Volební ohlédnutí do Františkových Lázní a do Střížovic

obrazek
19.10.2012 10:05
Letošní krajské volby byly dle politologů pojaty veřejností, jako volby protestní, tedy proti vládní asociální politice. Také volební účast, tedy zájem voličů o volby poklesl. Přišlo jen 36% občanů. Pravicové strany, ale i ČSSD, utrpěly vysoké ztráty oproti volbám v roce 2008. ČSSD v mnoha místech přenechala své vůdčí levicové postavení komunistům, tedy KSČM. Mnozí levicově zaměření, ale zklamaní voliči ČSSD, v obavě ze ztráty svého hlasu, dali hlas neprůhledným krajským regionálním seskupením, či přímo kandidátům KSČM.

Výsledky voleb s odstupem času budou jistě analyzovány. Volební úsilí naší strany, tak jako samotných kandidátů, bylo proto ve stínu tohoto protestního trendu. Strana šla do voleb krátce po svém ustavení. Tyto volby měly navíc daleko k rovným podmínkám pro všechny volební strany. Ekonomické zázemí parlamentních stran, ale i jejich přístup do medií, to vše hrálo ve prospěch těchto privilegovaných stran. Rovněž tak pravicová media, svou blokační politikou značně omezila přístup neparlamentních stran, tedy i naší strany, do medií. Tato media, často kritizující nerovné volební podmínky v zemích na východ od nás, se chovala obdobně. Národní socialisté, přesto v mnoha místech se vzepřeli tomuto trendu a přinesli straně, krátce po svém ustavení, své první úspěšné volební výsledky. Jako příklad lze uvést dva naše starosty, dvě obce.

Prvním příkladem je známé lázeňské město Františkovy Lázně. Strana, vedená krajským lídrem a starostou Ivo Mlátilíkem, tam zvítězila. Kandidátka strany získala 20.5% hlasů. Z 1758 hlasujících, národní socialisté dostali 346 hlasů, zanechali za sebou druhou ČSSD (16%) třetí KSČM (16%),…pátá ODS (8.3%). Náš starosta Ivo Mlátilík odvedl svou práci na jedničku.

Druhým místem je obec Střížovice v Plzeňském kraji. Také zde máme našeho starostu, Jiřího Fejfara. Národní socialisté i tam zvítězili, při vysoké volební účasti 52%, získali 36.7%hlasů. Ze 160 odevzdaných 58 hlasů pro NS-LEV21. Hluboko v poli poražených skončila KSČM (18%), ČSSD (16%), ODS (14%). Oba naši starostové, jak Jirka Fejfar, tak i Ivo Mlátilík, v těchto volbách zvítězili. Za úspěchem strany stála zejména jejich práce v obci. Voliči to ocenili. Oba také stáli na čele krajských kandidátek. Jistě nebyli jedinými z našich kandidátů, kteří dokázali voliče přesvědčit. Jejich úspěch by neměl být zapomenut. Je i návodem pro volební úspěchy strany.

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.
Klíčová slova: krajské volby, LEV 21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.