rakousku nepřinesou převratné změny

obrazek
21.8.2013 19:28
Do parlamentních voleb v Rakousku zbývá více než měsíc a podle průzkumů preferencí z 20. – 28. července se zřejmě žádné politické zemětřesení konat nebude, protože pozice čtyř hlavních stran se nezměnily. Současná vláda velké koalice pod vedením kancléře Wernera Faymanna si udržuje přibližně stejný elektorát jako v době, kdy po volbách na konci září 2008 nastoupila do úřadu. Očekává se, že v Národní radě – kromě sociálních demokratů, lidovců, svobodných a zelených – zasednou i představitelé euroskeptické strany Team Stronach a naopak poslanecké lavice opustí Haiderovi pohrobci z Aliance pro budoucnost Rakouska.

Obě vládní a zároveň největší strany v zemi tvořící rudo-černou koalici oproti volbám v roce 2008 mírně oslabují. Sociální demokraté (SPÖ), kteří před pěti lety získali 29,3 % hlasů, si se současnými 27 % udržují prvenství. Podpora Rakouské lidové strany (ÖVP) poklesla z 26 % na 24 – 25 %, což stačí na druhé místo. Třetí pozici zaujímá nacionálně konzervativní Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ), která si ze 17,5 % mírně polepšila na 18 – 19 %. Posilují i čtvrtí Zelení, a to z 10,4 % na 13 – 15 %. Jedinou významnou změnou je raketový vzestup nové euroskeptické strany Team Stronach, registrované na konci září 2012 a pojmenované podle osmdesátiletého rakousko-kanadského podnikatele Franka Stronacha. Stronachovci míří především na elektorát FPÖ, ačkoliv ta zatím žádné ztráty nezaznamenává. Euroskepse tak může být v Rakousku na vzestupu a „uživit“ dvě strany.

Team Stronach prosazuje odchod z eurozóny a návrat k šilinku. Na rozdíl od jiných euroskeptických uskupení, jako např. nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse, však není xenofobní ani antiimigrantská a v zahraničí má blízko např. k Alternativě pro Německo (AfD). Z dalších bodů volebního programu stojí za zmínku omezení byrokracie, 25 % rovná daň z příjmu, zrušení branné povinnosti a zavedení dobrovolnické armády. Z významných osobností vyjádřili Stronachovi podporu např. Bill Clinton a Larry King. Straně se podařilo etablovat nejen v parlamentu, protože k ní přeběhlo pět poslanců BZÖ, ale i v regionech. Letos v březnu získala 11 % v Korutanech a 10 % v Dolních Rakousech, kde se dokonce umístila třetí. V posledním červencovém týdnu by Stronachův tým volilo 8 – 10 % respondentů. Stronachovci by tak v parlamentu vystřídali haiderovce, jejichž podpora se propadla z 10,7 % v roce 2008 na nynější 2 %, což nestačí k překročení čtyřprocentní uzavírací klauzule. Aliance pro budoucnost Rakouska (BZÖ) ztratila Haiderovou tragickou smrtí svou hlavní tvář a posunula se na politické ose směrem k liberalismu. Navíc z původních 21 poslanců jich 9 přeběhlo k jiným pravicovým stranám (5 ke Stronachovi a 4 k FPÖ).

Jižní sousedé budou volit 183 nových poslanců 29. září a ačkoliv vláda v rámci úsporných opatření navrhla redukci zákonodárného sboru na 165 křesel, navzdory velké podpoře společnosti poslanci tento návrh zamítli. Nadpoloviční většinu 92 mandátů a tudíž schopnost sestavit vládu budou mít evidentně pouze dva bloky: dosavadní koalice SPÖ a ÖVP nebo pravicová konzervativní aliance ÖVP, FPÖ a Team Stronach, která by však těžko hledala programové průsečíky v otázkách postoje k EU. Zatímco lidovci jsou proevropští, další dvě strany se profilují euroskepticky. Proto se domnívám, že nejpravděpodobnější variantou je pokračování velké koalice.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.