Volební kampaň USA graduje

obrazek
16.10.2020 14:14
V posledních průzkumech veřejného mínění se ukazuje, že Biden zvolna zvýšil, v průběhu onemocnění Trumpa COVID-19, své vedení ve volebních preferencích. To ovšem nemusí být zcela rozhodující ukazatel. Jedním z ukazatelů, jak jistá, aktivnější část veřejnosti vidí potřebu změny ve vedení státu, jsou dary na volební kampaň od drobných dárců.

Za třetí čtvrtletí, tedy za období červenec až září, dali dárci Demokratické straně USA na účely volební kampaně 1,5 mld. dolarů, tj. asi 35 mld. Kč. Za stejné období obdrželi Republikáni na svůj volební účet drobné dary v celkovém objemu 623 mil. dolarů. To je poměrně výrazný rozdíl v aktivitě dárců obou amerických stran. Snad zbývá dodat, že Demokraté i v minulosti měli vždy podstatně větší podíl darů, které obdrželi na volební kampaň od drobných dárců. Ale přeci jen, rozdíl obou částek je velmi výrazný. Volební výdaje stran před volbami nelítostně nabíhají. Výdaje za televizní shoty, průzkumy veřejného mínění, názory a analýzy expertů atd. Prostě stranické kasy necelé tři týdny před volbami jsou prakticky bezedné.

Včera proběhly dvě souběžné debaty obou prezidentských kandidátů. V Miami v televizi NBC, v jednom ze swingových států (Florida), který může být klíčový pro výsledek prezidentské volby, probíhala debata prezidenta Trumpa. Trump, jako vždy kritizoval svého politického protivníka. Kromě toho se zabýval také levicovým hnutím Antifa, které podle něj podněcovalo nepokoje v amerických městech, jejichž správa – jak se Trump vyjádřil – je demokratická.

Naopak Biden v televizi ABC ve Filadelfii, opět v jednom ze swingových států (Pensylvánie), napadal především Trumpův přístup k řešení koronavirové krize. Ta si vyžádala v USA už 217 tisíc obětí na lidských životech. Biden se také vyjádřil k otázce obsazení Nejvyššího soudu, ve kterém by se měly změnit, po rychlé nominaci konzervativní soudkyně Trumpem na úmrtím liberální soudkyně uvolněné místo, poměry sil konzervativních a liberálních soudců na poměr 6:3 ve prospěch konzervativních soudců. Biden poprvé připustil, že by mohl uvažovat v určitém okamžiku o navýšení počtu ústavních soudců ze současných devíti na patnáct.

Další debata, podle všeho distanční a virtuální mezi oběma kandidáty proběhne 22. října.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Televízne debaty kandidátov sú clona toho, čo sa chystá v uliciach. Ak sa nestane zázrak, tak budeme svedkami modernej        " občianskej vojny ". Už niekoľko rokov sa experti venujú modernému spôsobu vedenia vojny tak na vlastné obyvateľstvo, ako aj na dobytých územiach ( Rakká, ....). K tejto téme vyšlo niekoľko publikácií, napríklad od Rose Books.

Nedávno, 2015, v USA cvičili dobývanie miest väčších ako 1 milión. Skúsenosti sa iste využijú po prezidentských voľbách.

Ak by sa stal druhý zázrak, a Trump by vyhral, bude na dlhú dobu posledným konzervatívnym prezidentom, a možno aj bielej rasy.

Spojenci sa nijak toho nemusia obávať. Americká armáda bude i naďalej spojencov chrániť a postupovať na Východ. Na tom ani americký vnútroštátny chaos nič nezmení. Naopak. Skúsenosti použijú aj u spojencov a ich vyfabulovaných " nepriateľoch ". 

Jiří Volný st.

Hillary utopila ve své kampani dvě miliardy dolarů a skončila neslavně. Donaldova kampaň byla dvakrát levnější, a přesto vyhrál. Je jasné, že Gatesové, Rottschildové a jiní "lidumilové" se snaží protlačit svého koně. Sekretářky a najatí brigádníci rozesílají malé částky z podivných účtů o stošest. Ostatně, komu z obyčejných lidí zbyly v době krize peníze na kampaň?{#emotions_dlg.sealed}

Už byly vyšetřeny ty korespondenční, volební lístky s Trumpovým jménem, které skončily v odpadkovém koši? To je tak těžké tento případ vyšetřit?{#emotions_dlg.sealed}